6. rasedusnädal
Kuues rasedusnädal – hommikuti võib tekkida iiveldus. Uuri, kuidas kergendada hommikust halba enesetunnet ja millised toiduained sobivad selleks, et toetada lapse immuunsüsteemi väljakujunemist ja õiget arengut.
Mis sinu kehas toimub?
Kuna viiendal nädalal kasvab väga kiiresti progesterooni tase, võid sellel nädalal märgata esimesi raseduse tundemärke. Iiveldus tekib kõige sagedamini raseduse varases staadiumis. Püüa süüa sagedamini, kuid vähem. Hommikul, enne kui tõused voodist, hellita end väikese küpsisega, et magu rahustada.
Nõuanded, kuidas vältida või kergendada hommikust iiveldust raseduse ajal:
- Väldi rasvast ja teravat toitu
- Joo päeva jooksul palju vedelikku (soovitavalt vett)
- Iiveldust aitab vältida piparmündi- või ingveritee. Võid osta ka ingveritablette (apteegist)
- Jaluta sagedamini värskes õhus
6. rasedus nädal ja lapse areng
Kuues rasedusnädal ja kuidas laps areneb: Sinu laps on selleks ajaks juba kaks korda suurem ja 8 mm pikkune. Tema süda on praegu S-tähe kujuline ja lööb umbes 100 kuni 130 korda minutis, kujunema hakkavad südamekambrid. Tema rakud reageerivad sel ajal väga tundlikult saadud toidule, seepärast tuleb järgida tervislikku ja tasakaalustatud menüüd. Selle jaoks vajad sa teadmisi niisuguste toitainete mõjust lapse tulevikule, mis võiksid tagada talle tervise kogu eluks tänu õigele toitumisele raseduse ajal ja kolmel esimesel eluaastal.
Kuidas toetada lapse tervist
Kas hakkasid juba kasutama foolhapet? Kui mitte, siis nüüd on selleks õige aeg! See aine vähendab lapsel riski haigestuda neuraaltoru probleemide tõttu, näiteks aitab vältida spina bifida‘t (kaasasündinud selgroopatoloogia). Enamasti on rasedatele mõeldud multivitamiinide koosseisus soovitatav foolhappe kogus, nimelt 400 mg. Kui valitud toidulisandites pole nii palju foolhapet, küsi arstilt, kas võid proovida võtta teisi vitamiine või kasutada foolhapet eraldi.
Raseda menüü immuunsuse tugevdamiseks
Raseduse ajal muutub sinu immuunsüsteem loomulikult nõrgemaks, keha reageerib niiviisi kasvavale lapsele. Seepärast tuleb sul tugevdada oma kaitsevõimet, kasutades toiduaineid, mille koostises on palju prebiootiliste omadustega oligosahhariide, näiteks banaane, küüslauku, sibulaid, porrulauku ja tomateid. Tugevda immuunsust ja püüa vältida riskitegureid, näiteks külmetumist raseduse ajal (eriti esimesel trimestril).
Raseduse ajal peavad menüüsse kuuluma ka toiduained, milles on palju antioksüdante, mis aitavad kaitsta raku tervist. Üks kõige tuntumatest antioksüdantidest on C-vitamiin, mida on palju puu- ja aedviljades. Näiteks tomatid on suurepärane tugeva antioksüdandi lükopeeni allikas.