Lapse toit
Olulised on pika ahelaga polüküllastamata rasvhapped ehk LCP-d (LCP – long chain polyunsaturated fatty acid). Uuringud on näidanud, et rinnapiim sisaldab eriti palju kaht LCP-d, mis on olulised lapse aju, silmade ja närvisüsteemi arenemiseks. Need on arahhiidoonhape ehk AA (AA – arachidonic acid) ja dokosaheksaeenhape ehk DHA (DHA – docosahexaenic acid). Imikud, kes saavad raseduse ajal ja rinnapiimast palju LCP-sid oskavad kasvades paremini lahendada nutikust nõudvaid ülesandeid ja tajuda ümbrust. Ka nende mõtlemine, kõne ja liikumisoskused arenevad kiiremini.
Teine kasutegur tervisele on madalam vererõhk lapseeas mis vähendab südamehaiguste ja infarktide ohtu edasises elus. LCP-sid leidub munas, kalas ja lihas. Kalas ja eriti rasvases kalas, näiteks makrellis, sardiinides, tuunikalas ja lõhes leidub palju nii AA-d kui ka DHA-d, samas on loomalihas ja munas palju AA-d. Organism suudab ka ise taimeõlis leiduvate oluliste rasvhapete abiga LCP-sid toota, kuid see protsess ei ole alati piisavalt tõhus, eriti väikelaste ja vanurite puhul. LCP-d on eriti tähtsad kolmel viimasel raseduskuul sest just sel ajal hakkab kiiresti kasvama lapse aju. Uuringud on näidanud, et emad kes ei saa raseduse ajal piisavas koguses LCP-sid võivad sünnitada väiksema peaga lapse ning seda saab seostada aeglasema arengu ja kehvema edasijõudmisega koolis. Pidage meeles, et ka pärast sündimist vajab laps jätkuvalt rinnapiima kaudu LCP-sid sest tema aju, silmad ja närvisüsteem arenevad väga kiiresti. Seega hoolitsege selle eest, et sööksite ka edaspidi palju LCP-sid sisaldavat toitu. Parim toit on loomulikult rinnapiim aga kui peate mingil põhjusel lapsele kunstlikku toitu andma valige kindlasti piimasegu mis neid kahte LCP-d, nii AA-d kui kaDHA-d, sisaldaks. Kui muretsete sellepärast, et ei saa toiduga piisavalt LCP-sid võtke toidulisandeid, kuid pidage enne kindlasti nõu oma perearstiga.
Valmistumine
Teie keha valmistub kogu raseduse aja lapse toitmiseks. Isegi teie lootevesi omandab maitsed mis on iseloomulikud ainult teile ja teie toitumisele, seega saab laps tegelikult juba varakult teada mis teda ees ootab. Kui laps on sündinud on rinnad valmis piima tootma. Kõige parem on panna laps rinnale võimalikult kohe esimese tunni jooksul pärast sündimist. Vastsündinu hakkab otsima rinnanibu ja on valmis imema. 1.–3. päeval saab laps ternespiima, mis sisaldab palju valke, mineraalaineid ja vitamiine aga vähe rasva ja on kergesti seeditav.
Umbes kolmandal päeval asendub ternespiim tavalise rinnapiimaga. Piima koostis muutub järk-järgult kuni umbes kümnenda päevani, mil sellest saab n-ö küps rinnapiim. Võite märgata kuidas paks, kollaka värvusega piim muutub vedelemaks ja valgemaks. Organism toodab piima nõudmise ja pakkumise põhimõttel. Mida rohkem beebi imeb, seda rohkem piima rinnad toodavad. Lihte ja tõhus! Laps tahab süüa väga tihti, iga 2–4 tunni tagant. Sellel perioodil ei tee lapsed vahet öö ja päeva vahel, see tähendab, et peate lihtsalt siis magama kui saate. Jätke oma toimetusi vähemaks ja loomulikult piirake ka külaliste hulka ning puhake lapse toitmise kõrvalt nii palju kui võimalik.
Alguses ei pruugi laps söögiaegadest kinni pidada. Ta tahab süüa siis kui kõht on tühi. Peagi avastate, et olete esimene kes saab aru kui laps tahab süüa. Kõik mida beebi praegu vajab on piim ja kuna tema kõht on väike saab laps igal toitmiskorral süüa ainult väikese koguse. Ja lõpetuseks veel üks naljakas tõsiasi: lapse nutt võib rinnapiima jooksma panna! Ärge sattuge paanikasse kuid muretsege endale mõned rinnapadjad – need säästavad teid piinlikest momentidest kui beebi kaeblema ja nutma hakkab.