Näpunäiteid magusaks uneks
Anname Teile mõned nõuanded, mida muuta oma igapäevaelus, et Teie ööd rahulikumaks muutuksid. Hea uni ja rahulik öö on nii ema kui ka beebi jaoks hädavajalikud. Une ajal taastame oma energiavarusid ja tervist, uni soodustab organismi kasvu. Igal beebil ja perel on erinevad vajadused, erinevad unerituaalid ja harjumused.
Looge rutiin
Soe vann, õrn massaaž – kindlad igapäevased tegevused annavad beebile turvatunde. Pidage meeles, et kui loote näiteks uue magamaminekurituaali, tajub beebi seda une lahutamatu osana. Seega veenduge enne uue režiimi sisse viimist, et olete võimeline seda ka tulevikus järgima.
Tagage sobiv keskkond
Summutatud heli ja hämar valgus, hästi õhutatud tuba ja sobivad voodiriided on heaks uneks väga vajalikud. Ema kõhus olles on beebi harjunud kuulma erinevaid summutatud helisid, nii magab vastsündinu paremini õrnade helide saatel, kui absoluutses vaikuseks. Selleks, et alandada imiku äkksurma sündroomi riski, veenduge, et voodis pole midagi muud peale teki ja madratsi.
Ärge pidage silmsidet
Silmside Teiega on lapse jaoks üks suurimaid stiimuleid – ta püüab lugeda Teie emotsioone ja vastab neile. Selleks et Teie pisipõnn maha rahuneks ja oleks valmis magama jääma, proovige mitte hoida temaga liiga tugevat silmsidet, et tema meeli mitte ärritada.
Täiendage magamaminekurutiini sooja vanniga
Soe vesi, õrn sulisemine, rahu – vann mõjub kõigile rahustavalt. Vastsündinu nahk on väga õrn ja tundlik, seega ei tohiks vannitamine kesta rohkem kui paar minutit. Magamaminekueelne vannitamine peaks olema väga rahulik – vältige aktiivseid mänge, üleliigset sulistamist, heliga mänguasju ja teisi stiimuleid.
Unelõhnad
Tilgake lavendli- või melissiõli aitab beebil uinuda, aga pidage meeles, et haistmine on imikutel üks enim arenenud meeli ja
eeterlikke õlisid tuleb kasutada ettevaatlikult, mitte rohkem kui 1–3 tilka! Beebid on lõhnade suhtes väga tundlikud, nii et vähemalt 6 kuu vanuseni tuleks beebiriideid ja
voodipesu pesta beebidele sobilike mahedate pesemisvahenditega.
Kõige parem aeg magamaminekuks
Magama jäämine on üleväsinud beebi jaoks tõeline katsumus; teie ülesandeks on tabada see hetk, mil pisike on pisut unine, aga veel mitte väga väsinud. See on üks põhjus beebi iga päev samal kellaajal magama panna. Mitmed asjatundjad on arvamusel, et vähem kui üheaastase lapse jaoks on ideaalne magamamineku aeg õhtul kell 18–19. Vanematele teeb kindlasti rõõmu tõsisasi, et varem magama minemine ei tähenda just koidiku eel ärkamist – rahuliku unega kaasnevad tihtipeale pikad unenäod.
Tekki sisse mähkimine
See meetod ei ole sugugi aegunud, vaid tõesti aitab paremini magada. Kõik, mis meenutab beebile maailma kõige turvalisemat kohta, emaüsa, mõjub beebile rahustavalt. Tekki sisse mähkimine pole mingi erand. Enne sündi on loode nii tihedalt emakaga ümbritsetud, et tugev, kuid õrn mähkimine rahustab ja annab samasuguse turvatunde kui üsas, mis omakorda on magusa une peamine eeldus.
Väsimustundeta magamaminek
Korrapärane päevarežiim vähendab suures ulatuses ka seda. Pidage meeles, et väsinud beebil on väga raske uinuda. Õppige ära tundma märke, mis viitavad sellele, et teie beebi on unine. Kui pisike katsub oma kõrvu, hõõrub silmi, haigutab või muutub nutuseks, kiirustage magama! Aja möödudes õpite tundma beebi unisusele viitavaid märke.
Hällilaul
Ärge seda kommet alahinnake! Laulmine enne und pole lihtsalt üks tore hetk, mida oma kallikesega jagada; see tugevdab ka teievahelist sidet. Teaduslikud uuringud näitavad, et laulmine tõepoolest rahustab ja lapse jaoks on teie hääl üks kõige meeldivamaid asju. Veelgi enam – hällilaul rahustab ka teid ennast!
Vaid teie ise teate parimat uneretsepti
Ükskõik kui palju te spetsialistide nõuandeid ja teiste vanemate kogemusi ka silmas ei peaks, olete teie oma beebi une asjatundja. Mõned beebid muutuvad uniseks ja magavad paremini näiteks pärast jalamassaaži. Katsetage ja leiate just need õiged tegevused, mis aitavad teie beebil kõige paremini uinuda.