Lapsed ja teler

Paljud vanemad muretsevad selle pärast, et lapsed vaatavad liiga palju telerit. Aga kui palju on palju ja kuidas suunata lapse käitumist telerivaatamise puhul?

Mazuļu uzvedības problēmu risināšana

 

Pange kohe alguses piirid paika

Ärge pange lapse tuppa televiisorit ja lülitage see söömise ajaks välja. Kui võimalik mängige lapsega igavuse peletamiseks ning mõelge välja muid tegevusi mis arendaksid tema aju ja keha. Kui laps on alla kahe aasta vana soovitatakse piirata tema telerivaatamist miinimumini. Ent kui lubate lapsel telerit vaadata, jagage see aeg paariks 10–15-minutiliseks perioodiks. Teise ja kolmanda eluaasta vahel ei soovitata lapsel teleri ees veeta rohkem kui tund aega päevas.

 

Miks peaks telerivaatamist piirama?

Liigne telerivaatamine soodustab halbade harjumuste teket. Laste telerivaatamisharjumusi käsitlevad uuringud on näidanud, et need lapsed kes istuvad teleri ees pikka aega kalduvad tüsedusele ega huvitu kehalisest tegevusest nagu sportimine ja liikumismängud. Samuti on tõestatud, et palju telerit vaatavad lapsed suhtlevad teiste pereliikmetega vähem ja nad ei ole mängides nii loomingulised. Probleemiks on ka tänapäeva telesaadete sisu. Vägivald ja seksistseenid võivad väikelaste käitumist tugevalt mõjutada.

 

Valikuline ja aktiivne vaatamine

Telekavades on ka saateid mille tootjad on mõelnud eeskätt sellele kuidas aidata kaasa väikelaste arengule ja avardada nende maailmapilti. Niisugused saated soodustavad lapse vaimset ja füüsilist arengut.
Näiteks saated mis tutvustavad uuel viisil numbreid ja sõnu ning pakuvad teile võimalust pärast saate lõppu koos lapsega nendel teemadel edasi arutleda. Uurige kohalike telekanalite saatekavasid ja enne kui lapse teleri ette lubate vaadake kõigepealt saade ise üle. Seejärel otsustage kas see aitaks kaasa teie lapse arengule.

 

Esimesed kritseldused

  • Lapsed hakkavad kirjutamist proovima umbes 12 või 13 kuu vanuselt ja seda on väga põnev vaadata. Selleks ajaks on lapse peenmotoorsed oskused jõudnud tasemele kus ta suudab hoida värvipliiatsit käes ja seda kasutada.
  • Kritseldused ei sarnane küll tähtede või sõnadega aga selline tegevus ja joonte tõmbamine aitab lapsel tähtede tegemiseks valmistuda.
  • Aegamööda oma teise ja viienda sünnipäeva vahel muutub laps osavamaks ja oskab varsti kirjutada oma nime.
  • Umbes 16. kuuks on teie külmkapiuks ilmselt lapse esimeste meistriteostega kaetud.
  • Julgustage last vastomandatud oskust arendama ja muretsege talle selleks materjale.
  • Värvipliiatsid, paber ja värviraamatud on selles eas kõige paremad, kuid vildikate ja pastakatega peaksite ootama seni kuni laps natuke kasvab.
  • Ostke ainult mahapestavaid vahendeid ja arvestage sellega, et aeg-ajalt võib teie uudishimulik laps mõne asja ära süüa.
  • Kui laps 15 või 16 kuu vanusena joonistama pole hakanud, rääkige sellest järgmisel visiidil arstile.
  • Pidage meeles, et enneaegselt sündinud lapsed jõuavad sellele arengutasemel hiljem kui õigel ajal sündinud lapsed.