Isa – säilitage rahu

Praegu vajab tulevane ema teid rohkem, kui kunagi enne. Kuna rasedus võib tekitada üha rohkem vaevusi, kurdab naine üha enam. Pöörake talle võimalikult palju tähelepanu ja hoolitsege selle eest, et ta oleks teie maailma keskpunktiks. Masseerige ta selga ja jalgu ning aidake tal õhtuti lõdvestuda. Väga tõhusaks abiks on paar tilka massaažiõli. Aja jooksul võib naine muutuda nutuseks ja haavatavaks ning tema tujud on väga muutlikud. Öelge talle, kui ilus ta on ja kui hea ema temast saab. Viige talle hommikusöök voodisse ja aidake tal end tunda erilise naisena, sest seda ta ju ongi. 

Kolmanda trimestri lõpus  võib teil tekkida  kartus selle ees, mis on tulemas. Beebi pole veel sündinudki, kuid teie maailm muutub juba. Näiteks seksuaalelu. Ema suurenev kõht pakub iseenesest võimalusi uute ja mugavamate pooside leidmiseks. Praegu tuleks asja võtta aeglaselt ja ettevaatlikumalt. Aga võib juhtuda ka nii, et kuna teie kaasal on raske end mugavalt tunda, peate seksi osas piirduma vaid fantaasiatega. Katsuge olla kannatlik, lõpuks saab kõik jälle korda. 

Olge valmis üllatusteks 

Kui naine teid sünnitusplaani  koostamisse kohe ei kaasanud, hoolitsege , et teate, millised on tulevase ema soovid sünnitusel . Loomulikult võib sünnitusvalude ja sünnitustegevuse ajal ette tulla ootamatusi, seega jätke meelde, et kõige tähtsam on olla paindlik. Enne tähtsat päeva on mõistlik kõik väikesed üksikasjad paika panna ja ettevalmistused ära teha, et asjad sujuksid võimalikult ladusalt.  

Näiteks peaksite: 

  • mõtlema , millist teed pidi haiglasse sõita; 
  • teadma, kus asub haigla sissepääs ja parkla ning varuma parkimisautomaadi jaoks aega; 
  • koostama nimekirja oluliste inimeste telefoninumbritest, et saaksite neile teatada head uudist; 
  • olema kursis telefonide kasutamise põhimõtetega – kas haiglas võib kasutada mobiiltelefoni? Kui mitte, veenduge, et mobiiltelefoni aku oleks korralikult laetud, et saaksite väljast helistada; 
  • pange valmis kott ema asjadega, mida ta haiglasse kaasa võtab, ning ka need asjad, mida TEIE haiglas vajate (näiteks vahetusriided); 
  • proovige, kas turvatool sobib autosse – ilma selleta ei saa te oma last haiglast koju tuua; 
  • otsige välja fotoaparaat ja/või videokaamera, laadige need ära ja seadke töökorda. 
  • asju, mida meeles pidada, on palju ja seega on mõistlik alustada planeerimist varakult. Ja veel üks oluline meeldetuletus: ärge unustage oma isapuhkuse küsimusi korda ajamast. Kui kõik see on tehtud, olete olemas just siis, kui tulevane ema teid tõeliselt vajab. 

Peaaegu isa …

Õnnitlege ennast! Olete juba peaaegu isa ja olete raseduse (peaaegu) üle elanud. Praegu vahetuvad teie tunded ilmselt pöörase kiirusega – nii närvilisus, vaimustus, eitamine kui ka lootus, et kõik läheb hästi, on täiesti normaalsed emotsioonid. Üsna pea ei mäleta te enam, mida sõite hommikusöögiks (või kas te üldse sõite), rääkimata hirmust, mida praegu tunnete. Nautige neid viimaseid hetki koos tulevase emaga,  ja kui saate, katsuge võimalikult palju magada. Järgmistel kuudel see enam nii hästi ei õnnestu.