Loote areng

Loode kasvab ja areneb  hämmastava tempoga,just kolmandal trimestril kasvavad tema  keha proportsioonid pea suurusele vastavaks. Umbes 28. rasedusnädalaks on loote keha täielikult välja arenenud. Kui laps peaks sündima enneaegselt, jääb ta 95% tõenäosusega ellu ja tema kopsud töötavad. Elundsüsteemid on siiski endiselt korralikult välja arenemata. 

Kuju hakkab võtma lülisammas – see koosneb 33 lülist, 150 liigesest ja tuhandest sidemest. Arenevad kopsude veresooned ja õhukotikesed ehk alveoolid ning avanevad ninasõõrmed. Kopsude kiire arengu kõrval areneb ka aju ning tööle hakkavad ajulained, mis juhivad nägemis ja kuulmissüsteemi. 

Pärast 28. rasedusnädalat tunneb laps ära teie hääle, nii et rääkige temaga võimalikult palju. Ärge aga üle pingutage – valjud helid võivad last ehmatada! Nüüd on paras aeg mängida talle rahustavat muusikat. Asjatundjad on veendunud, et väikelapsed tunnevad üsas kuuldud muusika ära ja reageerivad sellele positiivselt. Veelgi enam, uuringud näitavad, et klassikaline muusika ergutab ajutegevust ja parandab lisaks  ka matemaatilisi võimeid. Nii et kui tahate, et teie lapsest saaks raketiteadlane, otsige välja pigem Rahmaninov kui Robbie Williams!

Tulevane sportlane? 

Aja möödudes muutub loode üha aktiivsemaks ja täidab kogu üsas oleva ruumi. Liigutused on märk lapse heast tervisest ning kui märkate, et laps on hakanud vähem liigutama, peaksite sellest kohe teavitama oma ämmaemandat võinaistearsti Lähtuge sellest, et laps peaks end nelja tunni jooksul liigutama umbes 10 korda. Et end mugavalt tunda, võtab laps tavaliselt kägarasendi ja paneb oma käed ja jalad risti. Kui laps ei ole end veel ümber pööranud, teeb ta seda ilmselt peagi, nii et pea oleks suunatud alla ja ta oleks sünniks valmis. 29.–33. rasedusnädal areneb lapse aju väga kiiresti ja suudab kontrollida primitiivset hingamist ja kehatemperatuuri. Ajukäärud arenevad ja suurendavad aju kogupinda ning lapse mõtlemisvõimet. See on õige aeg vaadata üle oma toitumine ja hoolitseda selle eest, et toidus oleks piisavalt LCP-sid. Need oomega rasvhapped on aju arengule ja kasvule väga olulised.  

Kops on ainus suur organ, mis ei ole veel täielikult välja arenenud. 33. rasedusnädalal hakkavad loote kopsud tootma pindaktiivset ainet , mis hoiab kopsud lahti ja aitab neil pingele vastu pidada. 

Praegu on lootevee kogus raseduse ajal seni olnust kõige suurem ja see ei muutu kuni sünnituseni. Loote rasvkoe hulk suureneb ja tema nahk muutub punasest roosaks. 

Päris suur , aga kasvab veelgi 

Keskmine loode on 34. rasedusnädalaks peaaegu 46 cm pikk ja kaalub kolm kilogrammi. Nahk muutub roosaks ja lihased on hästi arenenud. Nüüd eristab loode juba pimedust ja valgust ning oskab silmi pilgutada.
Kuna loode on kasvanud suuremaks, on tal liikumiseks vähem ruumi, kuid seda osavam on ta ennast pöörama. Laps on nüüdseks keeranud end peaseisu (pea on suunatud alla) ja sünnituseks valmis ning tema närvisüsteem on välja arenenud. Samuti on välja arenenud erinevad refleksid, mis võimaldavad tal pärast sünnitust iseseisvalt hakkama saada. 

Loode hakkab reageerima nagu vastsündinu, ärkvel olles on ta silmad lahti ja magades kinni. Samuti tekkivad lapsel tähtsad immuunreaktsioonid kergete nakkushaigustega võitlemiseks. Sõrmeotstesse on kasvanud teravad küüned ja ilmselt peate esimestel päevadel pärast sündi neid natuke lühemaks lõikama. 

Viimased ettevalmistused

Viimasel kahel raseduskuul loote kaal kahekordistub ja viimasel neljal nädalal võib ta juurde võtta kuni 50 g päevas. Sooltesse koguneb palju esirooja (esimene väljaheide). Suurem osa nahka katnud looteudemetest on ära tulnud ja laps naudib teie mugavas üsas viimaseid rahulikke päevi.

Keskmine vastsündinu kaalub 3,4 kg ja on 51 cm pikkune. Huvitaval kombel sünnib vaid iga kahekümnes beebi täpselt tähtajal. Meie soovitus: ärge pange oma kella õigeks teile öeldud kuupäeva järgi. Kui selleks ajaks pole midagi juhtunud, ärge sattuge paanikasse – laps sünnib siis, kui ta on selleks valmis. Kui sünnitusabiarst või ämmaemand arvab, et sünnitus tuleks esile kutsuda, räägivad nad teile sellest siis, kui selleks tekkib vajadus.