Nõuanded lapse arengu soodustamiseks

Suhtlemine ja sotsiaalsed kontaktid

Lapsed õpivad end usaldama osaledes vanemate tegevustes. Seega hoolitsege varakult selle eest, et lapsel oleks kokkupuuteid teiste laste ja täiskasvanutega. Mitmekülgsed muljed soodustavad õppeprotsessi, sest nende abil omandab Teie laps uusi teadmisi ja oskusi.

12 mēnešu vecs bērns mēģina staigāt, sper pirmos soļus ar mātes palīdzību

 

Õppimine

Lapsed õpivad iga päev ja see arendab nende aju pidevalt. Laps peab seejuures tegema ka pingutusi, nii et kiitke teda ja pakkuge talle vaimset tuge ja hoolt. Julgustage teda ja aidake tekkivate raskuste korral, näiteks lihtsustage ülesandeid, et lapselt ei nõutaks liiga palju.

 

Kehaline kontakt

Armastavad ja õrnad puudutused avaldavad imiku füüsilisele ja sotsiaalsele arengule positiivset mõju – seepärast suhelge ja puudutage temaga sageli (seda ka toitmise ajal) ning hoidke oma last tihti süles.

 

Tähelepanu

Uute asjade kogemine aitab kaasa vaimsele arengule, võtke koos lapsega palju asju ette ja andke talle aega kõike uurida ja mõista.

 

Rääkimine ja laulmine

Teie hääl on imiku vaimse arengu jaoks tähtis, olenemata sellest kas Te räägite, loete kõvasti või laulate. Rääkige temaga palju, nimetage objekte ja vaadake talle seejuures otsa, see suurendab tema tähelepanuvõimet.

 

Muusika

Muusika mõjub imikule rahustavalt ja see stimuleerib ajutegevust. Muusika ergutab muuhulgas neid ajupiirkondi mis vastutavad loovuse eest. Teadlastel on teooria, et muusika organiseerib ajus neuronite struktuure.

 

Mängimine

Looge meeldiv keskkond ja mängige lapsega. Valige arendavad mänguasjad, mis pakuvad palju kasutusvõimalusi ja ergutavad fantaasiat – see arendab Teie lapse oskusi.

Maailma tundmaõppimisel on kõige olulisem, et Te ei avaldaks survet: ka imikud on juba väiksed isiksused ja igal lapsel on oma õppimistempo.