Tervislik toit väikelapsele
Mudilane saab õigesti tasakaalustatud toitu siis, kui hoolitsete selle eest, tema igapäevane söök sisaldaks kõiki põhilisi toiduaineid. Ent milline toit on väikelapsele sobiv ja milline toit talle meeldib?
Süsivesikud
Mudilastele meeldivad kartulid ja maguskartulid, eriti siis, kui neid küpsetada ahjus või tampida pudruks. Samuti peaks last võimalikult vara harjutama täistera- ja rukkijahust valmistatud leivaga, sest neis on rohkem kiudaineid kui nisujahutoodetes. Valiku mitmekesistamiseks võite lapsele anda pitaleiba, muffineid, lavašši, kukleid ja pannkooke või krõbedaid kõrsikuid ning erikujulisi makaronitooteid, et lapsel oleks lõbusam süüa. Kui annata lapsele hommikuti hommikusöögihelbeid, valige erinevate vajalike toitainetega (kaltsiu, raud, vitamiinid) rikastatud täisterahelbed.
Puu- ja juurviljad
Kui laps juurvilju eriti ei armasta, peitke need kastmesse või erinevatesse suppidesse ja hautistesse. Puuvilju võite lapsele anda tükkidena, panna neid pudingusse või küpsetada purukooke. Juurvilju võib anda nii toorelt kui ka keedetuna. Keetmisel vaadake, et need jääks krõmpsuvaks, sest liiga kaua keetmine hävitab vitamiinid ja mineraalained.
Piim ja piimasaadused
Väikelapsed peaks kuni kaheaastaseks saamiseni kindlasti täispiima jooma. Väherasvasele piimale on mõistlik üle minna ainult siis, kui olete kindel, et laps saab muust toidust piisavalt energiat. Andke lapsele toidukordade vahel jogurtit, juustutükke ja kohupiimakreeme ning raputage tema toidule riivjuustu, et laps saaks päeva jooksul piisavas koguses piimasaadusi.
Liha, kala ja lisavalikud
Laps armastab väga igasugust liha ja kala ning hakitud kujul on tal seda kergem süüa. Näiteks meeldivad lastele väga lihapallid ja makaronid hakkliha-tomatikastmega. Et liha oleks mahlasem ja lapsel oleks seda kergem närida, lisage toidule sousti või kastet. Suruge erinevad kalad, näiteks sardiinid, lõhe või tuunikala kahvliga katki ja pange võileiva vahele. Lastele meeldib väga selline toit, mida on kerge tükkideks lõigata ja näpu vahelt süüa, näiteks vorstikesed, kana- ja kalapulgad. Väga toitvad on munad, mida on kerge valmistada ning lihtne süüa kas keedetult, omleti või munapudruna.
Rasvased ja suure suhkrusisaldusega toidud
Ärge andke lapsele liiga tihti rasvaseid ja suure suhkrusisaldusega toitusid nagu või, taimeõli, suhkur, küpsised, koogid, friikartulid ja kartulikrõpsud. Neid võib anda vaid väga väikestest kogustes, sest sellise toiduga liialdamise tagajärjel ei taha laps hiljem suurema toiteväärtusega toitu süüa.
Suhkru söömine soodustab magusaisu ja see omakorda kahjustab lapse hambaid. Hambaid võivad rikkuda isegi suhkruvabad joogid, sest need on väga happelised. Piirduge joogi puhul põhiliselt vee, rinnapiima ja imiku piimasegudega.