Beebi arengu soodustamine

Esimesed sammud arenguteel

Esimestel eluaastatel õpivad lapsed kiiremini kui mis tahes muul ajal oma elus. Nii esimene naeratus, esimesed ebakindlad sammud kui ka esimene ise joonistatud pilt annab oma osa lapse igakülgsesse arengusse ja isiksuse kujunemisse.

Kā izvairīties no alerģijām. Mazulis spēlējas ar mammu

 

Teie beebi on ainulaadne

Iga beebi on isemoodi ja õpib omas tempos ja seega on ka beebi areng erinev. Kuigi sõbra laps jookseb juba mööda maja ringi ei maksa muretseda sellepärast, et teie laps ei ole veel seismagi hakanud. See ei tähenda, et ta on vähem arenenud või temast ei kasva nii tark laps. Iga laps teeb seda lihtsalt omal moel. Kui te aga arvate, et teie lapsel on arenguraskusi või teie jõupingutused ei anna tulemusi rääkige sellest oma perearsti või pereõega.

 

Õppimine mängu kaudu

Mängimine on suurepärane viis lapse õpetamiseks ja teineteise tundma õppimiseks. Isegi kõige lihtsamad esimesed matkimismängud näiteks teineteisele kordamööda keele näitamine õpetavad lapsele mitmeid oskusi sealhulgas suhtlemist, peenmotoorseid oskusi (võimet kasutada oma väikeseid lihaseid) ning arendavad tema tunnetuslikke võimeid (probleemidest arusaamise ja nende lahendamise oskust – meie näites peab laps mõistma, kuidas teie tegevust matkida). Esialgu olete teie see, kes last mängima ergutab ja vajalikud asjad ette näitab. Aja möödudes hakkab beebi ise mänge välja mõtlema, et harjutada ja avastada uusi oskusi. Mõlemad mängimise vormid nii struktureeritud kui ka lapse juhitud on tema arengu jaoks olulised, nii et soovitame teil leida kahe vormi vahel õige tasakaal.

 

Mängud avavad silmad ja arendavad maailmataju

Kui laps saab natuke vanemaks võtab mängimine sisse uue hoo. Parem koordinatsioon koos uskumatu kujutlusvõimega avavad lapsele täiesti uue maailma täis lõbu ja mänge. Siin on teile mõned soovitused selle kohta kuidas saate aidata oma beebil uusi oskusi avastada ja katsetada ning veeta samas koos suurepäraselt aega:

  • erineva kujuga asjade sortimine – suurepärane viis nuputamist nõudvate ülesannete lahendamise oskuse arendamiseks ning kuju ja suuruse matemaatiliste aluste õpetamiseks;
  • ehitusklotsid – neid saab ühtaegu kasutada nii tornide ehitamiseks ja ümberlükkamiseks kui ka mis tahes esemetena, et arendada lapse kujutlusvõimet ja loomingulisust;
  • takistusriba – lapse arenevat roomamis-, kõndimis- ja jooksmisvõimet arvestav takistusriba aitab tal harjutada ülesannete lahendamise oskust ja koordinatsiooni;
  • ettelugemine – ärge peljake lugeda lapsele lugusid, milles on ka mõned keerulisemad sõnad. Kuigi laps ei räägi veel väga hästi saab ta siiski paljust aru;
  • pallimängud – õpetavad lastele arvukalt erinevaid oskusi. Veeretage palli põrandal, avadesse, mööda esemeid alla, visake teineteisele, püüdke panna pall lusikale seisma jne.

 

Lapsega rääkimine teeb head

Beebi hakkab helisid ära tundma ja õpib neid moodustama juba palju aega enne seda kui ta ütleb oma esimese „emme” või „issi”. Lapsega rääkimine esimesest päevast peale pakub talle turvatunnet ja paneb aluse lapse kõne arengule. Kui vastate lapse lalinale, kurinatele ja kiljatustele talle vastu rääkides õpib laps, et suhtlemine on kahepoolne tegevus ning saab aru, et te teda ikka kuulate.

Beebid ja mudilased saavad aru rohkematest sõnadest kui nad ise suudavad öelda. Niisiis, ärge kartke lugeda neile ette jutte milles on sellised sõnad mida nad ise ei oska veel öelda. Väga hea viis beebi sõnavara laiendamiseks ja sõnadest arusaamise soodustamiseks on koos laulude õppimine või lapsele laulmine kui ta ise veel kaasa laulda ei oska. Ja loomulikult on see ka väga lõbus!

Lapsega laulmise tõhususest ja mõjust on aru saanud väga paljud vanemad. Lauldes saab lapsele õpetada liigutusi või tegevusi mis seostuvad konkreetsete sõnadega. Näiteks võib tühja kõhtu või toitu näidata näppe suu juurde suunates. Iga kord kui räägite toidust või annate lapsele süüa, pange sõrmed suu juurde ja korrake seda sõna. Kui nii pidevalt teha, saab beebi või mudilane peagi liigutuse tähendusest aru ja õpib seda ka ise tegema kui kõht on tühi.

 

Beebi hakkab liikuma

Kui märkate, et beebi muutub tugevamaks saate arendada ta roomamisoskusi kui panete esemed tema käeulatusest natuke kaugemale või istute lapse ees ja kutsute teda viibetega enda poole. Kui laps juba natuke liigub tehke talle lühike ja ohutu takistusriba, pannes lapse teele mõned pehmed padjad. Ühelt poolt teeb see lapsele palju nalja ja lõbu kuid aitab samal ajal arendada ka tema üldistel motoorsetel oskustel (suurte lihasrühmade kasutamise ja koordineerimise võimel). Peagi tõmbavad lapsed end toe najal püsti ja üritavad tasakaalu saavutada. On ka selliseid lapsi, kes jätavad põlvede ja käte abil roomamise etapi vahele ning seisavad kohe püsti. Pole vahet kuidas laps seda teeb, oluline on, et te teda igas etapis julgustaksite ja tagaksite jalgele tõusmiseks ohutu ümbruse.