10. rasedusnädal

10. rasedusnädal
Esimene trimester
Teine trimester
Kolmandal trimestral

Kümnes rasedusnädal on aeg. kus kasvab lapse aju kiiresti. Kõige enam vajab aju arenguks rauda. Uuri, millistes toiduainetes on kõige enam rauda ja miks see on lapse tervisele nii oluline! 

 

Mis toimub sinu kehaga? 

Nagu üheksandal rasedusnädalal, nii jätkab sinu emakas nüüdki laienemist. See on juba kaks korda suurem kui enne rasedust ja on saavutanud greibi mõõtmed. Areneb ka platsenta, mis on lapsega ühendatud nabanööri kaudu. 

Kui sa ootad esimest last, siis ei paista rasedus tõenäoliselt veel välja, kuid sa võid tunda end väsinumana kui tavaliselt, kuna kiirenenud südametöö soodustab ainevahetust. Samal ajal võid kogeda ka kuumalaineid ja suurenenud higistamist. 

 

Lapse areng raseduse kümnendal nädalal 

Kümnes rasedusnädal – lapse keha kaalub umbes viis grammi ja on kolme kuni nelja sentimeetri pikkune. Pea kasvab veelgi, kuna aju vajab rohkem ruumi, seepärast tundub pea ülejäänud kehaga võrreldes ebaproportsionaalne. Juba on näha kõrvakanalid. Juba võivad olla arenenud küünarliigesed, mis aitavad lihastel areneda. Laps suudab juba liigutada sõrmi, mis on üksteisest eraldunud. Kui sa saaksid enda sisse vaadata, näeksid läbi naha selgelt lapse selgroogu. Laps muutub iga päevaga aina aktiivsemaks ning tema uni ja ärkvelolek vahelduvad. 

Pööra alati tähelepanu sellele, et laps saaks raseduse ajal kvaliteetseid toitaineid, kuna need mõjutavad tema tervist. 

 

Kuidas toetada lapse tervist 

Raud on tähtsaim toitaine lapse täisväärtuslikuks arenguks raseduse kümnendal nädalal. Raud on hemoglobiini oluline koostisosa, seda valku omakorda leidub  punastes verelibledes. Erütrotsüüdid transpordivad hapnikku kopsudest teistesse kehaosadesse. Seepärast on raud eriti tähtis lapse aju õigeks arenguks. Kui toit ei sisalda piisavalt rauda, võib tekkida aneemia, mis ilmneb kõige sagedamini raseduse viimasel trimestril. Rauavaegusele on iseloomulikud niisugused sümptomid nagu väsimus, jõuetus ja nahakahvatus. Kui sul on raseduse ajal diagnoositud aneemia, kuid sa ei ravi seda, siis võib laps sündida alakaalulisena. 

Kui soovid anda organismile piisavalt rauda, vali need toiduained: 

  • punane liha (lahja loomaliha) 
  • kala ja mereannid 
  • munad 
  • kaunviljad (sojaoad ja nende tooted, läätsed) 
  • õllepärm 
  • puuviljad ja marjad (jõhvikad, mustsõstrad, aprikoosid, maasikad, punased sõstrad ja kuivatatud puuviljad) 
  • täisteratooted ja nisuidud 
  • aedviljad (spinat ja spargelkapsas) 
  • kõrvitsalised ja päevalilleseemned 
  • mandlid 
  • kakao 

Samuti on oluline C-vitamiin, kuna see aitab organismil paremini rauda omastada. Lisa oma lõunale või vahepalale klaas apelsinimahla või värskeid puuvilju. Palju C-vitamiini on näiteks vaarikates, mustsõstardes, paprikas ja spargelkapsas. Kui vereanalüüs näitab ikkagi madalat rauataset, soovitab arst tõenäoliselt kasutada rauda sisaldavaid preparaate.