13 rasedusnädalat

Kokkuvõte

Raseduse 13. nädalal hakkavad su rinnad valmistuma oma uueks rolliks – rinnaga toitmiseks. Jätkub ka sinu lapse arenemine ja kasvamine. Loe täpsemalt, kuidas saad tema tulevast tervist ja heaolu positiivselt mõjutada.

Mis toimub sinu kehas?

Kuigi beebi sünnini on veel palju aega, hakkavad su rinnad ja piimanäärmed juba  rinnaga toitmiseks valmistuma.  Rinnad on tundlikud ja pingul. Peagi hakkavad rinnad tootma kollast vedelikku, mida nimetatakse ternespiimaks (kolostrum). See toitaineid täis vedelik on sinu beebile pärast tema ilmaletulekut esimene toit enne kui piimanäärmed hakkavad tootma päris piima.

Arst võib soovitada sul vahetada oma tavaline rinnahoidja spetsiaalselt rasedatele mõeldud rinnahoidja vastu, mis on kohandatud paisuvate rindade vajadustega. Kuigi ei ole mingeid tõendeid, et alumise traadiga rinnahoidja oleks kuidagi kahjulik, soovitame siiski valida elastsest materjalist valmistatud noorele emale mõeldud rinnahoidja. Kui rinnad teevad sulle raseduse ajal muret, masseeri neid ning pööra erilist tähelepanu rinnanibudele. Sul on väikesed rinnad? Ära muretse, rindade suurus ei mõjuta kuidagi rinnaga toitmist.

Sinu lapse areng raseduse 13. nädalal

Loode on nüüd umbes 8 cm pikkune ja kaalub kuni 20 grammi. Tema pea moodustab umbes ühe kolmandiku kogu kehast. Kõrvad ja silmad on juba välja arenenud. Peamiselt kõhredest koosnev skelett hakkab luustuma. Arenevad suguorganid. Loode kuuleb helisid ja ärkvel olles on väga aktiivne. Loode liigutab, müksab, püüab puudutada sinu käsi ümber kõhu ja imeb oma pöialt. Neerud hakkavad tööle ja eritavad põide uriini. Proovi müksata oma kõhtu ja beebi hakkab instinktiivselt otsima rinnanibu, mida imeda.

Loote arengu põhietapid raseduse 13. nädalal:

  • loote südamelööke saab kuulata doppleriga;

  • loote soolestikus hakkab tekkima rohekas-mustjas aine, nn mekoonium;

  • loote kehale hakkavad tekkima udusulesarnased karvad, mis täidavad peamiselt kaitsefunktsiooni;

  • loote luustik ja lihased on nüüd tugevamad;

  • imemis- ja neelamisrefleksid muutuvad tugevamaks.

Kuidas sa saad kaasa aidata loote heale tervisele

Kõigeks lootega kõhus toimuvaks on vaja pidevalt kvaliteetseid toitaineid. Tulevase lapse tervist mõjutavad läbi platsenta looteni jõudvate toitainete kvaliteet ja kogus. Lisaks teistele põhjustele ka sellepärast, et rakud kohanduvad neile pakutavate toitainetega ja vastavalt sellele programmeerivad end oma järgmisteks eluetappideks. Oluline on sel perioodil toituda tervislikult ja tasakaalustatult, sest see mõjutab positiivselt lapse tervist täiskasvanuks saades nagu näitavad ka varases eas toitumise programmeerimise uuringu tulemused.

 

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com