Lapsevanemate teadmised laste toitumisest on lünklikud

Valed söömisharjumused ja toit lapse esimestel eluaastatel mõjutab oluliselt teda ka tulevikus ning võib põhjustada erinevaid tervisehädasid, nagu nõrk immuunsus, rasvumine või allergiad. Suur osa värsketest lapsevanematest ei ole kursis, kuidas peaks väikelaps toituma. Aptamil3 poolt läbiviidud uuring* näitab murettekitavaid trende: pea 70% lapsevanematest arvab, et 1 kuni 3 aastane laps võib süüa juba sama toitu, mis ülejäänud pere.

Võrreldes eelmise uuringuga, mis viidi läbi 2016. aasta märtsis**, võib täheldada, et lapsevanemate teadlikkus pole aja jooksul oluliselt paranenud: 59,9% käesoleval küsitletud lapsevanematest lõpetas lapsele eraldi toidu valmistamise täielikult, kui laps sai 1,5 aastaseks (võrdlusena, eelmises uuringus vastas sama 62% küsitletutest). Põhjuseks on loomulikult asjaolu, et iga aasta tuleb juurde uusi noori lapsevanemaid. Sealjuures on aga rohkem vanemaid hakanud muret tundma laste rasvumise üle: tunnistas mure 85% vastanutest kui 2016. aastal tegi seda 64%. Samal ajal on ka kõik küsitletud lapsevanemad ühehäälselt nõus: täisväärtuslik ja tasakaalustatud toit on kõige olulisem tegur terve lapse kasvamise tagamiseks!

Kiire elutempo võib tingida olukorra, kus regulaarsete söögikordade ja tasakaalustatud toitumise asemel süüakse ebaregulaarselt kiiresti haaratavaid toitusid. Aptamil3 poolt läbi viidud uuringust selgus, et üle poolte lastevanematest annab lastele vahepaladena saiakesi ja koogikesi, soolaseid snäkke, komme ning küpsiseid. „Saiakeste, magustatud jookide, poolfabrikaatide ja marineeritud ning soolatud toodetega saab küll lihtsasti näljatunnet kustutada, kuid sealjuures on vitamiinide, mineraalainete ja kiudainete sisaldus võrreldes energiasisaldusega ebaproportsionaalselt väike,“ selgitab toitumisspetsialist Kristin Salupuu.

Samuti ei tohi unustada, et lapsevanemate söömisharjumused kanduvad edasi ka lastele. Uuring näitab, et enam kui pool lapsevanematest hakkab oma väikelast toitma kui suurt juba aastavanusena. „Harjutades last sööma ülemaitsestatud toitusid võib tekitada olukorra, kus lapsele ei ole puhta toidu maitse enam vastuvõetav,“ sõnab Salupuu, „Kuigi ühe aasta vanuseks saades tohib laps süüa toitusid kõigist toidugruppidest, peaks üleminek tavatoidule toimuma läbimõeldult ja tasakaalustatult, et tagada energiavajaduse kõrval ka teiste toitainete vajadus.“

Lisateave:

*Sotsiaaluuring – lapsevanemate küsitlus korraldati portaalil emmedeklubi.ee 2018. aasta augustis–septembris. Küsitluses osales 566 lapsevanemat, kes kasvatavad lapsi vanuses 1–3 aastat.
**Sotsiaaluuring – küsitlus korraldati portaalil emmedeklubi.ee 2016. aasta veebruaris–märtsis ja selles osales 582 lapsevanemat, kes kasvatavad väikelapsi vanuses 1–3 aastat.
 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com