Laps ei söö liha ega kala




Teele Teder
Toitumisspetsialist

 

 

Miks minu laps ei söö liha ega kala? 

See pole nii ainult teie lapsega...

Kahe kuni nelja aastaselt võib laps muutuda valivaks või keeruliseks sööjaks Paljudel lastel esineb toiduneofoobiat ehk hirmu proovida uusi ja tundmatuid toite. Teised jällegi keelduvad toidust, mida nad varem meelsasti sõid (valiv söömine) ja mõni laps teeb mõlemat! Selle kohta saate rohkem lugeda brošüürist „Minu laps on valiv sööja“. Põhjusest olenemata söövad sellised lapsed liha ja kala väga väikeses koguses või väga väheseid erinevaid liha- või kalasorte.

Mis siis lihal või kalal viga on?

Mitte midagi, lihtsalt mõnel väikelapsel kulub rohkem aega, enne kui talle hakkavad mõned toidud rohkem meeldima kui teised. Väikelapsed õpivad teistelt inimestelt, eriti teid ennast jäljendades. Seega, kui teile meeldib liha ja kala ning te sööte seda regulaarselt, siis sööb ka teie väikelaps neid suurema tõenäosusega. Kui pere toidukordade juurde ei kuulu liha või kala või kui te ei söö neid oma väikelapse juuresolekul, ei näe ta seda ega saa teada, et liha ja kala söömine on ohutu ja meeldiv.

See, et meile meeldivad mõned toidud, tuleneb meie geenidest ja harjumustest. Meie meeled mõjutavad seda, kui tõenäoliselt me uue toidu omaks võtame, ning eriti võib liha ja kala tekstuur olla miski, mis mõningaid inimesi, sealhulgas väikelapsi, häirib. Mõelge selle peale, kui teete toitu lihast või kalast, mida teie laps võiks teie arvates proovida. 

Miks me vajame liha ja kala?

Liha ja kala on head valgu-, aga ka muude vitamiinide ja mineraalide allikad. Punane liha, näiteks veise- või lambaliha on üks parimaid rauaallikaid ning raud on vajalik lapse aju normaalseks arenguks. Rasvane kala, näiteks lõhe ja makrell on hea oomega-3-rasvhapete allikas. Ergutage oma last proovima erinevat sorti liha ja kala, sest üks sort pole parem kui teine, põhiline on mitmekesisus. Lisateavet nende toitude kohta saate lugeda juhendist lapsevanematele „Minu laps ei saa piisavalt rauda“ ja „Minu laps ei saa piisavalt oomega-3-rasvhappeid“. 

Kui palju? Pakkuge liha või kala kord või kaks päevas, seejuures vähemalt kaks kalaportsjonit nädalas, millest üks võiks olla rasvane kala.

* Lisateabe saamiseks lugege brošüüre „Kuidas oma last toita“ ja „Menüü kavandamine“.

Mis toimib kõige paremini ja miks?

Abistavad tegevused
Kas...
Miks see toimib

 

 

olete lisanud oma nädalamenüüsse liha või kala kogu perele?

Väikelapsed õpivad eeskujudelt. Kui teie laps näeb, et te sööte liha ja kala, mõjutab see kõige rohkem seda, kas ta hakkab liha ja kala sööma või mitte. Kui ta näeb teid liha ja kala söömas, järeldab ta, et liha ja kala on talle ohutud ja maitsevad hästi. 

 

 

pakute lapsele nii valget kui punast kala ja liha

Kui teie laps proovib erinevaid liha- ja kalatoite ja ka mereande, on ta tulevikus vastuvõtlikum uutele maitsetele ja toitudele. Pakkuge oma lapsele erinevaid liha ja kalatoite (punast ja valget kala ja liha) ning mitte ainult neid, mida ta kindla peale sööb. Nii muutub tema toidulaud mitmekesisemaks. 

 

 

annate uue kala või liha tutvustamisel lapsele esialgu proovida vaid väikese tüki ilma teda survestamata

Söögiga survestamine võib anda vastupidise tulemuse. Olulisem on julgustada oma väikelast avastama ja maitsma uusi liha- või kalasorte, mitte sööma ära tervet portsjonit. Kui ta on selleks valmis, sööb ta rohkem. Pakkuge uut liha- või kalasorti, mida teie laps võiks teie arvates proovida, koos muude toitudega, mida laps teile teadaolevalt armastab, nii et tema ees ei ole taldrikutäis tundmatut toitu. Võid proovida ka tikkudega degusteerimist – torka iga tiku otsa erinev kala- või lihatükk ning lase lapsel ise otsustada, milline talle kõige rohkem meeldib.

 

 

võtate keeldumise korral taldriku midagi mainimata ära ja proovite järgmisel päeval uuesti

Põhiline on lapsele pidevalt uusi toitusid pakkuda. Ära heida meelt, kui ta seda esimesel korral süüa ei soovi. Uute maitsetega harjumine võtabki aega. 

Praktilised näpunäited liha või kala pakkumiseks

  • Kasutage liha või kala näputoiduna – las laps valmistab endale ise suupistevõileivad

  • Vokiroad on kiired, värvilised ja maitsvad – laske oma lapsel ise valida, milliseid toiduaineid sinna lisada

  • Tehke oma lapsega pitsat ning kasutage kattena liha või kala

  • Valmistage õhtusöögiks kartuliputru ning serveerige kõrvale krõbedaid kalapulki

  • Tugeva lõhnaga rasvast kala võib aurutada fooliumis ning pakkuda lapsele pigem fileed kui tervet kala. Lõhna peitmiseks serveerige kala kõrvale kaste, mis teie lapsele meeldib

  • Pakkuge aeglaselt hautatud ühepajatoite, mis pehmendavad liha tekstuuri

  • Valmistage lapsega hakklihast, riivsaiast ning peeneks hakitud sibulast ja porgandist hakklihapallid ning serveeri neid koos värviliste köögiviljadega

  • Proovige kanaliha, mis on sageli õrnema tekstuuri ja maitsega

  • Heaks valikuks on ka kvaliteetsest hakklihast road, näiteks burgerid, hakkliha-tomatikastmes pasta või hakklihapirukas 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com