Laps ei joo piima




Külli Muug
Lastearst ja kliiniline lastepsühholoog
 

 

 

Miks minu laps piima ei joo?

See pole nii ainult teie lapsega ...

1-3-aastane laps võib muutuda valivaks või keeruliseks sööjaks. Paljudel lastel esineb toiduneofoobiat ehk hirmu proovida uusi ja tundmatuid toite. Teised jällegi keelduvad toidust, mida nad varem meelsasti sõid (valiv söömine). Mõni laps teeb mõlemat! Põhjusest olenemata söövad sellised lapsed piima ja piimatooteid väga väikeses koguses või üldse mitte.

Miks me vajame piima?

Piim kuulub koos juustu ja jogurtiga piimatoodete hulka. Piimatooted sisaldavad palju kaltsiumi ja valke ning kasulikke vitamiine ja mineraale. Teie väikelaps vajab kaltsiumit tervete luude ja hammaste arenguks. 

Kui palju? Pakkuge oma põnnile vähemalt kolm korda päevas piima või piimatooteid – seda kas joogina või kasutades seda toiduvalmistamisel. 

Miks minu lapsele piim ei meeldi?

Mõnel lapsel kulub teatud toitudega harjumiseks rohkem aega. Lapsed õpivad teistelt inimestelt ning neid jäljendades. Kui teile meeldivad piimatooted ja te sööte neid mitmekesiselt, hakkab ka teie laps suure tõenäosusega piima jooma.

Söömisel kasutab inimene kõiki oma meeli – maitsmist, nägemist, haistmist, kuulmist ja kompimist. Mõned lapsed võivad olla tundlikumad lõhna- ja maitsemuutuste suhtes ning keelduda mõnest toidust või joogist isegi siis, kui see on neile varasemalt meelepärane olnud. Eriti oluline on üleminek rinnapiimast tavatoidule. Pööra tähelepanu, et menüü hakkaks pärast seda sisaldama piima ja piimatooteid.

Mis toimib kõige paremini ja miks?

Abistavad tegevused

ja näpunäited

Miks see toimib?

 

 

Jälgige, et piim kuuluks iga päev kogu pere menüüsse

Lapsed õpivad eeskujudelt. Kui teie laps näeb teid piima joomas ja piimatooteid söömas, hakkab ta suure tõenäosusega neid ka ise tulevikus sööma. Läbi teie eeskuju tekib usaldus, et piim ja piimatooted on maitsvad ja kasulikud.

 

 

Pakkuge lapsele piima mitmel erineval viisil, mitte ainult joogina

Kasutage piima toidu valmistamisel. Valmistage koos piimast kaerahelbeputru või pannkooke ning värskete marjadega või puuviljadega piimakokteili. Sel viisil saab teie laps proovida piima erinevates toitudes.

 

 

Kui ta keeldub, võtke tass midagi mainimata ära ja proovige mõni päev uuesti

Söögiga survestamine võib anda vastupidise tulemuse . Ära heida meelt, kui laps mõnel päeval piima juua ei soovi. Proovi teisel päeval uuesti.

 

 

Selleks et teie laps saaks kätte kõik vajalikud toitained, lisage tema menüüsse ka teisi piimatooteid

Pakkuge talle ka juustu või jogurtit, suhkruta piimatooteid, kodujuustu, keefiri. 

Serveerige jogurtit koos puuviljadega, hommikuhelveste peale valatuna või sügavkülmutage see jäätise asendusainena. Juustu võib pakkuda viiludena väikse snäkina, samuti võib seda lisada erinevatele toitudele nagu pasta või hakklihavorm või valmistada koos lapsega pitsat ning raputada peale ohtralt riivjuustu.

Praktilised näpunäited piima pakkumiseks

  • Väga paljud maitsvad toidud sisaldavad piima. Rääkige omavahel lapsega, millised toidud need on

  • Olge piimast rääkides positiivne

  • Pakkuge oma lapsele soojendatud või toasooja, mitte otse külmkapist võetud piima

  • Poodi minnes pakkuge lapsele välja, et võiksite piima joomiseks osta eraldi tassi, kus on peal tema lemmik multikakangelane

  • Kasutage piima toidukordade ajal mänguliselt – valage piim kaussi ja laske lapsel läbi kõrre sellesse mulle puhuda või kujundeid joonistada

  • Valmistage üheskoos piimast ja kaerahelvestest toitev kaerahelbepuder ning lisage maitseks juurde maasikamoosi

  • Laske lapsel valida välja mõned meelepärased puuviljad ja marjad, lisage juurde piima ning suristage valmis maitsev piimakokteil

  • Laske lapsel endal valada väiksesse kaussi piima ja hommikuhelbed, nii nagu teised pereliikmedki seda hommikuti teevad

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com