Kuidas toita oma väikelast




Teele Teder
Toitumisspetsialist

 

 

Kuidas sellest juhendist parimat võtta?

Siit juhendist leiad lihtsad ja praktilised nõuanded, kuidas planeerida oma pere toidukordi nutikalt ja läbimõeldult. Toimekate päevade kõrvalt võib olla keeruline pakkuda oma perele iga päev mitmekesist ja tasakaalustatud toitu, kuid see aeg on seda väärt, et teie laps saaks kodust kaasa tervislikud söömisharjumused.  

Miks on tervislik toitumine nii tähtis?

Küsimus ei seisne üksnes hetkeolukorras ...

See, kuidas teie laps oma esimestel eluaastatel toitub, mõjutab tema kasvu ja arengut, kuid samuti on sellel oluline osa tema tervise tagamisel hilisemas elus. Väga tähtis on õpetada oma lapsele häid söömisharjumusi juba varajases eas, kuna toidud, mida pakutakse imikutele ja väikelastele, loovad aluse sellele, mida nad hilisemas elus söövad. Üks teie peamisi ülesandeid lapsevanemana on aidata oma lapsel õppida nautima toitu ja söögikordi.

Mis juhtub, kui minu laps ei toitu tervislikult?

Kui teie laps ei söö mitmekesist, tasakaalustatud toitu, võib see viia üle- või alakaaluni ning avaldada mõju tema tervisele ja heaolule. Lapse ülekaalulisus ja rasvumine põhjustab probleeme juba lapseeas, kuid võib mõjutada ka hilisemat elu. Rasvumise all kannatavatel lastel on eakaaslastega võrreldes tõenäoliselt madalam enesehinnang, hilisemas elus võib neil suurema tõenäosusega esineda südameprobleeme, diabeeti või insulti.

Mida ma peaksin oma lapsele toiduks pakkuma?

Kas kuulete end ütlemas järgmist: „Ma ei ole hea kokk“, „Mul pole aega kõike algusest peale ise valmistada“, „Ma ei tea toitumisest mitte midagi“, „Mul pole nii palju raha, et iga päev täisväärtuslikku toitu valmistada“, „Ma pole kindel, kas toitun tervislikult“, „Kuidas ma tean, millega oma last toita“? Ärge muretsege, kõige olulisem on jääda positiivseks ning koos oma lapsega toitu avastada ja tundma õppida.

Nüüd õpime tundma toidurühmi. See on üks lihtsamatest viisidest, kuidas tagada, et teie väikelaps (ja kogu perekond) sööks mitmekesiselt. Iga toidurühm sisaldab erinevaid toitaineid, kuid kui pakute neid toite vaheldumisi kõikide toidukordade vältel, võite olla kindel, et teie laps saab toidust kätte kõik vajaliku.

 

Allolevas tabelis esitatud toidurühmad:

 

1. Puu- ja köögiviljad

2. Leib/sai, muud teraviljad ja kartul

3. Liha, kala ja muud valgud

4. Piim ja piimatooted

Ohtralt rasva ja suhkrut sisaldavaid toidud nagu magusaid küpsiseid, kooke, jäätist, kahjulikke rasvaineid (näiteks transrasvad) tuleks süüa harvemini. Lapsele on vahel lubatud anda maiustusi ja šokolaadi, kuid soovituslik on pakkuda neid pärast toidukorda ja mitte toidukordade vahel, et vähendada kaariese teket.

Siin on teile kasulik toidurühmade juhend, kuhu oleme lisanud soovitused, kuidas neid oma väikelapse menüüsse hõlmata.

 

Toidurühm 

Kõik toidurühmad sisaldavad erinevate toitainete segu. Hõlmake igapäevasesse menüüsse erinevaid toite kõigist toidurühmadest ja võite olla kindel, et teie laps saab kätte kõik vajalikud toitained.

Kasulikud soovitused

Proovige menüü tasakaalustamiseks neid praktilisi ideid

 

 

1. Puu- ja köögiviljad

 

Sisaldavad vitamiine, mineraal- ja kiudaineid ning antioksüdante. 

Kõik siia rühma kuuluvad toidud on head värskena, sügavkülmutatuna, konserveerituna või kuivatatuna. Pange lauale erinevat värvi toiduaineid (roheline – kapsas, brokoli; kollane ja oranž – kõrvits, tomatid, porgand, mango, aprikoosid). Tsitrusviljad (apelsin, mandariin, sidrun), tomatid ja paprikad on head C-vitamiini allikad ja aitavad organismil teistest toiduainetest rauda omastada.

Viis portsjonit päevas.

Pakkuge igal toidukorral. Suurepärased ka näksimiseks (porgandi- ja õunalõigud, tomat või kurk röstsaial). Lisateabeks lugege infolehti „Minu laps ei söö puuvilju“ ja „Minu laps ei söö köögivilju“.

 

 

 

2. Leib/sai, muud teraviljad ja kartul

Sisaldavad energiat, vitamiine, mineraal- ja kiudaineid.

Enamik väikelapsi naudib neid toite. Proovige eri liiki leiba ja saia,  sepikut, suhkruta või vähese suhkrusisaldusega hommikuhelbeid ning makarone. Lisage menüüsse ka kartul, oder, riis ja kuskuss.

Viis portsjonit päevas.

Pakkuge igal toidukorral ja teatud toite ka ooteks. Proovige eri kujuga makarone, keedu- või ahjukartuleid või kartuliputru. Oodete ajal võite lauale panna kreekereid või saiapulki. Kiireks koduseks pitsapõhjaks võite kasutada pitaleiba.

 

 

 

3. Liha, kala ja muud valgud

Sisaldavad valku ja teisi toitaineid, sealhulgas rauda ja tsinki. Rasvane kala sisaldab ka oomega-3-rasvhappeid.

Lamba-, veise-, sea-, kana-, kalkuniliha ja muud lihaliigid, valge ja rasvane kala (konserveeritud või värske), pähklid*, muna ja kaunviljad (oad, läätsed, herned ja neist valmistatud toidud, näiteks hummus ja tofu).

Kaks portsjonit päevas või taimetoitlaste puhul kolm portsjonit päevas

Poistel on soovitatav süüa kuni neli portsjonit rasvast kala nädalas, aga tüdrukute puhul ei tohiks see ületada kahte portsjonit nädalas. Lisateabeks lugege infolehti „Minu laps ei söö liha ega kala“ ja „Minu laps ei saa piisavalt rauda/tsinki/oomega-3-rasvhappeid“.

 

 

 

4. Piim ja piimatooted

Sisaldavad asendamatuid toitaineid, sealhulgas A-vitamiini ja kaltsiumit.

Kolm portsjonit päevas piima kui joogina, piimapõhiste toitudena või piimatoodetena.

 

Keefir, kodujuust, väikelaste piimajook. Eelistage piimatooted, kuhu ei ole lisatud täiendavaid maitseid. Kui soovite, võite maitsestamata jogurti või kodujuustu sisse segada sobivaid maitseid. Samuti võite jogurti sisse puistata tooreid/kuivatatud puuvilju ja marju või kodust moosi.

Piim on teie väikelapse jaoks oluline. Lisateabeks lugege „Minu laps ei joo piima“.

* Lämbumisohu tõttu ärge pakkuge oma väikelapsele terveid pähkleid. Hakkige need peeneks või kasutage pähklivõiet, nt maapähklivõid.

Mida minu väikelaps jooma peaks?

Vesi on lastele parim jook. Lapsed vanuses 1–3 eluaastat peavad jooma ligikaudu 90 ml vedelikku kehakaalu kg kohta. Sinna hulka arvestatakse kogu vedelik, mis sisaldub lapse toidus ja jookides. Kõik toiduained sisaldavad vett, seega tuleb teil jälgida, mida teie laps sööb ja arvestada selle alusel välja lapse vedeliku vajadus. Võite kontrollida ka oma pisikese uriini – kui see on toonilt tumedam, tuleb teil lapsele rohkem juua anda. Kui uriin on hele, on kõik korras ning jätkake talle samas koguses joogi pakkumist. Vahel söövad lapsed rohkem põhjusel, et neil on janu. Andke lapsele klaasitäis juua kõigi toidukordade ja oodete ajal ning pakkuge talle lisa, kui laps on eriti aktiivne või palavate ilmade korral. 

Vältige gaseeritud ja magustatud jooke ning juhul, kui annate lapsele limonaadi või mahla, tehke seda toidukordade vahel ning lahjendage jooki veega, et vältida kaariese teket. Tee ja kohv ei ole väikelapsele sobilikud joogid, kuna nende tarbimine võib pärssida toidukordadest raua omastamist ning need võivad sisaldada kofeiini. Lisaks võib jookidesse lisatud suhkur põhjustada kaariest. 

Kui palju toitu peaksin oma väikelapsele andma?

Lapsed teavad ise kõige paremini, kui palju neil süüa on vaja ja iga laps on erinev. Mõned neist söövad teistest rohkem või vähem ja enamik lapsi sööb toidukordade ja oodete ajal enam-vähem sama palju. Lapsevanemad muretsevad sageli, kui palju toitu lapsele pakkuda, kuid kui järgida oma lapse soove ja isusid, olete tõenäoliselt õigel teel. Selle infolehe lõpust leiate kasuliku juhise lastele sobilike portsjonisuuruste kohta, kuid ärge sundige last sööma rohkem, kui ta soovib, kuna sellel võib olla vastupidine mõju. 

Kuidas olla kindel, et minu väikelaps toitub tervislikult?

  • Pange paika kindlad toidukorrad ja ooted – teie laps peaks saama kõik endale vajalikud toitained ja energia kolmest toidukorrast ja kahest kuni kolmest ootest, mille ajastus on sätitud lõunaune järgi (kui ta veel lõunaund magab).

  • Pakkuge tasakaalustatud toitu, mis hõlmab kõiki toidurühmi – koos vajalike toitainete pakkumisega tagab see kombinatsioon teie lapsele terve päeva jooksul vaheldumisi kõrge ja madala kalorsusega toidud ning samuti on sel viisil võimalik lapse menüüsse lisada ohtralt erinevat värvi ja tekstuuri toiduaineid.

  • Pakkuge lapsele toidukordade ajal soolast ja magusat toitu – sellega suurendate toitainete hulka, mida teie laps toidust saab, ja suurendate võimalust, et teie laps saab kätte kõik vajalikud toitained.

  • Pakkuge oma lapsele samu toite, mida teie pere sööb – teie lapse maitse-eelistused võivad ajapikku muutuda. Kui ta järjekindlalt teatud toidust keeldub, pakkuge vajadusel alternatiivseid toite samast toidurühmast, kuid pakkuge talle tagasi lükatud toitu millalgi uuesti proovida. Koos söömine aitab teie lapsel õppida uusi toite nautima, jäljendades täiskasvanuid või teisi lapsi, kellega koos süüakse.

 

Kuidas koostada tervislikku menüüd

Kas olete toidukordadele mõeldes pinges, murelik ja närviline?

Valiv väike sööja võib teid vaieldamatult stressi ajada. Võtke asja rahulikult ning planeerige lapse menüü ette. See aitab teil toidukordi paremini kontrollida. Kui menüü koostamine on teie jaoks uus, ärge muretsege – see praktiline juhis aitab teil õige tee leida. 

Kuidas menüü kavandamine mind aitab?

Igaühel on erinev lähenemisviis, kuid kindel viis stressi minna on avada külmik kell 17, et oma näljasele lapsele kiiresti midagi kokku visata. Toidukordi päeviti ette planeerida on hea, kuid lausa nädal ette veel parem! Regulaarsed toidukorrad aitavad ennetada olukorda, kus laps kogu päeva jooksul pidevalt näksib ja seetõttu toidukordadest keeldub, kuna ta ei ole näljane. See aitab ka teil vähem muretseda, kui laps toidu tagasi lükkab, kuna teate, et olete kavandanud kogu päevaks või nädalaks hästi tasakaalustatud toitudest koosneva menüü. Sel viisil olete tugevam, ei anna nii kergesti järele ning ei tunne kiusatust last muude toitudega meelitada, et lihtsalt midagi tema kõhtu jõuaks. 

Siin on teile nõuanded, kuidas juurutada sisse harjumus nädalamenüü planeerida

Hoidke asjad lihtsana! Vältige iga võimaliku olukorra või oodete üksikasjalikku etteplaneerimist. Keskenduge põhitoidukordadele ja koostage nimekiri lihtsatest ja tervislikest käepärastest vahepaladest.

 

 

Menüü koostamise juhis samm-sammult 
Hoidke asi lihtsana!

 

 

 

1.

Võtke aega, et asjaga alustada – esimene samm on menüü planeerimine. See võib esialgu võtta rohkem aega, kuid on seda väärt! Mõelge läbi kogu nädala menüü ning hakake toite vastavalt nädalale muutma. 

Ühel päeval nädalas planeerige kogu järgmise nädala menüü. 

2.

Kes on kus ja millal? – Kõik pereliikmed ei pruugi igal toidukorral kodus olla. Planeerige koguseid vastavalt sellele, kui palju pereliikmeid vastaval nädalal või päeval kodus on. Laps võib käia lasteaias, kus  juba pakutakse toitu, elukaaslane võib mõnel õhtul hilja koju jõuda või õhtul kolleegide või sõpradega väljas einestada.  Ideaalne võimalus uute toitude proovimiseks on süüa kogu perega ühise laua taga, mistõttu tasub ühiseid hommiku-, lõuna- ja õhtusööke siiski võimalusel planeerida. 

Keskenduge põhitoidukordadele – hommiku-, lõuna- ja õhtusöögile – ning pakkuge oodeteks tervislikke ampse.

 

 

 

3.

Kaasake kõiki pereliikmeid – kui tunnete end menüü koostamisel julgemalt, kaasake sellesse kogu perekond. Küsige, mida nad süüa sooviksid; võite lasta igal pereliikmel planeerida ühe põhitoidukorra nädalas ning palude neil seda ka valmistada!

Mõelge läbi, et soovitud retseptid oleksid teile jõukohased ning kaasake igal võimalusel oma pereliikmed toidutegemisse!

 

 

 

4.

Tundke toidurühmi – lugege infolehte „Kuidas toita oma väikelast“. Selles kasulikus juhendis selgitatakse, millised on viis toidurühma ja kuidas neid kasutada. Planeerige toidukorrad nii, et need sobiksid kogu perele – nii väldite mitme erineva toidu valmistamist. Lisage menüüsse oma pere lemmikuid toite, kuid ka uusi või eelnevalt ärapõlatud toite. Lisateabeks lugege infolehte „Minu laps on valiv sööja“. Kasutage inspiratsiooniks kokaraamatuid.

Lisage igal nädalal põhitoidukordadesse punast liha, kala, kana ja taimseid toiduaineid (piimatooted, munad ja kaunviljad).

 

 

 

5.

Koostage ostunimekiri – kui olete menüü koostamisega lõpule jõudnud, kontrollige külmiku, sügavkülmiku ja kappide sisu, et teada saada, milliseid toiduaineid vajate. Poeskäik on kiirem ja lihtsam, kui teil on olemas ostunimekiri ning te teate täpselt, mida vajate ja ei teki vajadust poeriiulite vahel mõelda, mida süüa teha ja osta. Poes olles kasutage nimekirja oma lapsega aardejahi mängimiseks. Paluge lapsel otsida välja toiduaineid, mis on vajalikud söögi jaoks, mida ta planeerida aitas, või leida üles kõik nimekirjas olevad rohelised asjad – nii õpib laps tundma erinevaid toiduaineid!

Hoidke nimekiri alles ja kasutage seda mõnel teisel nädalal uuesti.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com