Prebiootikumide olulisus beebide immuunsüsteemile

Beebid sünnivad immuunsüsteemiga, mille funktsioonide arenemine ja küpsemine jätkub esimestel eluaastatel. Enne, kui immuunsüsteem küpseks saab, on beebid bakteritele ja viirustele vastuvõtlikud. Seetõttu on oluline tagada beebile õige toitmine, et toetada sellega ainulaadset immuunsüsteemi arengu perioodi ja aidata tal nakkustega võidelda. 

Kas teadsite, et beebi soolestikus elavad pisikesed mikroskoopilised bakterid võivad mõjutada seda, kuidas beebi immuunsüsteem külmetustele ja viirustele reageerib?

See pole mingi üllatus, kuna:

  • 70–80% beebi immuunrakkudest asuvad soolestikus koos 100 biljoni soolestikubakteriga. See mikrobioomiks nimetatav imepisikeste bakterite populatsioon mängib rolli selles, kuidas teie beebi immuunsüsteem külmetuste või viirustega kokku puutudes reageerib. 

  • Imikueas stimuleerib rinnaga toitmine immuunsüsteemi toetavate positiivsete soolestikubakterite tootmist.

Prebiootikumide mõju immuunsüsteemile

Rinnapiim on immuunsüsteemi arengule eriti kasulik, sest see sisaldab häid baktereid, mida nimetatakse probiootikumideks ja prebiootikume, mis on nendele bakteritele toiduks.  

Tehniliselt võttes on prebiootikumid toidus sisalduvad seedimatud süsivesikud, mis toetavad kasulike bakterite kasvu. Oleme läbi viinud mitmeid teadusuuringuid imikutel, et veenduda prebiootikumide kasulikus mõjus arenevale immuunsüsteemile. 

Rääkides toitumisest, aitavad prebiootikumid suurendada ka mineraalainete (näiteks kaltsiumi ja magneesiumi) imendumist, toetades nii tervete luude väljakujunemist. Lisaks toidavad prebiootikumid soolestikubaktereid, mis vastutavad osade vitamiinide tootmise eest: näiteks ainevahetuse jaoks olulised B-grupi vitamiinid ja K-vitamiin, mis on oluline verehüübimismehhanismides.

Kuidas lisada beebi toidule prebiootikume? 

Kõige olulisem toitainete allikas beebi immuunsüsteemi arengu toetamiseks on rinnapiim. Lisaks antikehadele ja muudele olulistele komponentidele on teie beebi immuunsüsteemile väga olulised rinnapiimas leiduvad prebiootikumid. 

Seetõttu soovitatakse kuni 6 kuu vanuseks saamiseni toita imikut ainult rinnapiimaga. Kui olete otsustanud loobuda imetamisest, siis pidage nõu oma lapse arsti/õega. Küsige arstilt nõu, millised piimasegud sisaldavad toitaineid nagu prebiootikumid. Prebiootikumidega rikastatud imikute piimasegud võivad aidata rinnapiima mitte saanud beebide immuunsüsteemil nakkustega võidelda. 

Imetamist soovitatakse jätkata kuni lapse kahe aastaseks saamiseni, kuid 6 kuuseks saanud lapsele võib alustada lisatoitude pakkumist, mis tagavad tasakaalustatud toitumise. Järgige lapse arsti/õe nõuandeid. Prebiootikume leidub ka toidus, näiteks banaanis, siguris, sibulas, tomatis ja võib-olla mõnevõrra üllatuslikult ka küüslaugus.

Viited

1. Lidestri et al. Oligosaccharides might stimulate calcium absorption in formula-fed preterm infants. Acta Paediatr Suppl. 2003 Sep;91(441):91-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14599050
2. Brownawell et al. Prebiotics and the Health Benefits of Fiber: Current Regulatory Status, Future Research, and Goals. J Nutr. 2012 May;142(5):962-74 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22457389
3. McKeen et al. Infant Complementary Feeding of Prebiotics for the Microbiome and Immunity. Nutrients 2019, 11, 364.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412789/

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com