Bifidobakter breve: mis see on ja kus seda leidub?

Loomulik sünnitus ja rinnaga toitmine avaldavad positiivset mõju imiku soolestiku mikrobioota kujunemisele ja kaitsevad teda allergiate tekke eest.

Loomulikul teel sündinud ja rinnapiima saanud laste mikrobioota on väga mitmekesine ning sisaldab suurel hulgal bifidobaktereid, mis toetavad immuunsüsteemi õiget kujunemist.

 

Mis mikrobioota koostise määrab?

Allergiliste haiguste esinemissageduse suurenemine, mida seostatakse muuhulgas ühiskondliku arenguga, võib tuleneda esimestel elukuudel avaldunud seedeelundkonna mikrobioota mitmekesisuse vähenemisest. Uuringud on näidanud, et loomulikul teel sündinud imikutel, kelle emad ei tarbi imetamise ajal antibiootikume ega aineid, mis neil vallandavad ja/või põhjustavad allergiat  ning kes on kontaktis oma eakaaslaste, looduse ja loomadega, on väiksem allergia kujunemise risk. Bifidobakter breve on üks kõige sagedasemaid tervete imikute soolestikus ja rinnapiimas leiduvaid baktereid.

 

Hinnalised bakterid

Bifidobakterid on ühed olulisemad inimese seedetraktis elavad mikroorganismid. Mitmetel tüvedel on probiootilised omadused, st need stimuleerivad soolestiku mikrobioota kasvu ja aktiivsust. Bifidobakter breve on bifidobakterite tüvi, mis osaleb mikrobioomi kujundamises, ennetades toiduallergiate teket ja allergiate kujunemist. See ainulaadne bakter hakkab vastsündinu soolestikus paljunema kohe pärast sündi ja kuna seda leitakse kõige sagedamini rinnapiimast, ei saa välistada, et selle peamine allikas on rinnapiim.

 

Bifidobakter breve piimasegudes

On leitud, et enneaegselt ja keisrilõikega sündinud imikutele bifidobakter breve andmine soodustab seedetrakti väljakujunemist ning toetab sellise mikrobioota moodustumist, mis sarnaneb loomulikul teel sündinud laste omale. Kliiniliste testide tulemused näitavad, et prebiootiliste oligosahhariidide ja bifidobakter breve tüvega rikastatud piimasegud avaldavad positiivset mõju imikute mikrobiootale, mille koostis ja mitmekülgsus on häiritud nt keisrilõike tõttu.

Nagu eespool mainitud - need baktered on olemas rinnapiimas ja kui vähegi võimalik, siis toitke oma last rinnapiimaga, sest see on tema jaoks parim toit.

[1] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediat 2019. 16: 69–77.
[2] 4 Renz H, Holt PG, Inouye M et al. An exposome perspective: Early-life events and immune development in a changing world. J Allergy Clin Immunol 2017; 140: 24–40.
[3], [4], [5], [6] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediat 2019. 16: 69–77.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee