4 sammu kuidas oma last kaitsta allergiate eest

Kui olete ise allergiline ja jääte lapseootele, siis ilmselt mõtlete ka sellele, kas ka lapsel kujuneb allergia. Toome siinkohal neli lihtsat reeglit, mille abil oma lapse allergiariski vähendada.

 

Esiteks: valmistuge raseduseks

Suurepärane aeg lapse allergiariski vähendamisele mõtlemiseks on raseduse planeerimise ajal. Olete kindlasti teadlik, et enne rasedust tasub oma tervise ja keha eest hoolt kanda. Millised konkreetsed tegevused võivad aidata tulevast last allergia eest kaitsta? Üks neist on kindlasti enne rasedust allergia vallandajatest või põhjustajatest loobumine.

Muuhulgas on soovitav, et lapseootele jääv ema toitub juba enne rasestumist tasakaalustatult ja pöörab tähelepanu kehamassiindeksi normaliseerimisele. Sel ajal tasub eemaldada allergeenid, mis teile probleeme tekitavad ja ümbritsevast keskkonnast ärritajad, mis võivad allergilisi reaktsioone võimendada.

 

Teiseks: püüdke kõrvaldada epigeneetilised tegurid

Ehkki paljud allergiad on geneetilised, mängivad epigeneetilised muudatused teadlaste arvates veelgi suuremat rolli. Need on eelsoodumused, mille taga on keskkonnategurite mõju geneetilisele materjalile. Nende ei muuda küll geenide struktuur, kuid tulemuseks on modifikatsioonid geenide käitumises (nn geeniekspressioon). Tõestatud epigeneetilise mõjuga tegurite seas on teadlaste hinnangul näiteks tubakasuits (nii aktiivne kui passiivne suitsetamine raseduse ajal, st nn keskkonnasuitsu sissehingamine). Seega saavad tulevase ema elustiil ja toitumine märkimisväärselt allergiate riski vähendada, isegi teadaoleva geneetilise eelsoodumuse korral. Vältige teil allergiat vallandavaid ja põhjustavaid toitusid ning pidage silmas toitumist, füüsilist aktiivsust ja stressitaset

 

Kolmandaks: hoolitsege raseduse ajal enda ja lapse eest

Praeguste meditsiiniliste teadmiste kohaselt eeldatakse, et arstid jälgivad pidevalt lapseootel naise tervist ja loote arengut. Allergiate all kannatavate tulevaste emade jaoks ei ole see paraku raseduse ajal ainuke „meditsiiniline“ kohustus.

Iseäranis astmaatikute puhul tuleks sellel ajal allergiavastast ravi jälgida muuhulgas selliste testidega nagu PEF (väljahingatava õhuvoolu tippkiiruse mõõtmine), spiromeetria, AKT (astma kontrolli test) ja FeNO (väljahingatava õhu fraktsioneeritud lämmastikoksiidi sisalduse mõõtmine). Lapseootel astmaga naised peaksid oma tervise eest suuremat hoolt kandma, eriti allergiate osas. Raseduse ajal tuleks arsti järelevalve all lapse planeerimise ajal alustatud profülaktikaga jätkata. Lisaks on oluline, et naised, kes enne rasedust alustasid immuunteraapiaga ja seda hästi taluvad, jätkaksid seda ka lapseootuse ajal. Märkus: immuunteraapia alustamine raseduse ajal on vastunäidustatud.

 

Neljandaks: ärge unustage esimese 1000 päeva olulisust

Lapse tulevase tervise ja organismi õige toimimise seisukohalt on äärmiselt tähtis see, milliseid toitaineid ta saab esimese 1000 elupäeva jooksul alates eostamisest. Seepärast on väga oluline tulevase ema mitmekülgne ja tasakaalustatud toitumine, millele järgneb Maailma Terviseorganisatsiooni soovitatav ainult rinnaga toitmine imiku esimesel kuuel elukuul.

Järgmine oluline samm on õige toidu valimine lapsele, kes hakkab avastama erinevaid lisatoite. Lisatoidu andmisega ei tohi alustada enne lapse 17. nädalaseks saamist  ega hiljem kui 26.nädalaseks saamist ja seda vastavalt tervishoiutöötaja soovitustele. Sellel perioodil tulevad kasuks ekspertide koostatud üksikasjalikud imiku toitumise soovitused. Veendumaks, et lapsel toit vastab imikute ja väikelaste toidule esitatud rangetele nõuetele, tasub valida just neile mõeldud ohutute toitude seast. Neid on lihtne ära tunda tänu pakendile märgitud vanusevahemikele, mis tagavad selle, et toode vastab kõige paremini konkreetses arenguetapis oleva lapse vajadustele ja et selles ei ole midagi liigselt (säilitusained, toiduvärvid ja maitsetugevdajad) ning see pole lapsele ohtlik.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com