Minu laps ei saa piisavalt oomega-3-rasvhappeid
Teele Teder
Toitumisspetsialist

 

 

Miks on oomega-3-rasvhapped minu lapsele kasulikud? 

Kasvava lapse organismi arengul on rasvhapetel asendamatu roll. Rasvhapped jagunevad küllastunud ja küllastumata rasvhapeteks. Oomega-3-rasvhapped on nendest organismile kõige olulisemad, toetades immuunsüsteemi, aju tööd ja mälu ning parandades silmanägemist ja naha seisukorda. Selleks, et teie laps püsiks terve, tuleb talle pakkuda väikeses koguses rasvu. Kuna organism ise oomega-3-rasvhappeid ei tooda, on oluline need kätte saada toidust. Head oomega-3 toiduallikad on rasvane kala, pähklid ja seemned ja taimsed õlid.  

Uuringute järgi esineb oomega-3 defitsiiti isegi kuni 85% rahvastikust. Rasedad ja imetavad emad saavad vähem kui 18% lapse tervisele vajalikke oomega 3-rasvhappeid.   

Oomega-3 tarbimisel on oluline jälgida ka suhet oomega-6ga. Oomega-6-rasvhappeid leidub tänapäevasel toidulaual külluslikult – neid on teraviljades ja nendest valmistatud õlides, seemnetes ja pähklites, eriti külluslikult päevalilleseemnetes ja -õlis, aga ka lihatoodetes, sest paljud loomad on teraviljatoidul. Nende kahe rasvhappe omavaheline suhe peaks ideaalis olema 1:1. 

Nii see siiski enamus täiskasvanutel ja lastel pole. Üldiselt kipub see olema tugevalt oomega-6 kasuks. Vahel on see isegi 1:20. Kui suudaksime selle oma perel viia 1:4, võiksime enda üle uhked olla, sest oleme astunud suure sammu parema tervise heaks. Rasvhapete tasakaalust väljas organism on vastuvõtlikum erinevatele põletikele ja haigustele.

Kas minu laps saab toidust kätte piisavalt oomega-3-rasvhappeid?

Allpool olevatele küsimustele vastates võid saada aimu, kas sinu laps saab toidust kätte piisava koguse kasulikke oomega-3-rasvhappeid.

Organismis on liiga vähe oomega-3-rasvhappeid – mis võib seda põhjustada?

Mida teha?

Vähene rasvase kala söömine

Rasvane kala on üks parimaid oomega-3-rasvhapete allikaid. Lisage oma lapse menüüsse rohkelt rasvast kala nagu lõhe, heeringas ja tuunikala. 

Teie laps on taimetoitlane või vegan

Taimsed toiduained võivad sisaldada vähem oomega-3-rasvhappeid, mistõttu tuleks tema menüüsse kaasata rohkelt erinevaid taimseid oomega-3 toiduallikaid nagu pähkleid ja seemneid ning taimseid õlisid nagu linaseemne-, kanepi- või rapsiõli.

Mida saan mina teha, et minu laps saaks toidust kätte piisava koguse oomega-3-rasvhappeid?

Lapse menüüd planeerides jälgige toidupüramiidi põhimõtteid. Nii saate olla kindel, et teie laps saab toidust kätte piisava koguse rauda ja teisi normaalseks arenguks vajalikke toitaineid. Huvi korral saad juurde lugeda artikleid „Minu laps ei söö liha ega kala“ ja „Kuidas toita oma taimetoitlasest väikelast“.

Toidud, mis sisaldavad oomega-3-rasvhappeid

 

Rasvane kala, nagu:

  • lõhe

  • heeringas

  • tuunikala

  • kilu

  • räim

Taimsed toiduallikad: 

  • Kreeka pähklid

  • chia seemned

  • linaseemned

  • kanepiseemned

  • rapsiõli

Kas oomega-3-rasvhapped on kõige olulisemad toitained?

Ei, kõik toitained on võrdselt olulised ning vajalikud hea tervise tagamiseks. Inspiratsiooniks leiab siit ühe päevase oomega-3-rasvhapetega täiustatud näidismenüü. PS: Toiduvalmistamisel peab arvestama sellega, et oomega-3 rasvhapped on küllaltki kuumatundlikud ning seetõttu ei tohiks toidu valmistamisel kasutada kõige suuremaid kuumusi.

Hommikusöök
Lõunasöök
Õhtusöök

 

 

 

Kaerahelbepuder* Kreeka pähklite ja kanepiseemnetega

Kui annad oma lapsele väikelapse piimajooki, võid pudru valmistamisel kasutada tavalise piima asemel just seda

 

Smuuti lina- ja chiaseemnetega 

 

Kiluvileivad muna ja rohelise sibulaga

 

Ahjulõhe kartulipudru ja roheliste ubadega

 

 

Heeringas hapukoore ja muna ning keedukartulitega 

 

Tuunikala lahtine pirukas

 

Nizza salat tuunikala ja keedetud munadega

 

Rapsiõlis praetud räimed 

 

Lõhesupp köögiviljadega

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com