Lapsel võib olla toiduallergia




Teele Teder
Toitumisspetsialist

 

 

 

 

 

Kui kahtlustate oma lapsel toiduallergiat, siis tuleks kõigepealt sellest rääkida oma perearstiga, kes vajadusel teeb lisauuringuid ja suunab allergoloogile. Lastel ja täiskasvanutel esineb toiduallergiaid või talumatust, mis võivad põhjustada nahaärritust/nahalööbeid, seedetrakti ja hingamisteede probleeme või lausa nende kolme kombinatsiooni. Esmalt on oluline selgitada välja probleemi põhjus ning saada aru, kas tekkinud sümptomid on tingitud kindlast toiduainest või on põhjus kuskil mujal.

Kas ma peaksin mõned toidud oma lapse menüüst välja jätma ja vaatama, kas see aitab?

Ei. Ärge jätke toite ja eriti toiduainerühmi kunagi oma lapse menüüst välja, enne kui te ei ole eelnevalt rääkinud oma perearsti või allergoloogiga. Erinevad toidud ja toiduainete rühmad annavad lapsele vajalikke toitaineid ning ühe kindla rühma väljajätmisel võib teie lapsel tekkida ühe või mitme toitaine puudus. Samuti ei pruugi laps saada toidust kätte piisavalt energiat, et normaalselt kasvada ja areneda. 

Kui te jätate oma väikelapse menüüst välja piima, ei saa ta normaalseks kasvamiseks ja arenguks vajalikke toitaineid nagu kaltsium, B-vitamiin ja fosfor. Nõuetekohasel toimimisel ja arstide abiga on võimalik teatud toidud ja toiduainete rühmad menüüst ohutult välja jätta. Sellist meetodit nimetatakse eliminatsioonidieediks ning mõnikord kasutatakse seda sümptomeid põhjustavate toitude väljaselgitamiseks. Lapse arst oskab anda nõu, millised muud toidud selle asemel menüüsse lisada ning kas on vaja kasutada piima menüüst väljajätmisel spetsiaalset piima allergikutele, taimset piima või hoopis toidulisandeid. Samuti annab ta nõu, kuidas piimatooted uuesti menüüsse lisada.

Väga oluline on mitte lasta teha allergiateste alternatiivmeditsiini praktiseerijatel ja tervendajatel, kes pakuvad selliseid teste nagu rakenduskinesioloogia, juuksekarva analüüs või seerumispetsiifiliste IgG-antikehade testid. Selliste meetodite puhul puuduvad toiduallergiate väljaselgitamiseks vajalikud tõendid. Samuti tasub olla ettevaatlik koduste allergiatestidega, mis ei pruugi anda alati 100% tõest vastust.

Mida ma peaksin tegema?

Siin on mõned soovitused, mida saate teha

Alustage järgmistest tegevustest.

 

Pöörduge oma lapse arsti poole. Arst selgitab teie lapse sümptomite ja terviseloost saadava teabe põhjal välja, kas tema arvates on teie lapsel toiduallergia või -talumatus või on nendel sümptomitel mõni muu põhjus. Samuti kasutab ta seda teavet otsustamisel, kas teie lapsele tuleks teha lisauuringuid või tuleb ta suunata spetsialisti juurde. Kui ta soovitab mõne toiduaine menüüst välja jätta, siis võib olla abiks dieetõe/toitumisnõustaja nõuanded. Nii saate veenduda, et teie lapse menüü on tasakaalus.

 

Sümptomite esmakordse märkamise ülestähendamine. Teie arst soovib tõenäoliselt teada, mis täpsemalt juhtus ning millega võivad sümptomid olla teie arvates seotud. Kasulik on panna küsimused enne arsti visiiti paberile, et need olulisel hetkel meelest ei lähe.

 

Toidu- ja sümptomipäeviku alustamine. Mõnel toiduallergia või -talumatusega inimestel tekib reaktsioon toidule üsna kiiresti ja on lihtsamini märgatav. Teistel ei pruugi sümptomid mõnda aega pärast toidu söömist ilmneda. Pane kirja kõik toidud, mida teie laps on söönud ja joonud ning millal ja kui palju (kirjelda toidukoguseid märksõnadega „lusikatäis“, „tassitäis“ või „üks viil“). Ärge unustage panna kirja ka toidulisandid ja ravimid, mida oma lapsele annate. Pange kirja kõik sümptomid – millal need tekkisid, kui tõsised need olid ja kui kaua kestsid (vt allolevat näidet). Teie arsti jaoks on selline info probleemi väljaselgitamisel väga oluline. ja

 

Pöörake tähelepanu sellele, kust lisateavet otsite. Internetis on palju teavet toiduallergiate ja -talumatuste kohta. Püüa järgida vaid usaldusväärseid veebisaite ja allikaid, näiteks: https://toitumine.ee/toitumine-ja-haigused/toiduallergia ja 

https://lehmapiimavalguallergia.ee/.

Toidu- ja sümptomipäeviku näide

 

Toidukord

Toit või jook

(pange kirja, kui palju)

Sümptomid ja millal need ilmnesid, kui pikalt ja kui tõsiselt kestsid

 

 

 

Hommikusöök: 7.00

1 viil valget saia võiga

5 maasikat

1 tass piima

Väga tugev lööve ümber suu, tekkis mõne minutiga, kestis ligikaudu tund aega

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com