Laps sööb liiga vähe




Külli Muug
Lastearst ja kliiniline lastepsühholoog
 

 

 

 

 

 

Väikelapse isud muutuvad pidevalt. Ühel päeval tundub justkui nende isul ei ole piire ja järgmisel päeval puudub neil toidu vastu igasugune huvi. Millal peaks lapse söömise asjus hakkama muret tundma?

Minu arvates sööb minu laps liiga vähe. Kas ma peaksin muretsema?

Väikelapse isu oleneb tema energiavajadusest ja kasvukiirusest. Üldjuhul oskab laps oma toidukoguseid ise hästi reguleerida ning ei tasu liialt muretseda, kui ta mõni päev või lühema ajaperioodi jooksul tavapärasest vähem sööb. Lapse isud peegeldavad nii tema kasvukiirust kui aktiivsust. Lapsevanema roll on otsustada, mida, millal ja kus ta sööb. Kui teie väikelaps ei söö üldse või sööb väga väheseid toite, peaksite kindlasti konsulteerima lapse arsti/õe või toitumisnõustajaga.

Kas see on probleem, kui minu laps sööb liiga vähe?

Kui teie laps ei saa pikema perioodi vältel söögist ja joogist kätte piisavalt energiat ja toitaineid, võib tekkida kaalulangus või kaalu seiskumine. Kaalulangus võib olla tingitud ka mõnest haigusest või valikulisest toitumisest. Alakaalulisus põhjustab juba lapseeas tõsiseid terviseprobleeme, pärssides lapse arengut ja kasvamist ning kandudes hiljem üle ka täiskasvanuikka. Seetõttu on oluline pöörata lapse toitumisele tähelepanu juba sünnist alates.

Minu laps kaalub liiga vähe, kas ma peaksin muretsema?

Mõned väikelapsed on looduse poolt suuremad või vastupidi väiksemad kui teised. Mõne lapse kaal võib olla kaalu- ja kasvukõverate alumiste joonte juures. Muretsemiseks on põhjust, kui lapse füüsilise arengu näitajad jäävad alla Eesti keskmiste kaalu- ja kasvukõverate normide. Mure korral võiksite igal juhul paluda oma perearstil või lastearstil teha lisauuringuid veendumaks, et kaalulanguse põhjuseks ei ole mõni krooniline haigus. 

Mida ma saan teha?

Tehke kindlaks, kas teie lapse söömisharjumused vajaksid muutmist. Külastage perearsti või toitumisnõustajat, kes oskavad lapse kaalu ja kasvu hinnates öelda, kas tema füüsiline areng on normaalne ning anda võimalike probleemide korral head nõu.

Lapse valikuline söömine muudab toidukorrad stressirohkeks ja keeruliseks. Ilmselt muretsete te liiga palju ning sunnite seeläbi oma last sööma. Selline taktika võib aga olukorra hoopis hullemaks teha. Päevad ei ole vennad ning väikelapse isu võib erineda nii toidukorra, päeva kui nädala kaupa, sõltudes tema aktiivsusest, kasvukiirusest ja ümbritsevast keskkonnast. Lähenege söömisele mänguliselt. Rääkige omavahel toiduainete tekstuurist, lõhnast, värvist ja maitsest. Teinekord vajab laps toiduga sina peale saamiseks hoopis kaasahaaravat lugu või seost, mis paneb teda toidu peale rohkem mõtlema.

Mis toimib kõige paremini ja miks?

Siin on mõned võimalused, kuidas tagada, et väikelapsele pakutav toit ja toidukorrad võimaldavad tal süüa õiges koguses, aitab kasvada ja terve püsida.

Abistavad tegevused
Kas...
Miks see toimib

 

 

teil on sisse seatud kindel söömisrežiim: põhitoidukorrad ja vahepalad kindlatel aegadel?

Väikelapse toiduportsud on väikesed, kuid nad vajavad sagedasi toidukordi. Päevas peaks olema 3 suuremat toidukorda ja toidukordade vahel 2 kuni 3 oodet. Sellega väldite näksimist, mis rikuks enne toidukorda tema isu. Magusat ei tohiks anda 1 tund enne põhi toidukorda.

 

 

te kombineerite lapsele meelepäraseid toitusid veel uute ja võõraste toitudega?

Teie laps võiks uusi toitusid proovida nii, et teda ei survestata. Proovige toidukordade ajal kombineerida meelepäraseid toitusid sellistega, mida ta veel proovinud ei ole. Ärge ärrituge, kui teie laps kohe kõike süüa ei soovi. Kui teie väikelaps sööb valikuliselt vaid väheseid toite, siis pakkuge talle veel võõraid toite esialgu väikestes kogustes ja tikkudena degusteerides. Mõnikord võib laps minna endast välja, kui võõras toit puudutab talle meeldivat toitu, mille tulemusel võib ta keelduda kõigest. Asetage toit taldrikule puhtalt, ilma kokku puutumata, heaks lahenduseks on kasutada sektoritega taldrikut. Sööge kindlasti samu toite kui laps – nii kasvab ka tema usaldus uute toiduainete vastu. 

 

 

te lasete lapsel otsustada, kui palju ta süüa tahab?

Teie väikelaps teab kõige paremini, kui palju toitu ta vajab. Väikelapse isu oleneb tema energiavajadusest ja kasvukiirusest. Kui lapsel lubatakse süüa tema enda valitud kogustes, reguleerib  ta toiduga saadavat energiahulka väga hästi. Ärge sundige teda taldrikut tühjaks sööma, kui ta seda parasjagu ei soovi. Proovige alguses pakkuda toitu väikestes kogustes ja laske tal juurde küsida, kui ta selleks ise valmis on. Liiga suur taldrikutäis võib tal isu ära võtta. Samas on abiks pildiga toidunõud, mille tühjaks söömisel tervitab teda tema lemmik tegelane. Teie väikelaps võib praegu süüa vähem, kui te mäletasite teda imikuna söövat. Muretsemiseks ei ole põhjust – ta lihtsalt ei kasva enam nii kiiresti kui imikuna. 

 

 

te väldite piima ja magusaid jooke toidukordade vahel?

Liigne piima ja magusate jookide joomine ei ole hea. Rohkem kui 3 joogikorda või 500 ml piima päevas võtab isu süüa teisi kasulike toite, mida teie laps vajab energia ja toitainete vajaduse katmiseks. Vältige gaseeritud ja magusaid jooke, sest need täidavad teie väikelapse kõhu ja võivad põhjustada hambakaariest. Toidukordadel ja nende vahel andke lapsele vett või piima, kuid jälgige, et te ei anna talle vahetult enne toidukorda liiga palju juua.

 

 

te jääte toidukorra ajal rahulikuks ja ei sunni last sööma?

 

 

 

Väikelapsed tajuvad pinget ja ärevust. Pinges lapsevanem ja tema tujud võivad mõjutada lapse isu. Püüdke jääda rahulikuks ka siis, kui ta keeldub oma toidust või vahepalast, võtke see midagi ütlemata ära ja oodake järgmise plaanitud toidukorra või ooteni, et seda lapsele taas pakkuda. Kui olete kujundanud hea režiimi, peaks toidukordade või oodete vahele jääma 2 kuni 2 ja pool tundi.

Peamised õppetunnid:

• Teie laps tunneb ise, kui ta näljane on ja võiks ise otsustada, kui palju ta sööb ja joob

• Teie lapse söömisrežiim võiks koosneda iga päev 3 kindlast toidukorrast ja 2–3 toidukordade vahelisest ootest. Lapsevanema roll on otsustada, mida ja millal laps sööb ja joob.

• Teie väikelaps õpib teilt ja kogu perelt. Sööge ühe laua taga koos samu toitusid.

Pediatrician Külli Muug

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com