Laps sööb liiga palju




Külli Muug
Lastearst ja kliiniline lastepsühholoog
 

 

 

 

 

 

Väikelapse isud muutuvad pidevalt. Ühel päeval tundub justkui nende isul ei ole piire ja järgmisel päeval puudub neil toidu vastu igasugune huvi. Millal peaks aga lapse isud hakkama muret põhjustama?

Minu arvates sööb minu laps liiga palju, kas ma peaksin muretsema?

Väikelapse isu oleneb tema energiavajadusest ja kasvukiirusest. Üldjuhul oskab laps oma toidukoguseid ise hästi reguleerida ning ei tasu liialt muretseda, kui ta mõni päev või lühema ajaperioodi jooksul tavapärasest rohkem sööb. Lapse isud peegeldavad nii tema kasvukiirust kui aktiivsust. Lapsevanema roll on otsustada, mida, millal ja kus ta sööb. Kui teie väikelaps sööb väga palju, peaksite kindlasti konsulteerima lapse arsti/õega või toitumisnõustajaga.

Mis juhtub, kui minu laps sööb liiga palju?

Kui me tarbime rohkem energiat kui kulutame, on lisakilod ja ülekaal kerged tekkima. Vaadake allpool olevat joonist ja mõelge oma pere toidukordade ja vahepalade peale. Kui vastate jaatavalt kõigile kolmele küsimusele, on oht, et teie laps saab toidust kätte liiga palju energiat.

Kas teie laps sööb sageli rasvaseid ja magusaid toite?

Kas teie laps sööb korraga suuri portsjoneid?

Kas teie laps tarbib tihti magusaid jooke?

Teie lapse toidulaud võib sisaldada liiga palju energiat
Abistavad tegevused ja
näpunäited
Miks see toimib?

 

 

Laske lapsel ise otsustada, kui palju ta sööb

Teie väikelaps teab kõige paremini, kui palju toitu ta vajab. Väikelapse isu oleneb tema energiavajadusest ja kasvukiirusest. Kui lapsel lubatakse süüa tema enda valitud kogustes, reguleerib ta toiduga saadavat  energiahulka väga hästi. Proovige alguses pakkuda toitu väikestes kogustes ja laske tal juurde küsida, kui ta selleks ise valmis on. 

 

 

Ära anna oma lapsele energia-, rasva- ja suhkrurikkaid toite toidukordade või vahepalade asemel

Toidu keelamisel võib olla vastupidine mõju. Mõne toidu keelamine võib muuta selle lapse jaoks veelgi ihaldusväärsemaks. Kuna magusast ja rasvasest toidust on väga lihtne end üle süüa, proovi seda serveerida tervisliku toidu kõrvale. Magustoiduks sobivad näiteks hästi värsked puuviljad koos jäätise või šokolaadikastmega. Kala ja köögiviljade kõrvale paku teinekord isetehtud friikartuleid või bataadifriikaid. 

 

 

Magusate jookide asemel paku lapsele vett

Suure suhkrusisaldusega joogid suurendavad toidust ja joogist saadava energia kogust. Piirake magusate jookide tarbimist ning pakkuge toidukordade ja oodete ajal ja vahel oma lapsele joogiks alati vett. Piima ei tohiks lapsele anda kui jooki, vaid eraldi vahepalana. Magusaid jooke ei tasu lapsele ka täielikult keelata – kui teete selle näiliselt eriliseks, muudate selle veelgi ahvatlevamaks.  

 

 

Ärge premeerige last magusaga

Kommi ja magusaga premeerimine muudab ebatervislikud toidud veelgi ihaldusväärsemaks. Hea käitumise eest pakkuge talle hoopis kasulikke puu- või köögivilju, lugege tema lemmikraamatut, mängige peitust või minge kiikuma. Regulaarne füüsiline aktiivsus on teie lapse arengule väga oluline. 

 

 

Tagage, et kogu pere sööks tervislikult 

Teie laps õpib teilt ja teistelt. Näidake eeskuju, et teie laps teaks, mida tähendab mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine. Sööge ühiselt koos perega laua taga ning sööge ühte ja sama toitu. Tervislikust ja tasakaalustatud lapse menüüst ei ole kasu, kui te ise midagi muud sööte. Asetage toit keset lauda, et iga pereliige saaks nii palju taldrikule tõsta, kui ta soovib. Nii õpib ka laps endale sobivas koguses toitu ette tõstma.

 

 

Pange paika kindel söömisrežiim: põhitoidukorrad ja vahepalad kindlatel aegadel

Väikelapse toiduportsud on väikesed, kuid nad vajavad sagedasi toidukordi. Päevas peaks olema 3 suuremat toidukorda ja toidukordade vahel 2 kuni 3 oodet. Sellega väldite näksimist, mis rikuks enne toidukorda tema isu.

Minu laps kaalub liiga palju, kas ma peaksin muretsema?

Mõned lapsed on teistest suuremad ja nende kaal võib ulatuda nende kasvukõvera ülemisse ossa. Kui lapse kaal aga läheb üle kasvukõvera, tasub võtta ühendust oma perearstiga ja uurida, kas lapse toitumisele võiks senisest rohkem tähelepanu pöörata.

Peamised õppetunnid:
  • Teie laps ise tunneb, kui ta näljane on ja võiks ise otsustada, kui palju ta sööb ja joob

  • Teie lapse toidulaud võiks iga päev koosneda 3 kindlast toidukorrast ja 2–3 toidukordade vahelisest ootest. Lapsevanema roll on otsustada, mida ja millal laps sööb ja joob

  • Teie väikelaps õpib teilt ja kogu perelt. Sööge ühe laua taga koos ja samu toitusid.  

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com