Laps on ülekaaluline
Külli Muug
Lastearst ja kliiniline lastepsühholoog
 

 

 

 

 

 

Ülekaalulisust ja rasvumist esineb laste seas aina rohkem. Selle põhjuseks on sageli liigse suhkru- ja energiarikkad toidud ning vähene liikumine. Mõistagi on iga inimese kaal erinev, aga millal tuleks oma lapse kaalu pärast muret tunda?

Kas ma peaksin muretsema?

Mõned väikelapsed on looduse poolt suuremad või vastupidi väiksemad kui teised. Mõne lapse kaal võib olla kaalu-ja kasvukõverate alumiste, teistel aga ülemiste joonte juures. Kui tekib mure oma lapse kaalu pärast, tasub alati konsulteerida oma lapse arsti/õega, kes oskab öelda, kas lapse kasvamine ja areng on normaalne.

Miks on minu laps ülekaaluline?

Iga inimene on erineva kuju, pikkuse ja suurusega. Geenid mängivad lapse kaalu puhul väga suurt rolli, ent pea sama olulised on ka pere toitumisharjumused. See, mida ja kuidas te oma väikelapsele toiduks pakute, peegeldab üldjuhul perekonnas kui tervikus toimuvat. Kui me sööme ja joome liigselt energiat võib hakata kaal tõusma. Teinekord võib kaalu suurenemist põhjustada ka mõni krooniline haigus. Mistahes kahtluse korral tasub ühendust võtta oma lapse arstiga ning teha tema soovitusel vajalikud lisauuringud. 

Miks on see oluline? 

Lapse ülekaalulisus ja rasvumine põhjustab probleeme juba lapseeas, kuid võib mõjutada tervist ka hilisemas elus. Rasvumise all kannatavatel lastel on eakaaslastega võrreldes tõenäoliselt madalam enesehinnang. Hilisemas elus võib neil suurema tõenäosusega esineda südame-veresoonkonna haigusi, diabeeti või insulti. Normaalne kehakaal lapseeas tagab inimesele tervislikuma elu ka täiskasvanueas.

Mida ma saan teha?

Pakkuge oma lapsele tervislikku ja mitmekülgset toitu kindlatel kellaaegadel, et tal ei tekiks põhitoidukordade vahel liigset näljatunnet, mida magusa või rasvasega kustutada. Vaadake allpool olevat joonist ja mõelge oma pere toidukordade ja vahepalade peale. Kui vastasite mõnele küsimusele jaatavalt, siis võiksite vaadata üle oma lapse menüü. Pidage meeles, et teie pingutustel võib olla planeeritust vastupidine mõju! Teatud toitude ärakeelamine või nende kasutamine preemiana (nt rasva- ja suhkrurikkad toidud nagu krõpsud, maiustused ja karastusjoogid) võib need muuta veelgi ahvatlevamaks. Samuti on oluline pidada kinni toidukordadest. Magusa ja rasvase toiduga näksimine ei tekita lapsele enam täiskõhutunnet ning huvi tervisliku toidu vastu võib kaduda.

Mis toimib kõige paremini ja miks?

Abistavad tegevused ja
näpunäited
Miks see toimib?

 

 

Pange paika kindel söömisrežiim: põhitoidukorrad ja ooted 

Väikelapse toiduportsud on väikesed, kuid nad vajavad sagedasi toidukordi. Päevas peaks olema 3 suuremat toidukorda ja toidukordade vahel 2 kuni 3 oodet. Sellega väldite näksimist, mis rikuks enne toidukorda tema isu

 

 

Laske lapsel ise otsustada, kui palju ta sööb

Teie laps teab kõige paremini, kui palju toitu ta vajab. Väikelapse isu oleneb tema energiavajadusest ja kasvukiirusest. Kui lapsel lubatakse süüa tema enda valitud kogustes, reguleerib ta toiduga saadavat energiahulka väga hästi. Proovige alguses pakkuda toitu väikestes kogustes ja laske tal juurde küsida, kui ta selleks ise valmis on.

 

 

Ära anna oma lapsele energia-, rasva- ja suhkrurikkaid toite toidukordade või vahepalade asemel

Toidu keelamisel võib olla vastupidine mõju. Mõne toidu keelamine võib muuta selle lapse jaoks veelgi ihaldusväärsemaks. Kuna magusast ja rasvasest toidust on väga lihtne end üle süüa, proovi seda serveerida tervisliku toidu kõrvale. Magustoiduks sobivad näiteks hästi värsked puuviljad koos jäätise või šokolaadikastmega. Kala ja köögiviljade kõrvale pakkuge teinekord isetehtud friikartuleid või bataadifriikaid.

 

 

Ärge premeerige last magusaga

Kommi ja magusaga premeerimine muudab ebatervislikud toidud veelgi ihaldusväärsemaks. Hea käitumise eest pakkuge talle hoopis kasulikke puu- või köögivilju, lugege tema lemmikraamatut, mängige peitust või minge kiikuma. Regulaarne füüsiline aktiivsus on teie lapse arengule väga oluline.

 

 

Tagage, et kogu pere sööks tervislikult

Teie laps õpib teilt ja teistelt. Näidake eeskuju, et teie laps teaks, mida tähendab mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine. Sööge ühiselt koos perega laua taga ning sööge ühte ja sama toitu. Tervislikust ja tasakaalustatud lapse menüüst ei ole kasu, kui te ise midagi muud sööte. Asetage toit keset lauda, et iga pereliige saaks nii palju taldrikule tõsta, kui ta soovib. Nii õpib ka laps endale sobivates kogustes toitu ette tõstma.

Aktiivne tegevus

Kui me tarbime rohkem energiat kui kulutame, on lisakilod ja ülekaal kerged tekkima Lisaks tervislikule toitumisele on väga oluline ka regulaarne füüsiline aktiivsus. Planeerige perega üheskoos tegevusi, mis hoiavad lapsed liikumises:

  • lasteaeda jalutage või minge jalgrattaga;  

  • ilusa ilmaga minge õue mängima; 

  • vihmastel päevadel ehitage patjadest, tekkidest ja pesukorvist põnev takistusrada või koobas;

  • kaasake laps kodustesse toimetustesse – lisaks füüsilisele koormusele arendab ta kasulikke harjumusi tulevikuks! 

Peamised õppetunnid:
  • Teie laps ise tunneb, kui ta näljane on ja võiks ise otsustada, kui palju ta sööb ja joob

  • Teie lapse toidulaud võiks iga päev koosneda 3 kindlast toidukorrast ja 2–3 toidukordade vahelisest ootest. Lapsevanema roll on otsustada, mida ja millal laps sööb ja joob

  • Teie väikelaps õpib teilt ja kogu perelt. Sööge ühe laua taga koos ja samu toite.

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com