Keisrilõige ja lapse seedetrakti mikrobioota?

Kõik beebid on ainulaadsed. Teie lapsevanematena soovite kindlasti, et oma lapsele anda parim algus eluks, arvestades kõike,  mis muudab nad individuaalseks, sealhulgas ka sünniviis. Vahel aga läheb teisiti, kui soovime. Keisrilõiget on operatsioon, mida tehakse eesmärgiga päästa lapse või ema elu.

 

Mikrobioota roll 

Esimesed 1000 elupäeva on aeg, kui kujuneb välja soolestiku mikrobioota- inimese seedetraktis elavate bakterite kooslus. Selle koosseis sõltub ka beebi sündimisviisist2. Kas teadsite, et loodus annab beebi immuunsüsteemile täiendava tõuke sünnikanalit läbides, rikastades nende soolestikku bifidobakteritega?

 

Keisrilõige ja loomulik sünnitus

Seedetrakti koloniseerumine erinevat tüüpi bakteritega on ülioluline immuunsüsteemi  õigeks kujunemiseks  esimestel eluaastatel. Loomulikul viisil sündinud vastsündinul on juba sünnituse ajal kokkupuude immuunsüsteemi mõjutavate kasulike bakteritega. 

Keisrilõikele on iseloomulik:  

  • sünnituse ajal puudub kokkupuude ema seedetrakti ja tupe mikrobiootaga,

  • ema ja vastsündinu piiratud nahk-naha kontakt,

  • imetamise alguse hilinemine, eriti ternespiima mitte saamine,

  • koloniseerumine kasulike bakteritega hilisem,

  • seetõttu on võimalik, et see  on seotud allergiate tekkeriski suurenemisega4.

See on huvitav! Arvukad uuringud kinnitavad, et võrreldes loomulikult sündinud imikutega iseloomustab keisrilõike abil sündinud laste soolestiku mikrobiootat mitte ainult madalam mikrobioloogiline diferentseerumine, vaid ka potentsiaalselt patogeensete bakterite olemasolu5.

 

Mida peaks arvestama?

Rinnapiim sisaldab kasulikke baktereid, seetõttu imetage oma last igal võimalusel, sest just oma ema piim on parim toit! Kui mingil põhjusel ei ole rinnapiimaga toitmine võimalik, siis pöörduge oma tervishoiutöötaja poole, et leida lapse toitmiseks sobiv lahendus. Allergiliste haiguste esinemissagedus kasvab pidevalt. Nende tekkimise põhjuseid on mitmeid ja need on sageli seotud „lääneliku elustiiliga“. Nagu selgub, siis ka sagedasemad keisrilõiked võivad suurendada allergiate riski, sest keisrilõige määrab suures osas soole mikrobioota koostise, mida peetakse immuunsüsteemi nõuetekohaseks toimimiseks hädavajalikuks elundiks1.

 

Viited

[1] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.
[2] Królak-Olejnik B. Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future. Practical Pediatrics Forum.
[3] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.
[4] Królak-Olejnik B. Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future. Practical Pediatrics Forum.
[5] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee