Kas keisrilõige võib mõjutada allergiate teket lapsel?

Varem tehti keisrilõiget ainult erivajadusel eesmärgiga päästa lapse või ema elu. Tänapäeval on selle operatsiooni tegemine muutumas üha tavalisemaks. Siiski on oluline teada, et tegemist on väga invasiivne operatsiooniga, mis ei jäta ainult  väikest armi  ema kõhule, vaid  võib põhjustada pikaajalisi tagajärgi, mille tulemuseks võib olla immuunsüsteemiga seotud haiguste teke lapsel.

 

Kust allergia pärineb?

Allergiaga seotud haiguste esinemissagedus kasvab pidevalt ja nende tekkepõhjuseks on mitmed nn. lääneliku eluviisiga seotud tegurid. Nagu selgub, on siin oma osa ka sagenenud keisrilõigetel, mis mõjutavad väga oluliselt määral soolestiku mikrobioota koostist, mida peetakse hetkel immuunsüsteemi  õige toimimise jaoks hädavajalikuks organiks1. 

 

Mikrobioota roll allergia kujunemises

Esimesed 1000 elupäeva on aeg, kui kujuneb välja soolestiku mikrobioota- inimese seedetraktis elavate bakterite kooslus. Selle koosseis sõltub ka beebi sündimisviisist 2. Arvatakse, et mikrobioota, mis vähendab allergiariski, tekib loomulikul teel sündinud lastel, keda toidetakse rinnast, kes puutuvad kokku eakaaslaste ja loomadega ning kes ei ole saanud antibiootikumravi ega kasva liigselt hügieenilises keskkonnas3.

 

Keisrilõige ja loomulik sünnitus

Seedetrakti koloniseerumine erinevat tüüpi bakteritega on ülioluline immuunsüsteemi  õigeks kujunemiseks  esimestel eluaastatel. Loomulikul viisil sündinud vastsündinul on juba sünnituse ajal kokkupuude immuunsüsteemi mõjutavate kasulike bakteritega. 

Keisrilõikele on iseloomulik:  

  • sünnituse ajal puudub kokkupuude ema seedetrakti ja tupe mikrobiootaga,

  • ema ja vastsündinu piiratud nahk-naha kontakt,

  • imetamise alguse hilinemine, eriti ternespiima mitte saamine,

  • koloniseerumine kasulike bakteritega hilisem,

  • see kõik on seotud allergiate tekkeriski suurenemisega4.

See on huvitav! Arvukad uuringud kinnitavad, et võrreldes loomulikult sündinud imikutega iseloomustab keisrilõike abil sündinud laste soolestiku mikrobiootat mitte ainult madalam mikrobioloogiline diferentseerumine, vaid ka potentsiaalselt patogeensete bakterite olemasolu5.

 

Viited

[1] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.
[2] Królak-Olejnik B. Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future. Practical Pediatrics Forum.
[3] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.
[4] Królak-Olejnik B. Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future. Practical Pediatrics Forum.
[5] Cukrowska B. Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve. Stand Med Pediatr 2019; 16: 69-77.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee