Kas lapseootel naine tohib ... 9 müüti 9 raseduskuu kohta

Discovery kanalil on saade „Müüdimurdjad”, milles konstrueeritakse uskumatuid aparaate ja püütakse  erinevate eksperimentide abil vaidlustada või kinnitada mitmesuguseid ühiskonnas levinuid müüte ja legende. Meie omakorda soovime meditsiinilisest seisukohast arutada mitmesuguseid raseduse ja sünnitusega seotud müütideks kujunenud valesid arusaamu. Neid asju arutades toetume arstide ja ämmaemandate kaasaegsetele teadmistele.

Esimene kuu

Müüt. Mitte keegi ei tohi olla rasedusest teadlik, kuni see ei muutu silmaga nähtavaks.

Miks: juba meie esivanematel oli veendumus, et rasedusest ei räägita, kuni kõht ei ole märgatav. Arvati, et laps areneb kõige paremini ajal, mil peale ema sellest keegi ei tea. Levinud oli veendumus, et naise rasedusest võib avalikult huvituda ainult see, kes soovib rasedale või lapsele halba.

Ekspertide arvamus: teaduslikult ei ole tõestatud, et laps areneks paremini või sünnitus oleks kergem, kui rasedusest keegi ei tea. Tulevased emad peaksid käituma nii, kuidas neile tundub kõige parem, järgides oma südame häält.

Teine kuu

Müüt. Ei tohi lõigata või värvida juukseid, sest nii võib ka lapsel midagi „maha lõigata”.

Miks: enamus rahvaid pidas juukseid „elujõu” talletajaks. Selle müüdi juured ulatuvad Simsoni loosse – naine lõikas ta juuksed maha, seepärast kaotas Simson oma jõu.

Ekspertide arvamus: juukselõikus ei mõjuta kuidagi lapse arengut. See on fakt. Kui arvate, et juuste värvimise ajal võivad keemilised ained mõjuda peanahale ja selle kaudu lapse tervisele, valige värv, mille koostises ei ole ammoniaaki, või selline, mis on valmistatud looduslike koostisosade baasil.

Kolmas kuu

Müüt. Lapsele vajalikke asju ei tohi osta enne lapse sündimist. 

Miks: keeld osta lapsele vajalikku enne lapse sündi on seotud usuga, et enne sündi ostetud asjad on seotud ebamaiste jõududega.

Ekspertide arvamus: see arvamus võib olla õigupoolest loogiline ja sellel võib olla praktiline selgitus. Varem osteti imikule uusi asju harva, sest sageli sai laps need omale päranduseks vanematelt lastelt ja seega lihtsalt puudus vajadus (ja harjumus) uusi asju hankida. Mingit objektiivset põhjust mitte osta mõnda uut asja tõepoolest pole.

Neljas kuu

Müüt. Tulevane ema ei tohi silitada kassi.

Miks: esineb arvamus, et kassi (eriti pikakarvalist kassi) silitades sünnib laps karvadega kaetud laikudega kehal või saab tal tulevikus olema palju vaenlasi.

Ekspertide arvamus: õigupoolest on kassid ohtlikud seetõttu, et need võivad olla toksoplasmoosi allikaks – see on haigus, mis põhjustab lapsel arenguprobleeme. Kui loom on võõras ja Te pole kindel, et ta on terve, on parem kontaktist hoiduda. Oma kodulooma tervis kontrollige kindlasti loomaarsti juures üle.

Viies kuu

Müüt. Tüdrukut kanda on raskem kui poissi. 

Miks: see müüt on tekkinud meremeeste ja veega seotud inimeste seas. Need inimesed uskusid, et naine pardal toob õnnetust. Toetudes sellele loogikale, peeti ka tüdruku ootamist raskemaks.

Ekspertide arvamus: arstid on ammu tõestanud, et see ei vasta tõele. Pole mingit vahet, keda naised ootavad – nii tüdrukud kui ka poisid arenevad ema organismis ühtemoodi. See, kas rasedus kulgeb kergelt või mitte, oleneb paljudest teguritest (ema tervisest, kliimast, pärilikkusest jne.), kuid kindlasti mitte lapse soost.

Kuues kuu

Müüt. Rase ei tohi istuda uksepakul ega lävel.

Miks: ukseläve ja -pakku peetakse piiriks kahe maailma vahel: väline – võõras ja sisemine – oma.

Ekspertide arvamus: sellele müüdile võib leida loogilise selgituse – esiteks: ukselävelt või kõrgemalt uksepakult võib kukkuda, teiseks: seal istudes on tuuletõmbuse oht seljale.

Seitsmes kuu

Müüt. Tulevased emad ei tohi õmmelda ja kududa.

Miks: selline veendumus on seotud sõlme olemusega. Levinud oli veendumus, et sõlmega seotakse lapse ilmaletulek kinni. Köit seostatakse nabanööriga, mis võib sõlme minna.

Ekspertide arvamus: käsitöö võib emale pakkuda vaid positiivseid emotsioone. Siiski tuleks end õmmeldes ja kududes mugavalt istuma seada, sest kauaaegne istumine ühes poosis võib tekitada vereringehäireid ja seega raskendada lapsel toitainete kättesaamist.

Kaheksas kuu

Müüt. Viimastel raseduskuudel ei tohi tõsta käsi üle pea, ei tohi riputada kardinaid, märga pesu. 

Miks: oldi arvamusel, et sel moel võib nabanöör sõlme minna.

Ekspertide arvamus: nabanöör läheb sõlme siis, kui see on väga pikk või laps on väga aktiivne. Tegelikult ei tohiks tõsta raskeid esemeid, näiteks kardinaid seetõttu, et see on tulevasele emale ebamugav ja raske ning on olemas ka kukkumise oht.

Üheksas kuu

Müüt. Kui emal oli raske sünnitus, siis tuleb ka tütrel raske sünnitus. 

Miks: see arvamus on põhjustanud meie esivanemate puudulikud teadmised geneetikast ja pärilikkusest. Varem oli levinud arvamus, et lapse iseloom, harjumused ja tervis peegeldab täielikult lapsevanemaid.

Ekspertide arvamus: seda, kuidas naisel sünnitus kulgeb ei oska ette näha ükski arst. Sünnituse kulg ja selle eripära oleneb tulevase ema tervislikust seisundist, lapse asendist ema üsas, individuaalsetest omadustest ja lõpuks isegi häälestatusest, kuid kindlasti mitte sellest, kuidas on kulgenud tulevase ema ema sünnitus. Meditsiinis on palju juhuseid, kus tütardel on olnud kerge sünnitus olenemata sellest, et nende emadel on olnud teisiti.

 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com