Alasti tõde naha kohta

Teie jume on imeilus ja arvukatele meeldivatele komplimentidele teie välimuse kohta, näiteks „Ta ju lausa särab!”, „Ta on nagu õitsele puhkenud!”, pakuvad konkurentsi vaid heatahtlikud märkused teie mõõtude kohta. Ent millised muutused nahaga veel toimuvad? Kuidas hoida oma nahk heas korras? Ja kas venitusarme saab ära hoida? Uurime teatud võimalikke rasedusega kaasnevaid probleeme lähemalt, et saaksite paremini aru, mida need endast kujutavad.

Kõik süsteemid puhkevad õitsele?

Rasedus võib teie jumega imet teha. Esiteks toob rohkem verd põskedesse värvi. Samal ajal ergutavad hormoonid rasunäärmete tööd ja nahk saab kerge läike. Ja kõige lõpuks aitab suurenenud veepeetus siluda kõik peened jooned ja kortsud. Kõik see annabki teile suurepärase tervisest pakatava sära. Osale naistele toovad sellised muutused aga kaasa negatiivse mõju – veepeetus võib põhjustada paistes silmi ja paranenud vereringe toob esile kõik nahal olevad laigud. Jooge iga päev piisavalt vett, katsuge rohkem puhata ja peitke ebaühtlased kohad nahal niisutava jumestuskreemi või peitepulga abil.

Rasedusmask

Paljudel naistel tekib raseduse ajal kloasm – näole ja kaelale ilmuvad pruunikad pigmendilaigud. Rahvakeeles kutsutakse seda rasedusmaskiks ja selle põhjustab melaniini tootmise hoogustumine naharakkudes. Organism kaitseb end sel viisil päikesekahjustuste eest. Kloasm taandub mõni kuu pärast sünnitust, kuid parim viis laikude vältimiseks on hoiduda tugevast päikesevalgusest. Et oleksite kogu aega kaitstud, asendage oma niisutuskreem sellisega, mille päikesekaitsefaktor (SPF) on 15, ja kui viibite väljas pikemat aega, määrige kreemi aeg-ajalt uuesti nahale.

Tundlik teema

Raseduse ajal ei muutu üksnes näonahk. Võite avastada, et kogu keha nahk muutub tundlikumaks ja ärritused on kerged tekkima. See on suures osas põhjustatud hormonaalsetest muutustest, kuid ka sellest, et nahk peab teie ümbermõõdu kasvades venima ja muutub tundlikumaks. Kui teil tekivad ebatavalised ärritusnähud, püüdke välja selgitada põhjus ja kõrvaldage see. Probleem võib olla pesupulbris, lõhnaõlis, kehakreemis või isegi päikesevalguses. Niisutage oma nahka pidevalt õrnatoimelise kreemiga, et vaevused oleks võimalikult minimaalsed, ja kui märkate löövet, pidage nõu oma arstiga.

Naha seisund muutub

Kõikuv hormoonide tase võib mõjutada rasunäärmete tööd ja see toob mõnikord kaasa soovimatud aknepuhangud. Vistrikud kaovad aja jooksul ära, aga sel ajal, kui olete nendega hädas, hoolitsege oma naha puhtuse eest õrnatoimeliste vahenditega. Ärge kasutage tugevatoimelisi koorivaid vahendeid, ärge hõõruge nahka käterätikuga, vaid patsutage see kuivaks ning muretsege endale rasvavaba niisutuskreem, mis ei ummista poore.

Venitusarmid

Venitusarmid on tõeline nuhtlus! Paraku tekivad need 90% rasedatest, seega olete vähemalt heas seltskonnas. Venitusarmid tekivad mõõtude suurenedes, kui nahk sõna otseses mõttes venib. Hea uudis on see, et need roosakad, punakad või pruunikad triibud alakehal, puusadel või rindadel muutuvad aja jooksul valkjaks ja vähem silmatorkavaks. Armide teket aitab kontrolli all hoida naha elastsus ja selle tagavad tervislik toit, rohke vee joomine ning pidev niisutuskreemiga määrimine, kuid paljude naiste jaoks on see emadusega kaasnev paratamatus, millega tuleb lihtsalt leppida.

Ja lõpetuseks – rasedustriip ehk linea nigra

Rasedustriip on peenike tume joon, mis mõnikord tekib teisel trimestril ja jookseb nabast häbemeluuni. Triip tekib seetõttu, et alakõhus olevad lihased venivad ja teevad lapsele rohkem ruumi. Osal naistel on see silmatorkavam kui teistel, aga hoolimata sellest, kui tume on triip, kaob see pärast sünnitust mõne nädalaga, kui lihaste normaalne asend taastub.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com