Terve ja rõõmus kõht

Viis asja, mida terve ja rõõmsa kõhu tagamiseks teha

Teie laps on imelisel teekonnal, kus õpib pidevalt uusi oskusi ning muutub otse teie silme all. Toitained aitavad lapsel kasvada ja areneda iga päev. Ja kuigi iga lapsevanem soovib, et tema pisike sööks korralikult, magaks ja et tema kõht käiks korralikult läbi, võivad beebid ja väikelapsed olla tundlikud ka väikestele asjadele  ja mõnikord on neil söömise ning seedimisega probleeme.

Kõhu tervis on väga tähtis, sest see kaitseb last väljas asuvate viiruste ja pisikute eest ning tugevdab seestpoolt lapse immuunsüsteemi. Siin on toodud viis asja, mida saate teha, et teie pisikese kõht oleks terve ja rõõmus.

 

1) Tugevdage seda seestpoolt 

Kuigi imepisikesed bakterid teie lapse soolestikus on nähtamatud, on need tema tervise ja heaolu seisukohast olulised. Tervislike bakterite tasakaalu puudumine võib põhjustada lapsel seedeprobleeme. Lapsepõlv on oluline aeg kasulike soolestikubakterite kasvu soodustamiseks. Rohkesti probiootikume ja prebiootikume sisaldav toit mõjub soolestiku tervisele positiivselt. Kõige lihtsam on kirjeldada probiootikume kui soolestikus leiduvaid sõbralikke baktereid ja prebiootikume kui toitu, mis aitab neil sõbralikel bakteritel tugevana püsida. Kõigi soolestikus elavate bakterite populatsiooni nimetatakse mikrobioomiks. Loodusega kokkupuutumine on väikelapse mikrobioomi mitmekesistamiseks samuti oluline ja see toetab omakorda tema immuunsüsteemi.

Rinnapiim on imikutele parim toitainete allikas. Rinnapiimas loomulikult sisalduvatel prebiootikumidel ja probiootikumidel on beebi kõhule positiivne mõju, sest need soodustavad heade bakterite ja vähendavad potentsiaalselt kahjulike bakterite kasvu. 

Juhul kui te last imetada ei saa või otsustate seda mitte teha, siis pidage nõu oma lapse arstiga/õega, kas teie beebile sobiks prebiootikume sisaldav piim.

 

2) Toetage tervislikku toitumist

Toidul, mida teie pisike sööb, on suur mõju tema soolestiku tervisele, seega tasub veenduda, et igas suutäies oleks rohkesti õigeid toitaineid ja kõike kasulikku. Tavapärasele piimale lisandub 6-kuu vanusest lisatoit, mis muudab tervisliku toidusedeli mitmekülgsemaks ja sisaldab järjest rohkem puuvilju, köögivilju, täisteratooteid, lahjat liha ja kala. Samas tuleb vältida suhkrurikaste ja töödeldud toitude tarbimist. On täiesti normaalne, et teie pisike vajab uute toitude proovimisel veidi julgustamist. Kui ta näeb teid ja ülejäänud peret neid toite nautimas, proovib ta neid suurema tõenäosusega. 

Kui hakkate lisama oma beebi toiduvalikusse tahkeid toite, siis teadke,  et probiootikume leidub naturaalsetes jogurtites ja kääritatud köögiviljades, näiteks hapukapsas. Prebiootikume leidub küüslaugus, sibulas, porrulaugus, sparglis ja mõnedes rikastatud piimasegudes. Kui lisatoidu pakkumisega kaasnevad mured, siis pöörduge abi saamiseks tervishoiutöötaja poole.

 

3) Vähe ja sageli

Kas teadsite, et teie beebi kõht on ligikaudu 10 korda väiksem kui teie oma? Seega kui annate talle regulaarselt väiksemaid portsjoneid, siis aitate tal päeva jooksul säilitada energiat ja samas ei ole kõht kunagi liiga täis ega punnis. 

Refluks on piima tagasiliikumine maost söömise järgselt.  Refluksi esineb imikueas  väga sageli, kuid reeglina kasvavad nad sellest välja. Ema võib  muretseda, kas pisike laps saab piisavalt toitaineid, kuid kui ta kasvab hästi ja kõht käib läbi, siis sellega probleeme ei tohiks olla. Mure korral pöörduge oma tervishoiutöötaja poole täiendava toe saamiseks.

 

4) Veenduge, et laps saab piisavalt vedelikku

Rinnapiimas sisalduvad prebiootikumid hoiavad beebi kaka pehmena. Kuid kui laps saab veidi suuremaks, võib kõhukinnisusest saada sagedane probleem. Kõva kaka, mis näeb välja nagu väikesed kivikesed, ebameeldiva lõhnaga puuksud või liigne punnitamine on märgid, mida tasub tähele panna. Kõhukinnisust aitab ära hoida piisava vedeliku andmine lapsele. Alla 6 kuu vanused terved beebid reeglina ei vaja lisavedelikku (vett või mahla), sest nad saavad rinnapiimast või piimasegust piisavalt vedelikku ja toitaineid. Üle 6 kuu vanustele  lastele tuleb pakkuda päeva jooksul tassist vett joogiks. Alla 1-aastastele lastele mahla ei soovitata.

 

5) Hakkame liikuma 

Teame kõik, kui palju paremini me end pärast treeningut tunneme ja pisikestega on täpselt samamoodi! Beebi kõhu masseerimine või tema jalgade liigutamine jalgrattasõitu imiteerides võib soodustada beebide kõhu läbikäimist ja väikelaste puhul võivad sellele kaasa aidata mõningad tavalised liikumisharjutused. Miks mitte koos tantsida, teha venitusharjutusi või joogat? 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com