Korduma kippuvad küsimused: Enneaegse lapse toitmine koroonaviiruse ajal

Kas ma peaksin oma enneaegset last rinnaga toitma, kui mul on koroonaviirus?

Kui teil on sellised sümptomid nagu palavik, köha või hingamisraskused, peaksite varakult pöörduma arsti poole ning järgima tervishoiutöötaja juhiseid. Rinnapiim on enamikule imikutele parimaks toitainete allikaks, kuigi enneaegsete imikute puhul tuleb nende toitainevajaduse rahuldamiseks manustada ka täiendavaid aineid. Praegu puuduvad kliinilised tõendid selle kohta, et viirus võiks levida rinnapiima kaudu. Nakkus võib levida imikule samamoodi nagu kõigile teistele isikutele, kellega olete lähikontaktis. UNICEFi soovituste kohaselt kaalub rinnapiima kasu riskid üle, sest rinnapiim on iseäranis oluline just enneaegsetele lastele. See aitab imiku immuunsüsteemil areneda ning on abiks kahjulike bakterite ja nakkuste hävitamisel.Nahk-naha kontakt on samuti enneaegsetele lastele vajalik, kuna nad vajavad kosumiseks palju armastust ja lähedust. UNICEF soovitab, et emad ja beebid oleksid koos nii sageli kui võimalik, võttes rinnaga toitmisel kasutusele vajalikud ettevaatusabinõud, näiteks pestes käsi, kandes maski ja desinfitseerides toitmiseks kasutatavad tarvikud. Kui te ei saa rinnaga toita, kaaluge piima väljapumpamist ja paluge sellega last toita kellelgi, kes on terve.Kui teil on küsimusi, pöörduge oma arsti poole.

 

Kas minu enneaegne laps võib saada rinnaga toitmise käigus koroonaviiruse?

Koroonaviiruse levimise kohta on palju veel teadmata. Arvatakse, et viirus levib inimeselt inimesele enamasti piisknakkusena, mis kandub edasi, kui nakatunud inimene köhib või aevastab, sarnanedes seega gripi ja muude hingamisteid ründavate patogeenide levikuga. Piiratud arvul uuringutes, mis viidi läbi COVID-19 ja raskekujulise ägeda respiratoorse sündroomiga (SARS-CoV) naistel, ei tuvastatud rinnapiimas viirust. Ent me ei tea siiski, kas koroonaviirusega emad võivad viirust rinnapiimaga edasi kanda. Arvatakse, et rinnapiimaga toitmise eelised kaaluvad üles võimaliku riski, et viirus võiks rinnapiimaga või lähikontaktis lapsega edasi kanduda. Kui toidate last rinnaga, tuleks kasutusele võtta ettevaatusabinõud, et tõkestada viiruse võimalikku kandumist lapsele:peske käsi, enne kui puudutate last, rinnapumpa või pudelit;

  • vältige toitmise ajal oma lapse peale köhimist või aevastamist;

  • kui kasutate rinnapumpa, puhastage see pärast iga kasutuskorda vastavalt tootja soovitustele;

  • paluge võimalusel last väljapumbatud rinnapiimaga toita kellelgi, kes on terve.

  • Kui teil on küsimusi, pöörduge oma arsti poole.

 

Kuidas saan toitmise ajal oma enneaegset last kaitsta, kui mul on koroonaviirus?

  • Peske käsi, enne kui puudutate oma last, rinnapumpa või pudelit.

  • Kui teil on haiguse sümptomid, kandke maski, et vältida oma lapse peale hingamist, köhimist või aevastamist.

  • Puhastage ja steriliseerige kõik pumbatarvikud ja muud toitmiseks kasutatavad tarvikud põhjalikult, järgides kohalikke COVID-19-ga seotud juhiseid.

  • Paluge võimalusel last väljapumbatud rinnapiimaga toita kellelgi, kes on terve.

  • Vajadusel transportige rinnapiim vastsündinute intensiivravi osakonda puhtas külmutuskotis ja isoleeritud kotis, mida puhastatakse põhjalikult kõigi kasutuskordade vahel.

  • Piirake kokkupuudet külastajatega.Kui teil on küsimusi, pöörduge oma arsti poole.

 

Kuidas saan oma enneaegset last toita, kui mind ei lubata COVID-19-ga seotud piirangute tõttu vastsündinute intensiivravi osakonda?

Kui te ei saa oma last rinnaga toita, peaksite transportima rinnapiima vastsündinute intensiivravi osakonda. Kasutage selleks puhast külmutuskotti ja isoleeritud kotti, mida kasutuskordade vahel põhjalikult puhastatakse.Kui olete oma enneaegse lapse toitmiseks liiga haige, kaaluge võimalust, et tervishoiutöötaja toidab last teie väljapumbatud rinnapiimaga. Kui see on kohalikul tasandil võimalik, saate teise alternatiivina kasutada doonorpiima. Mitteametlik piima jagamine (teiste emade piima kasutamine/jagamine) ei ole kunagi olnud soovitatav, kuid iseäranis ebasoovitatav on see praeguse koroonakriisi ajal. Kuigi viirust ei ole rinnapiimast tuvastatud, võib see püsida mahutite pinnal ning samuti võidakse seda edasi kanda lähikontakti kaudu, ilma et inimene teaks, et ta on nakatunud.

 

Mida peaksin tegema, kui minu enneaegsel lapsel on koroonaviiruse sümptomid?

Kui tunnete muret enda või oma lapse tervise pärast, pöörduge oma arsti poole, et saada nõu, kas teha tuleks koroonaviiruse test.

https://www.unicef.org.uk/babyfriendly/infant-feeding-on-neonatal-units-during-the-covid-19-outbreak/ (külastatud 1. aprill 2020)

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com