1-aastase lapse lõbustamine ja õpetamine

See on imeline aeg, mil laps hakkab rohkem ringi liikuma ja oma keskkonna piire uurima ning reageerib erinevatele asjadele. Ja kuna teie olete koos temaga, anname mõned nõuanded, kuidas seda imelist avastamiste aega võimalikult hästi ära kasutada.

 

Mida lapsed selles vanuses teha oskavad?

1-aastane laps on jõudnud ikka, kus ta õpib, märkab ja imiteerib väga kiiresti. Nad on omandanud ka mõisted suur ja väike ning motoorsed oskused arenevad iga päevaga. Lisaks saab ta teist aru ja hakkab erinevatele asjadele reageerima. See on suurepärane, et sellises arenguetapis beebid on valmis ka mängudeks. Seega võite pakkuda talle eakohaseid mänguasju ja tegevusi.

 

Millised mänguasjad on parimad?

1-aastase lapse mänguasjad peaksid toetama tema kognitiivset arengut ning olema samas lõbusad ja ohutud. Sellel ajal imevad ja hammustavad väikelapsed end ümbritsevaid väikseid esemeid, kuna neil lõikuvad hambad. Veenduge, et sellised esemed lapse suud ei vigastaks ja et need oleksid eelnevalt desinfitseeritud. Siin on mõned nõuanded sobiva mänguasja valimiseks.

  • Veenduge, et mänguasjal oleks nõuetekohane sertifikaat selle kohta, et mänguasi on kooskõlas teie riigis kehtivate kvaliteedi- ja tervishoiustandarditega. 

  • Jälgige, et beebi karvaseid või pisikesi mänguasju alla ei neelaks ega hammustaks.

  • Värvilised pildiraamatud on suurepärased ning aitavad arendada lapse visuaal-ruumilisi võimeid.

  • Mänguasjadega, mida laps suudab hõlpsasti käes hoida, on toredam mängida.

  • Värvilised kuubikud, mis mahuvad üksteise sisse, ja suurte tükkidega piltmõistatused aitavad arendada lapse intellekti.

  • Muusikainstrumendid või mänguasjad, mis teevad hääli, stimuleerivad lapse reaktsioone ja aitavad arendada tema kuulmisvõimeid.

  • Pehmete pigistatavate pallidega mängimine arendab lapse motoorseid oskusi ja tõmbab tema tähelepanu. Samuti soodustab see roomamise asemel käimist.

 

Mõned mängud, mis aitavad lapsel õppida

Lapsega mängimine toetab tema kognitiivset arengut. On palju toredaid mänge, mida saate koos mängida ja mis teid ning teie pisikest harivad ja lõbustavad.

Tehke ise muusikat

Võtke ette muusikaliste avastuste mäng, kasutades kõristeid, lusikaid, potte, panne, kellukesi, gonge või muid heli tekitavaid esemeid. Võite koos oma lapsega muusikat teha. See aitab tal erinevaid helisid ära tunda ja parandab tema koordinatsiooni.

 

Helistage üksteisele

Kui teil on mõni vana telefon, mida te ei kasuta, või mängutelefon, siis võite mängida, et helistate üksteisele ja teete erinevaid hääli. See mäng on lõbus ja aitab arendada keelelisi ning sotsiaalseid oskusi, kui laps püüab imiteerida hääli, mida teete.

 

Ehitage koos

On aeg mängida eakohaste puslede või Lego-klotsidega. Neid mänguasju soovitatakse tavaliselt üle 2-aastastele lastele. Kuid laske lapsel vaadata, kuidas te puslet kokku panete või midagi ehitate, ja laske tal siis ka mõned tükid lisada. See näitab talle, kuidas koos asju teha, ja arendab tema arusaamist kujunditest ning värvidest.

 

Lugege koos asju kokku

Lugege kokku lapse sõrmed ja varbad või trepiastmed, mida mööda kõnnite, või mänguasjad, kui neid korvi panete. Laps ei pea veel ise lugema, kuid ta õpib, kuidas numbrid toimivad.

Valmistage mõned taju arendavad pudelid

Täitke paar tühja plastpudelit erinevat värvi, erineva suuruse ja kujuga materjalidega, liiva, ubade vms esemetega. Pange mõnesse pudelisse vett, segage kõik ära ja keerake kork kinni. Laske lapsel neid võtta, raputada ja sisu uurida. Ja kindlasti peske alati enne ja pärast mängu enda ja beebi käsi! Ja kuigi see võib olla raske, kuna laps on ju nii vastupandamatu, vältige tema näo (ja ka oma näo!) puudutamist.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com