Kuidas tulla toime väikelapse käitumisprobleemidega

Miks käitub mudilane halvasti?

Väikelapseeas on last raske kasvatada. Tema isiksus hakkab välja kujunema ja väikesel inimesel on väga suur vajadus end kehtestada. Kui kohtlete sel ajal oma last kui imikut, hakkab ta vastu. Kõige parem viis panna laps tegema seda, mida ta keeldub tegemast, on pöörata kõik ülesanded mänguks ja meelitusteks. Otsesõnalistele käskudele vastab laps ilmselt klassikaliselt „Ei tee!” ja „Miks?”.

Proovige mõista tema maailmapilti

Elu on kergem kui lepite mõnikord oma mudilase halva käitumisega ja suhtute sellesse kui lapse normaalse arenguga kaasnevasse nähtusesse. Teile vastu hakates ja pahandust tehes kehtestab laps end isiksusena.
Laps on aeg-ajalt põikpäine, hakkab vastu ja toriseb. Jääge rahulikuks ja pidage meeles, et selles eas on teie ülesanne juhtida ja õpetada. Maailm on väikelapse jaoks imeline, põnev ja mõnikord hirmutav koht, nii et püüdke mõista seda, kuidas tema asju näeb. See aitab teil oma vanemarolliga kergemini hakkama saada.

Praktilisi nippe pahandust teinud lapsega toimetulekuks

Mõned inimesed soovitavad kasutada mudilaste puhul aja mahavõtmist. See tähendab, et lapsel palutakse tema korralekutsumiseks mõned minutid üksi ja vaikselt ühes kindlas kohas istuda. Laps ei tohi kellegagi suhelda ja teie ei tohi suhelda lapsega. Sageli on niisuguse kasvatusviisiga väga raske lapsele soovitud mõju saavutada. Selles vanuses ei suuda lapsed pikka aega vaikselt istuda, neid tuleb pidevalt ohjeldada ja tuletada meelde, et nad istuksid, ning see teeb probleemi veelgi hullemaks. Parem tegutsemisviis väikelapse käitumisprobleemide korral on tema ümbersuunamine. See tähendab lapse tähelepanu juhtimist millelegi muule ja mõjub mudilaste puhul paremini kui aja mahavõtmine. Hea näide ümbersuunamisest on näiteks mänguasja äravõtmine, kui laps seda loobib. Samal ajal tuleb talle öelda, et kui ta selle mänguasjaga ilusasti mängida ei oska, peab ta mängima millegi muuga.

Hinge kinnihoidmine

On lapsi, kes hoiavad hinge kinni, kui nad ei saa oma tahtmist. Sellise käitumisega toimetulekuks on paar head moodust, mis olenevad lapse vanusest. Imikute puhul aitab neile õrnalt näkku puhumine, mis sunnib last uuesti hingama. Kui laps on natuke suurem, öelge talle rahulikult, et kui ta räägib teile, milles on asi, saate aidata tal seda lahendada, kuid ta peab lõpetama hinge kinnihoidmise. Hinge kinnihoidmisega üritab laps teilt oma tahtmist välja pressida, seega andke talle kindlalt teada, et te ei lähe selle õnge.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com