Sööge raseduse ajal hästi ja vähendage lapsel allergiate tekkimise riski

Kas teadsite, et see, mida raseduse ajal sööte, võib mõjutada teie lapse immuunsüsteemi ja seda, kas tal tekivad hilisemas elus allergiad?

Miks on areneva immuunsüsteemi toetamine oluline?

Immuunsüsteem hoiab meid nakkuste eest ja kaitseb keha enda rakke. Immuunsüsteem on keha läbiv võrgustik, millest suurem osa paikneb soolestikus. Allergia korral ei toimi immuunsüsteem nii, nagu peaks. Immuunsüsteem reageerib allergeenile (näiteks toidule, ravimile või putukahammustusele) ja see tekitab allergilise reaktsiooni, nagu nõgestõbi, ekseem, astma või raskematel juhtudel anafülaksia.

Nüüdseks teavad eksperdid juba paremini, kuidas rasedusaegne toitumine võib lapse arenevat immuunsüsteemi mõjutada. See tähendab, et raseduse ajal saate teha toitumisalaseid otsuseid, mille abil tugevdada lapse immuunsüsteemi toimimist ja vähendada hilisemas elus allergiate tekkimise riski.

Mida allergiariski vähendamiseks süüa?

Eksperdid soovitavad lapsel allergiate tekkimise riski vähendamiseks raseduse aegset toitumist mitte piirata ning tarbida DHAd (oomega-3-rasvahape), D-vitamiini ja toite, mis aitavad luua mitmekesist soolefloorat.

Toitumise mitte piiramine

Rasedusaegsesse toitumiskavasse on oluline lisada pähkleid, kala ja mune, välja arvatud juhul, kui olete ise nende vastu allergiline. Raseduse ajal toitumise mitte piiramine on oluline selleks, et tagada teile ja teie lapsele piisavalt energiat, vitamiine ja mineraalaineid.

Oomega-3-rasvhapped

Hoolitsege, et teie rasedusaegne toitumiskava sisaldaks pika ahelaga polüküllastumata oomega-3-rasvhappeid dokosaheksaeenhapet (DHA) ja eikosapentaeenhapet (EPA). Neid saab näiteks õlirikastest kaladest, nagu makrell ja lõhe. Proovige raseduse ja imetamise ajal süüa neid 2–3 portsjonit nädalas, sest see võib aidata lapsel varajases eas ekseemi ära hoida. Oomega-3-rasvhappeid sisaldavad ka pähklid ja seemned.

D-vitamiin – piisavas koguses päikesevalguse saamine

Allergiate suurema esinemisega võib olla seotud ka rasedusaegne D-vitamiini puudus. Piisava koguse D-vitamiini saamine looduslikest allikatest võib olla keeruline – seda on ainult mõnes toidus ning seda toodetakse enamasti päikesevalguse toimel. Kui viibite vähe päikesevalguse käes, kannate katvaid riideid või teil on tume nahk, peaksite rääkima oma tervishoiutöötajaga D-vitamiini taseme testimisest ja vajadusel toidulisandite võtmisest.

Ehitage üles tervem soolestik

Tervisliku soolestiku mikrobioota (mida nimetatakse ka sooleflooraks) ülesehitamine aitab immuunsüsteemi toetada. Selle jaoks lisage oma lapse toitu probiootikume, näiteks probiootikumirikkaid jogurteid.

Prebiootikumid on samuti olulised, kuna need on probiootikumidele toiduks ja aitavad headel bakteritel kasvada, kaitstes samal ajal keha kahjulike bakterite eest. Prebiootikume võib leida sellistest toiduainetest nagu banaan, sigur, sibul ja tomat ning üllatuslikult ka küüslaugust. Spetsiaalsed jätkupiimasegud ja väikelaste piimad on prebiootikumidega rikastatud. Nende abil saab tasakaalustatud toitumist täiendada. 

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com