Toitude märgistuste kasutamine imiku toiduallergiaga toimetulekul

Toitude märgistuste ja koostisosade mõistmine

Kui teie lapsel on toiduallergia, ei saa te üksikasju kahe silma vahele jätta. Kui teate täpselt, mis valmis- või eelpakendatud toitudes sisaldub, saate poes teadlikke valikuid langetada. Seetõttu on ülioluline osata lugeda toitude silte.

 

Toitude märgistuste kasutamine imiku toiduallergiaga toimetulekul

Kui teie lapsel on toiduallergia, siis teate täpselt, kui oluline on eelpakendatud toitudega hoolikas olla. Isegi kui kõigi ostetavate toitude siltide uurimine võib alguses tunduda hirmutav, muutub see peagi loomulikuks.

Toitude märgistused (sildid) aitavad langetada teadlikke otsuseid ning Euroopa toidusiltide eeskirjade kohaselt peavad koostisosad olema pakendil täpselt üles loetletud, et allergiatega inimesed saaksid hõlpsamalt välditavaid koostisosi tuvastada.

Paljudel pakenditel on ka soovitatav märgis -  „võib sisaldada“ sõnum, mida olete kahtlemata näiteks hommikusöögihelveste, küpsiste ja pähklite pakkidel näinud. Tootjad kasutavad seda fraasi sageli hoiatusena ning tegu ei ole seadusest tuleneva nõudega. Ehkki mõned inimesed on kurtnud, et seda kasutatakse liiga sageli või valesti, leiab toiduainete standardiamet, et see on allergiatega inimeste jaoks hädavajalik ning toimib toidutööstuses hästi. Inimesed saavad selgeid juhiseid selle kohta, miks neid mõisteid kasutatakse ja mida need tähendavad.

 

Nõuanded toidu pakenditelt allergiateabe leidmiseks

Ehkki toitude sildid on mõeldud meie aitamiseks, ei pruugi need alati väga arusaadavad olla ning ühe ja sama levinud allergeeni kohta kasutatakse mitut erinevat nimetust. Järgnevalt on toodud vaid mõned näited sellest, kuidas toidupakenditel võidakse viidata piimale ja piimasaadustele:

  • beeta-laktoglobuliin

  • kaseiin

  • vadak

  • hüdrolüüsitud piimapulber

  • laktoos

  • laktoferriin

  • laktoglobuliin

Lisaks on koostisosi, mis kõlavad, nagu need oleksid piimapõhised, kuid tegelikult ei ole, nagu kookospiim/-koor ja kakaopulber. Alguses võib tunduda keeruline tuvastada koostisosi, mida peate vältima. Kui teil on meditsiiniliselt diagnoositud allergiaga laps, harjute sellega aga peagi.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com