Lapse söögisedeli täiendamine ja toiduallergia ennetamine

Lapse söögisedeli täiendamine on vanematele paras proovikivi. Kõige enam muret tekitab lapsele võimalike allergiat tekitavate toitude pakkumine. Vanemad peaksid teadma, et allergia ennetamisele kehtivad omad reeglid.

 

Lapse söögisedeli täiendamine – millest alustada?

Lisatoidu andmisega ei tohiks alustada varem kui 17. nädala vanuses ega hiljem kui 26. nädala vanuses vastavalt tervishoiutöötaja soovitusele. Ei ole leitud kinnitust sellele, et lisatoitude (näiteks piim, muna, kala) andmise vältimine või nendega viivitamine lapse toiduallergia kujunemise riski vähendaks. Praeguste soovituste kohaselt tuleks toiduallergiaga lastele või suure riskiga imikutele pakkuda lisatoitu samamoodi nagu tervetele lastele. Kahtluste korral tasuks aga söögisedeli täiendamise otsus perearstiga/lastearstiga konsulteerida.

 

Täiuslik aeg uute maitsete pakkumiseks

Lisaks soovitustele võiks ka pöörata tähelepanu lapse käitumisele ja reaktsioonile. Mõnikord annab laps ise märku, et on valmis midagi uut proovima. Selleks võib ta näiteks:

  • oma kätt või sõrmi imeda,

  • asju endale suhu panna,

  • toidu suhtes huvi üles näidata,

  • jälgida lusika liikumist taldrikust suhu,

  • teha mälumise või hammustamise liigutusi.

Sellel ajal kujunevad lapse söömisharjumused ja maitse-eelistused. Söögisedeli täiendamine on ka hea treening – laps omandab uusi oskusi nagu hammustamine või mälumine.

 

Millest lapsele lisatoidu pakkumisel alustada?

Söögisedeli täiustamisel tasuks alustada köögiviljadega. Neile peaksid järgnema puuviljad ja pudrud. Sellel järjestusel on oma põhjus – kui annate lapsele esimesena puuvilju, ei pruugi ta hiljem köögiviljade vähem magusat maitset tahta. Seda seetõttu, et inimestele on omane eelistada magusat maitset – meie esimene toit, milleks on rinnapiim, on laktoosi (piimasuhkru) sisalduse tõttu magusa maitsega. Lapsele esimesena puuvilju pakkudes kinnistame seda eelistust. Uuringud on näidanud, et esimesel eluaastal kujunenud toidueelistustel on hilisemas elus toiduga seotud valikutele tohutu mõju.

 

Lisatoitude pakkumise reeglid

Kui laps on uuteks maitseteks valmis, tasuks pidada meeles, et toidu konsistents on söögisedeli täiendamisel samuti oluline – alguses tuleks anda vaid tükkideta köögiviljapüreesid. Aja jooksul võib hakata lapsele pakkuma üha mitmekülgsemaid eineid. Ärge heitke meelt, kui laps uut maitset otsekohe omaks ei võta – mõnikord on selleks vaja mitut katset, seega tuleks uut maitset pakkuda lausa kuni seitse korda. Hoidke lastele pakutavate toitude portsjonid mõõdukad – alustage väikeste koguste, nt 3–4 teelusikaga, suurendades järk-järgult portsjoneid ja pöörates tähelepanu lapse reaktsioonile.
Kui mõne uue köögivilja või puuvilja andmise tagajärjel ilmneb allergiale viitav reaktsioon, lõpetage selle pakkumine ja konsulteerige arstiga, kes soovitab teile vajalikke samme allergiat tekitava toidu tuvastamiseks.

Milliseid vigu lapse söögisedeli täiendamisel vältida?

Juhtub, et tehakse lapsele lisatoidu andmisel vigu, mis võivad tema arengule halvasti mõjuda: liiga palju söögikordi päeva jooksul - 20% nii 6- kui 12-kuustest imikutest söövad päeva jooksul kümme või enam korda, ilma et nad saaksid väikeseid suupisteid toidukordade vahepeal. Soovitatav on toita lapsi 5–6 korda päevas; mitme uue toidu pakkumine korraga: Uusi toite tuleks anda eraldi iga 3–5 päeva järel ja väikestes kogustes (3–4 teelusikat), jälgides samal ajal lapse reaktsiooni.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com