Lehmapiimavalgu allergia ravi – küsimused ja vastused

Lehmapiimavalgu allergia (LPVA) tõhus ravi eeldab lehmapiima ja lehmapiimatoodete (piimatoodete) täielikku vältimist.

 

Millega peaksin oma imikut toitma?

Kui teie imikul on diagnoositud LPVA, siis on tema jaoks parimaks toiduks rinnapiim. Rinnapiima toitainete sisaldus on imikule ideaalne. See sisaldab antikehi, mis toetavad immuunsüsteemi, mis omakorda aitab vähendada imikute haigestumist ja infektsioone.

 

Kas rinnaga toitmine tuleb lõpetada, kui mu imikul on lehmapiimavalgu allergia (LPVA)?

Kuigi rinnaga toitmine on parim kõikidele imikutele, on siiski võimalik, et väga tundlikul imikul tekib allergiline reaktsioon ka siis. See ei tähenda, et neil on allergia rinnapiima vastu. Sel juhul reageerib imik väikesele kogusele lehmapiimavalgule, mis pärineb ema tarbitud piimast või piimatoodetest ja rinnapiima kaudu imikuni jõuab. Sellisel juhul soovitakse lehmapiima ja kõigi lehmapiima sisaldavate toodete tarbimise vähendamist või menüüst välja jätmist. Piima ja teiste piimatoodete menüüst välja jätmist tuleks kaaluda ainult arsti nõuandel ja arsti range järelevalve all, et tagada tervise huvides teile ja teie imikule eluliselt vajalike toitainete kättesaadavus.

 

Millega peaksin oma imikut toitma, kui ma ei toida rinnaga?

Lehmapiimavalgu allergia sümptomite püsimise korral võtke ühendust oma arstiga/õega, kes soovitab lapsele sobiva toitesegu. Saadaval on kahte liiki toitesegusid: aminohappelised ja täielikult hüdrolüüsitud piimasegu. Üle 90% lehmapiimavalgu allergiaga imikutest talub täielikult hüdrolüüsitud piimasegu.

 

Oluline teada!

Kitsepiima (kaasa arvatud kitsepiimast valmistatud piimasegu) ja lambapiima kasutamist lehmapiimavalgu allergia raviks ei soovitata. 90% lehmapiima suhtes allergilistest imikutest reageerib ka kitse- ja lambapiimale.

Sojavalgul baseeruva piimasegu ja sojapiima kasutamist lehmapiimavalgu allergia ravis ei soovitata alla 6 kuu vanustele imikutele, sest esineb ristreaktsiooni oht. Sojat võib kasutada alates 6 kuu vanusest juhul, kui ei esine allergiat soja suhtes.

 

Alustasin allergiaraviks mõeldud piimasegu kasutamist ja panin tähele, et see lõhnab teistmoodi kui minu imiku tavaline piimasegu. Kas see on normaalne?

Jah, see on täiesti normaalne. Allergia raviks mõeldud piimasegu on täielikult hüdrolüüsitud piimasegu; selles sisalduv valk on lõhustatud palju väiksemateks tükkideks, et see sobiks täispiimavalgu suhtes allergilistele imikutele. See mõjutab nii piimasegu lõhna kui maitset. See kehtib kõikide lehmapiimavalgu allergia raviks soovitatavate piimasegude kohta.
 

Allergia raviks mõeldud piimasegu kasutama hakkamisest alates on minu imiku väljaheite värvus muutunud ja väljaheide on vedelam. Kas see on normaalne?

See on täiesti normaalne, et allergia raviks mõeldud piimasegu kasutamisel imiku väljaheite värvus ja konsistents muutuvad. Võite märgata, et väljaheide on rohelisem ja konsistentsilt vedelam. See on tingitud sellest, et hüdrolüüsitud lehmapiimavalk on lõigatud väiksemateks tükkideks, et teie imikul oleks seda kergem seedida. Hüdrolüüsitud valk võib muuta väljaheite värvuse rohekaks, kuid ka sellepärast ei pea muretsema. Teie imik harjub kiiresti  piimasegu spetsiifilise maitsega. Kui olete mures, võtke ühendust oma tervishoiuspetsialistiga.

 

Ma arvan, et minu laps on toiduallergiast välja kasvanud. Kuidas saan selles kindel olla?

Mõned lapsed kasvavad oma toiduallergiatest välja, kuid uurijad ei tea päris täpselt, miks see nii on. Siinkohal toome soovitusi kuidas koos allergoloogiga välja selgitada, kas laps ei ole enam allergiline. Kui arvate, et teie laps on oma toiduallergiast välja kasvanud, siis on oluline mitte ise hakata katsetama, et näha, mis juhtub. See on väga ohtlik ja lapsel võib tekkida tõsine allergiline reaktsioon. Kuid kui olete märganud, et teie laps on kogemata söönud allergiat põhjustavat toitu ja see ei põhjustanud allergilist reaktsiooni. See võib viidata, et teie laps on toiduallergiast välja kasvanud. Siis on aeg konsulteerida allergoloogiga, kes on spetsialiseerunud allergiliste haiguste diagnoosimisele ja ravile – ning asja edasi uurida.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com