Kui laps rinnapiima ei saa

Kui allergiaga imik rinnapiima ei saa, siis soovitavad tervishoiutöötajad lapsele spetsiaalseid piimasegusid – nn.täielikult hüdrolüüsitud valguga toitesegu.

Poes on saadaval palju erinevaid piimasegusid. Nende omadusi ja hüvesid lugedes on lihtne segadusse sattuda ja keeruline on valida, milline neist lapse vajadustele kõige paremini vastab.

 

Millal kasutada

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab lapsi esimesel kuuel kuul rinnaga toita. See on üks peamisi tegureid imikute allergiate ennetamiseks. Lisatoitu tuleks hakata pakkuma mitte enne 17. ja mitte hiljem kui  26. nädalal vastavalt tervishoiutöötaja soovitusele. Rinnaga toitmist tuleks jätkata vähemalt lapse 2-aastaseks saamiseni.

Kui lehmapiimavalgu allergiaga last ei ole võimalik rinnaga toita, on soovitatav arstiga konsulteerida ja  lapsele võidakse välja kirjutada täielikult hüdrolüüsitud lehmapiimavalke sisaldav piimasegu. Selles sisalduvad lehmapiimavalgud on täielikult lagundatud kujul. Kui lapsel tekib allergiline reaktsioon ka täielikult hüdrolüüsitud piimasegu vastu, tuleb nõu pidada allergoloogiga. Lapsele võidakse välja kirjutada piimasegu, mille koostis on lagundatud imepeeneteks osakesteks ja see põhineb vabadel aminohapetel.

Täielikult hüdrolüüsitud piimasegusid kasutatakse allergiaga toimetulekuks. Sellisel juhul lagundatakse lehmapiimavalgud veelgi väiksemateks fragmentideks, mida enamik allergilisi lapsi talub. Täielikult hüdrolüüsitud piimasegude pakendil on tavaliselt märge PEPTI.

Mõned lapsed on eriti tundlikud ja nende haigussümptomid ei kao ka täielikult hüdrolüüsitud piimasegu kasutades. Sellisel juhul võib kasutada aminohapetel põhinevaid  piimasegusid. Need piimasegud ei sisalda mitte mingeid allergeene, kuid neis on kõik vajalik imiku arenguks. Aminohapetel põhinevaid piimasegusid kasutatakse, kui allergiasümptomid täielikult hüdrolüüsitud piimasegusid kasutades ei kao või kui allergia on väga tõsine.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com