Allergia sümtomid

Lehmapiimavalgu allergia haigusnähud võivad olla väga erinevad ja mitte-spetsiifilised, mis tähendab, et sarnaseid haigusnähtusid võib esineda ka mitmete teiste haiguste korral. Kõige sagedamini tekivad haigusnähud seedesüsteemis, hingamiselundites ja/või nahal 2-5. Sageli kulub kuid, enne kui nende lapsel diagnoositakse lehmapiimavalgu allergia1. See võib tähendada mitmeid visiite arsti juurde ning on muret tekitav nii lapsele kui vanematelee1. Haigusnähud võivad ilmneda kohe pärast toitmist või alles mitu tundi või isegi mitu päeva hiljem 6,7. Kui teie lapsel on sageli mõni allpool toodud haigusnähtudest, siis arutage seda oma arstiga. Samuti on oluline meeles pidada, et paljud haigused võivad põhjustada samu sümptomeid.

 

Seedetrakti sümptomid

Kuni 60% lehmapiimavalgu allergiaga imikutel esinevad järgmised seedetrakti haigusnähud4

• Sage oksendamine pärast söömist5

Paljud lapsed oksendavad, eriti pärast toitmist. Kuid kui oksendamine toitmise järgselt on väga sage, siis võib olla on aeg pöörduda arsti poole, sest  see võib viidata gastroösofageaalsele reflukshaigusele (GERD) ja / või lehmapiimavalgu allergiale5,7.

• Refluks või toidu tagasiheide

Refluks on sage probleem alla ühe aasta vanustel lastel. Ligikaudu pooltel imikutel võib refluks olla seotud lehmapiimavalgu allergiaga7. Kui teie lapsel esinevad need haigusnähud sageli, siis pidage nõu arstiga.

• Pikaajaline kõhulahtisus või kõhukinnisus5

Kõhulahtisus (korduvad vedelad väljaheited päeva jooksul) on sage lehmapiimavalgu allergiaga kaasnev haigusnäht imikueas. Ka kõhukinnisus võib olla märk, et lapsel on lehmapiimavalgu allergia, kuid seda tunduvalt harvemini kui kõhukinnisus.

• Veri ja / või lima väljaheites5

Soole ärrituse tagajärjel tekkiv veri väljaheites võib samuti olla märk sellest, et imikul on lehmapiimavalgu allergia. Väljaheites olev kleepuv lima võib isegi sarnaneda sarnaneda nohu korral ninast erituva limaga. Ka normaalselt võib väljaheites veidi lima olla, kuid rohke lima väljaheites või selle püsimine pikema aja jooksul vajaks nõupidamist lapse arstiga.

• Gaasivalud

Gaasivalud tekivad suurest õhusisaldusest maos või sooltes ja see tekitab ebamugavust. Gaasivaludes laps on ärritunud, rahutu ja nutune. Gaasivalusid esineb kõikidel imikutel mingil määral, kuid kui see esineb koos mitme teise sümptomiga, võib see viidata allergilisele reaktsioonile8.

 

Haigusnähud nahal

Kuni 70% lehmapiimavalgu allergiaga imikutel tekivad haigusnähud nahal. 4.

• Erinevad nahalööbed / nõgestõbi6

Lehmapiimavalgu allergiaga seotud lööbed tekivad sageli näole, kuid võivad tekkida ka kõikjale ülejäänud kehapinnale. Lööve on sageli väga sügelev ja ebamugav ning võivad intensiivistuda toitmise järgselt.

 

Haigusnähud hingamisteedes 5

Kuni 30% lehmapiimavalgu allergiaga lastel on kas kerged või rasked hingamisteede haigusnähud4.

• Hingamisraskused x

Kerged haigusnähud hingamisteedes on sarnased nohuga: nohu, aevastamine ja nina kinnisus. Raskemate sümptomite hulka võivad kuuluda õhupuudus või hingamisraskused ja vilistav hingamine6. Tõsiste hingamisteede probleemide korral pöörduge viivitamatult arsti poole.

 

Üldised sümptomid

• Liigne ärritus, koolikud või unetus6

Pidev ja lohutamatu nutmine pikema aja jooksul - nn koolikud. Need võivad olla tingitud kõhuvalust või toidutagasiheitest, lööbest või muudest teguritest. Rääkige oma arstiga, kui teie laps nutab 3+ tundi päevas, 3+ päeva nädalas, üle 3 nädala.

• Vähene või puuduv kehakaalu suurenemine6

Mõnikord võib aeglane kaaluiive viia diagnoosini „puudulik kaaluiive”, mis võib olla tingitud lehmapiimavalgu allergiast.

 

Mida oodata, kui arst uurib, kas teie lapsel võib esineda lehmapiimavalgu allergia

Diagnoosimiseks uuritakse kindlasti lapse haiguse kulgemist, haigusnähtusid ja vajadusel ka erinevaid allergiateste ja vereanalüüse. Lehmapiimavalgu allergia diagnoosimine võib võtta aega, eriti kui teie lapsel on hiline allergiline reaktsioon lehmapiimavalgule. Kuid saate ka ise kaasa aidata, et välja selgitada, kas haigusnähtude põhjustajaks on lehmapiimavalk või on põhjus kusagil mujal.

 

Haigusnähtude jälgimine

Lapse arst tahab täpselt teada, millised haigusnähud lapsel esinevad. Selleks, et omada haigusnähtudest ülevaadet, pidage päevikut, kus on kirjas, mida laps sööb ja kas söömise ajal või pärast seda tekkis haigusnähte. Oluline on kirja panna ka see, et kui pika aja möödudes haigusnähud tekivad (minutid, tunnid, päevad). Kui te toidate last rinnaga, siis tuleks pidada päevikut selle kohta, mida ise sööte ja joote. Enne arsti visiiti püüdke jälgida lapse söömist ja sümptomeid vähemalt 1 nädala jooksul.

 

Viited

  1. Sladkevicius E, Nagy E, Lack G, et al. J Med Econ 2010; 13(1): 119-128.

  2. Høst A. & Halken S. Allergy 1990; 45: 587-596.

  3. Meyer R et al. Current Allergy & Clinical Immunology 2012: Vol 25.

  4. Høst A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002;89:33-37.

  5. Koletzko S, Niggemann B, Arato A, et al. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2012; 55(2):221-229.

  6. Fiocchi A, Brozek J, Schunemann H, et al. Pediatr Allergy Immunol 2010;21:1-125.

  7. Salvatore S, Vandenplas Y. Pediatrics. 2002 Nov;110(5):972-84. doi: 10.1542/peds.110.5.972. PMID: 12415039.

  8. Venter C, Brown T, Meyer R, et al. Clin Transl Allergy. 2017 Aug 23;7:26. doi: 10.1186/s13601-017-0162-y. Erratum in: Clin Transl Allergy. 2018 Jan 25;8:4. PMID: 28852472; PMCID: PMC5567723.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com