Rinnapiimaga toitmise juhised

Miks on rinnapiim parim

Rinnapiim on ainus toit, mis on kohandunud spetsiaalselt sinu lapse jaoks ja mis sisaldab kõiki esimeseks kuueks elukuuks vajalikke toitaineid. Rinnapiim:

  • on keerukas aine, mida on uuritud palju aastaid;

  • sisaldab ideaalses kombinatsioonis süsivesikuid, rasvu, valke, vitamiine, mineraale ja teisi lapse tervislikuks arenguks vajalikke aineid;

  • on täis antikehi, mis aitavad võidelda nakkustega;

  • on igal emal ainulaadne, ja selle toitainesisaldus on kohandunud täielikult tema lapse vajadustega.

Rinnapiim ja immuunsus

Kollakas piim – ternespiim, mida sinu keha pärast sünnitust toodab, sisaldab rohkesti pisikutega võitlevaid antikehi. Kuna see on äärmiselt kontsentreeritud, vajab sinu laps seda iga toidukorra ajal ainult väikeses koguses.

Nende kaloririkaste toidukordade ajal moodustub sinu lapse soolestikus kaitsekiht, mis kaitseb seda pisikute eest ja vähendab hilisemat allergiate tekkimise ohtu.

Kui ema puutub kokku uute nakkustega, tekivad rinnapiimas uued antikehad, mis omakorda annavad lapsele teatava immuunsuse.

Mis on rinnapiim?

Rinnapiima loomulik koostis:

  • valgud, vadak ja kaseiin;

  • süsivesikud laktoosi kujul;

  • rasvad, sh pika ahelaga polüküllastamata rasvhapped (LCPd);

  • vitamiinid ja mineraalid.

Rinnapiima põhikomponentidel (LCPd, nukleotiidid ja oligosahhariidid) on kõigil sinu lapse esimestel elukuudel oluline roll, aidates kaasa tema üldisele heaolule ja tervislikule arengule.

LCPd

LCPdel on oluline roll lapse aju arengus. Rinnapiim sisaldab kahte olulist LCPd, milleks on AA ja DHA1. LCPde tarbimine raseduse ja rinnaga toitmise ajal võib olla kasulik lapse motoorika, nägemiselundite ja aju arengule2.

LCPde lisamiseks oma menüüsse pead tarbima rasvast kala, muna ja liha. Rasvased kalad, nagu makrell, sardiinid, tuunikala ja lõhe, sisaldavad rikkalikult nii AA-d kui ka DHA-d.

Lehtköögiviljades, pähklites, taimeõlis ja seemnetes sisalduvatest asendamatutest rasvhapetest saab organism väheses koguses LCPd ka ise toota.

Antikehad

Sinu rinnapiim sisaldab tohutul hulgal antikehi, mis aitavad toetada sinu lapse immuunsüsteemi.

Muutuv rasvasisaldus

Rinnapiima rasvasisaldus varieerub iga toitmiskorra ajal, samuti toitmiskordade ajal päeva jooksul (24 tundi). Rasvasisalduse muutumist on näha rinnapiima konsistentsis ja välimuses.

Nukleotiidid

Rinnapiim sisaldab rikkalikult nukleotiidide. Uuringud näitavad, et nukleotiidid toetavad teatud rakkude aktiivsust immuunsüsteemis, aidates kaitsta organismi nakkuste eest.

Oligosahhariidid

Rinnapiimas sisalduvad oligosahhariidid aitavad hoida sinu lapse soolestiku tervist, suurendades heade bakterite taset ja vähendades potentsiaalselt kahjulikke bakterite arvu. Rinnapiimas sisalduvad oligosahhariidid toetavad sinu lapse seede- ja immuunsüsteemi.

Allikad

1. Jensen RG. Handbook of milk composition. London Academic Press 1995.
2. European Food Safety Authority Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. Scientific opinion: DHA and ARA and visual development. EFSA Journal 2009;941:1-14.
3. Beauchamp G and Mennella J. Flavor Perception in Human Infants: Development and Functional Significance. Digestion. Mar 2011; 83(Suppl 1): 1-6.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com