Tunnete end elusuurusest suuremana?

Kolmanda trimestri ajaks on lapse areng enam-vähem lõppenud ning nüüd pühendub ta eelkõige kasvamisele ja kaalus juurdevõtmisele. Üks asi, mida teie üha suurenev kõht kaasa toob, on kasvav pinge seljale ja vaagnale. See võib tekitada ajutisi teravaid valusid alaseljas ja jalgades. Kui tunnete valuhoogu, puhake, muutke oma asendit, võtke sooja vanni või pange valusale kohale jääd. Kui tunnete aeg-ajalt äkilist emaka kokkutõmbumist ja lõdvestumist, ei maksa liialt muretseda. See, ei tähenda, et laps on tulekul, ilmselt on tegemist Braxton Hicksi kokkutõmmetega. Need on normaalsed ja tavaliselt valutud kokkutõmbed, mis sarnanevad menstruatsioonikrampidega ja esinevad ebakorrapärase sagedusega. See on keha viis harjutada pärissünnituseks ning see aitab emakal end sünnitamise raskeks tööks vormi viia. Nagu muudegi probleemide puhul, peaksite oma arsti teavitama, kui valu kestab pikemat aega.

Nüüd on õige aeg sünnituskava koostamiseks. Pole vahet, kuidas te sünnitada tahate, kirjalik kava on igal juhul hea mõte. Kui sellest ka muud kasu ei ole, julgustab see teid leidma aega oma valikute põhjalikuks uurimiseks ja kaalumiseks. Lõppkokkuvõttes tähendab see, et olete tähtsaks päevaks paremini valmistunud.

Lihtsalt kontrollime

Normaalselt kulgeva raseduse korral tuleb end 28.–36. nädalani tavaliselt arstile näidata iga kahe nädala tagant ja alates 36. nädalast kuni sünnituseni igal nädalal. Konsultatsiooni ajal mõõdab arst või õde iga kord emaka suurust ja kõrgust, et olla kindel, kas laps kasvab nii, nagu peab.

Mõõdetakse vererõhku, tehakse uriinianalüüs, et kontrollida nakkusi, suhkru- ja valgunäitusid. Kui sünnituse kuupäev hakkab lähemale jõudma, tehakse märkmeid lapse asendi kohta. Kui laps on näiteks tuharseisus, saadetakse teid sünnitusabiarsti juurde konsultatsioonile. Kui laps on tuharseisus ka pärast 35. nädalat, ei pööra ta end suure tõenäosusega ise ümber ja teil tuleb koos arstiga arutada erinevaid sünnitusviise, sealhulgas ka keisrilõiget. Samas võite nõu pidada ka selle üle, kuidas saaks last ümber pöörata nii, et pea oleks suunatud alla. Üks võimalus on loote väline pööramine, mis seisneb selles, et arst keerab ema kõhu kaudu oma kätega lapse peaseisu. Sellist meetodit kasutatakse paljudes haiglates üha sagedamini.
Üks hea mõte sünnituseks valmistumisel on külastada haiglat ja sünnitusosakonda. Tutvumine kohaga, kus SEE päev aset leiab, on igati kasulik.

Tähtaeg läheneb

Tähtaja lähenedes hakkab organism sünnituseks tõsiselt valmistuma. Suureneda võib tupevooluse ja lima hulk. Samuti võivad sageneda Braxton Hicksi kokkutõmbed. Braxton Hicksi kokkutõmbed on emaka kokkutõmbed, mida kutsutakse mõnikord ka valesünnituseks. Emakas tõmbub perioodiliselt kokku ja lõdvestub, selliseid kokkutõmbeid võib esineda kogu raseduse ajal, aga lõpu poole muutuvad need tugevamaks. Kokkutõmbed ei ole korrapärased, võivad kesta paar tundi, ent kaovad siis alati. Tavaliselt on sellised kokkutõmbed lühemad kui tegeliku sünnituse ajal toimuvad emaka kokkutõmbed, mis muutuvad järjest tugevamaks, sagedasemaks ja pikaajalisemaks.

Nüüd on aeg teatada tulevasele emale hea uudis: teie emakas ei suru enam diafragmale! See tähendab, et hingata on kergem. Halb uudis on aga see, et nüüd surub emakas põiele ja teil võib tekkida tung tormata iga paari minuti tagant vannituppa.

Kodus ootamise aeg võib venida nagu pikk köis, mille lõppu ei paista. Pidage meeles, et sünnituskuupäev on vaid hinnanguline tähtaeg – laps võib sündida samahästi 14 päeva enne või pärast seda. Tegelikult sünnib vaid 5% lastest määratud kuupäeval. Olge enda vastu kena ja püüdke lõõgastuda. Mõelge lohutuseks vaese elevandi peale – tema rasedus kestab 23 kuud!

Kui rasedus on liiga kaua kestnud, võib günekoloog soovitada sünnituse esilekutsumist. Osa naisi peab seda heaks, aga on ka neid, kes tahavad seda vältida. Teie asi on selgitada, mida te tegelikult tahate, ja panna oma soovid sünnituskavasse kirja. Kui teie laps ei ole 40. nädalaks sündinud, teavitatakse sünnitusabiarsti ja tavaliselt määratakse 42. nädalaks sünnituse esilekutsumine, mida saab vajaduse korral tühistada.
Üks loomulik meetod sünnitustegevuse esilekutsumiseks on seksuaalvahekord. Mehe sperma sisaldab prostaglandiine (emakakael eraldab neid siis, kui sünnituseks on kõik valmis) ja need soodustavad sünnitustegevuse algust.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com