Tööl ja kodus

Järgmistel lehekülgedel tutvustame toimetulekustrateegiaid, mis on teile raseduse ajal abiks, anname ülevaate teie õigustest emana ja räägime sellest, kuidas tulla toime oma uue, töötava ema rolliga.

Kas nüüd on õige aeg uudis teatavaks teha?

Raseduse ajal on oluline hoiduda kõikidest tegevustest ja olukordadest, mis võivad teie ja teie lapse tervist mõjutada. See käib ka töö kohta. Kui teie tööga kaasnevad mis tahes riskid, nagu raskete esemete tõstmine, kokkupuude ohtlike ainetega, mittetavapärane tööaeg või palju reisimist, peaksite oma ülemusele uudist kohe teatama. Ilmselt tuleks tal teie tööülesandeid muuta või kohandada igapäevarutiini.

Muudel juhtudel on uudise teatamise aeg teie otsustada. Soovitame siiski tööandjat oma olukorrast aegsasti teavitada, sest rasedusega käivad kaasas ka teatud õigused. Suurema osa naiste puhul oleks raseduse saladuses pidamine kuni selle ajani omamoodi väike ime. Paljud naised ei saa juhtunut kuidagi rohkem kui mõne nädala varjata. Hommikused iiveldushood, väsimus ja leige suhtumine alkoholi on märgid, mis teid peagi teie nutikatele töökaaslastele reedavad.

Rasedussümptomitega toimetulek tööl

Nagu te ilmselt juba teate, võivad hommikused iiveldushood korduda kogu päeva jooksul. Mõned näpunäited olukorraga toimetulekuks:

  • kui olete leidnud mingi erilise toidu või joogi, mis iiveldust leevendab, varuge seda piisavalt ka töö juurde;

  • hoidke käepärast mõned toitvad suupisted juhuks, kui te ei jaksa ära süüa korralikku lõunat;

  • püüdke olla võimalikult palju värske õhu käes, tehes oma tööd korralikult tuulutatud ruumis, või kui see ei ole võimalik, minge õue ja tehke korrapäraselt lühikesi jalutuskäike;

  • samuti oleks mõistlik hoida sahtlis või autos varuks suuloputusvesi ja salvrätid, et saaksite end pärast oksendamist vajaduse korral värskendada.

Kuigi väliselt ei pruugi teie välimus olla veel palju muutunud, on hormoonide mõju esimesel trimestril, kui organism rasedusega kohaneb, äärmiselt suur. Väga levinud sümptom on väsimus. Kui see hakkab mõjutama teie töövõimet, on mõistlik sellest ülemusega rääkida. Tööandjad on kohustatud tagama teile koha, kus saaksite puhata, kindlasti on nad väga rahul ka sellega, kui eelistate taanduda veerand tunniks oma autosse. Võib-olla saate korraldada oma töö nii, et teete lühemaid päevi ja võtate selle asemel tööd nädalavahetuseks koju kaasa. Ükskõik, mida te teete, ärge üle pingutage. See viib stressi või kurnatuseni, või mõlemani, ega tule kasuks kellelegi, kõige vähem teie lapsele.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com