Millegi suure algus

Sel hetkel kui viljastatud munarakk kinnitub emakasse olete ametlikult rase. Kuigi esialgu võib tunduda, et teie kehas ei juhtu suurt midagi, toimuvad seal lugematud keerulised reaktsioonid ja arengud uue elu loomisel. Esimesed kaheksa rasedusnädalat kutsutakse ema kõhus kasvavat loodet embrüoks. Sel ajal toimub palju: moodustub närvisüsteem, süda areneb ja hakkab lööma, moodustuvad jäsemepungad, arenevad välja pea ja näojooned ning kõik suured elundid, olemas on välissuguelundid, kuid need ei ole veel eristatavad, ning loode hakkab liigutama.

Kas sünnib poiss või tüdruk? Selle määrab suguhormoon, mida kannab mehe sperma – y-kromosoom tähendab poissi, x-kromosoom tüdrukut. Kuigi sel ajal toimub areng väga kiiresti, kulub vastuse teadasaamiseni veel üsna palju aega.

Loode kasvab kiiresti

Alates üheksandast rasedusnädalast kuni sündimiseni nimetatakse tulevast ilmakodanikku looteks ehk feetuseks ning tema kiire ja oluline areng jätkub. Kahekuune loode on umbes 2,5 cm pikkune. Moodustuvad kõrvad ja silmad ning silmi katvast nahast tekivad pärast lõhenemist silmalaud. Selleks ajaks on välja arenenud ka keskkõrv, mis kontrollib tasakaalu ja kuulmist. Kuulda on esimesed südamelöögid, sest beebi süda lööb nüüd korrapäraselt, ja näha on veresooned.

Kõik olulised elundid on olemas ja nende areng jätkub kogu raseduse ajal. Kasvama hakkavad sõrmed ja varbad ning moodustuvad näoluud. Käsivartele ilmuvad küünarnukid ja jalapungadest hakkavad arenema jalad koos väikeste sälkudega varvaste jaoks. Nägu muutub pidevalt, sest ilmuvad kõrvad, silmad ja ninaots ning nabanööris hakkab moodustuma soolestik. Igemete all arenevad hambad.

Loode hakkab liigutama!

Esimese trimestri lõpu poole hakkab loode emakas liikuma. Need liigutused on väga nõrgad ja selles etapis ei pane te neid tähele, aga olge kannatlik, tunnete neid üsna pea! Üheteistkümnendaks rasedusnädalaks on loode kasvanud umbes tomatisuuruseks. Kaheteistkümnendal nädalal hakkavad tööle neerud ja beebi saab eritada uriini. Vereringe töötab korralikult ning beebi hakkab imema ja neelama. Soolestiku seintes asuvad lihased hakkavad kokkutõmbumist harjutama. Nüüd on näha ka lapse sugu. Ta  veedab mõnusalt aega kaitsvas lootevees vabalt ringi ujudes. Ka sõrmed ja varbad on moodustunud ja loode on nüüd umbes 5 cm pikkune. 

Selleks ajaks on moodustunud peaaegu kõik elundid ja struktuurid ning need jätkavad kasvamist ja arenemist kuni sünnituseni.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com