Loote uus kasvuspurt

Teisel trimestril hakkab loode hoogsamalt arenema. Oluliste elundite kujunemine on kiire ja suguelundid on välja arenenud. Lootel kasvavad kulmud ning nii pead kui ka kogu keha katab pehme udemete kiht, mida nimetatakse looteudemeteks ja mis tulevad ära 36. rasedusnädalal. Järgnevalt arenevad häälepaelad. Nägu muutub iga päevaga üha inimesesarnasemaks, sest silmad liiguvad üksteisele lähemale ega paikne enam pea külgedel. Ka kõrvad liiguvad normaalsesse asendisse.

Juhtub veel palju muudki. Maks hakkab tootma sappi ja kõhunääre insuliini. Loode hakkab harjutama sisse- ja väljahingamist. Käed muutuvad funktsionaalseks ja laps hakkab neid liigutama (see on pigem reflektoorne kui tahtlik tegevus).

Väike süda lööb kaks korda kiiremini kui terve täiskasvanu süda ja seda saate nii teie kui ka arst sünnituseelse läbivaatuse käigus Doppleri ultraheli uuringu ajal kuulata. See on imeilus heli!

Loode liigub ringi

Loode on juba mõnda aega ringi liikunud, kuigi te ise ei ole seda märganud. Liigutused muutuvad seda tugevamaks, mida suuremaks laps kasvab. Lõpuks kujuneb beebil välja oma päevaplaan, ta muutub teatud ajal aktiivsemaks ja magab ülejäänud aja. 16.–20. rasedusnädal on kiire kasvu aeg ja beebi naha alla hakkab tekkima rasv. Platsenta ja beebi on selleks ajaks ühe suurused. Refleksid on välja kujunenud ning beebi imeb, neelab ja pilgutab silmi. Sõrmeotstele ja varvastele tekkivad padjandid. Soolikatesse koguneb aegamööda esimene väljaheide, mida nimetatakse esiroojaks e mekooniumiks. Kui ootate poissi, hakkab arenema tema eesnääre.

Umbes 20. rasedusnädalal katab loote keha valge kreemjas kattekiht, mida nimetatakse kaseoosverniksiks e juustvõideks. Selle ülesanne on kaitsta nahka (kujutage ette, milline näeks välja teie nahk siis, kui istuksite üheksa kuud vannis!) ja sageli on seda näha ka lapse sündides. Beebi nahk imeb selle siiski endasse täpselt nagu kalli niisutuskreemi.

Tavaliselt tehakse 18.–20. nädalal plaanipärane ultraheliuuring. Kontrollitakse lapse anatoomiat ja elundeid, platsenta asendit ning määratakse kindlaks oodatav sünnitustähtaeg. Kui lapsi on rohkem kui üks, on paras aeg see välja selgitada.

Loote suguelundid arenevad

Teise trimestri lõpuks loode magab ja on ärkvel sama palju aega kui vastsündinu. Hakkavad kasvama juuksed. Tüdrukutel hakkab arenema emakas, poiste munandid on alustanud langemist vaagnast munandikotti.
Süda muutub tugevamaks ja jalad omandavad õiged proportsioonid. Moodustunud on silmalaud ja kulmud ning aju areng on jõudnud kiire kasvu etappi. Keskkõrvas olevad luud tihenevad. Loode kaalub umbes 500 g ja hakkab tekkima rasvkude.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com