Toit ja toitumine

Õige tasakaal

Ilmselt on teile seda juba tüütuseni korratud, kuid hoolitsege selle eest, et saaksite piisavalt vitamiine ja mineraalaineid, mis loovad nii teile kui ka lapsele kõik eeldused järgmiste kuude ja edasise eluga kenasti toimetulekuks. Pidage meeles, et raseduse ajal saab laps toitu ainult teilt ja seega peab teie toit sisaldama kõiki vajalikke toitaineid. Lapsed suudavad saada kõik vajaliku emalt: isegi hüperemeesi (lakkamatu rasedusaegse oksendamise) all kannatavatel naistel sünnivad terved lapsed. Hästi toituda on siiski äärmiselt oluline, et koguda raseduse lõpuks piisav varu olulistest toitainetest, mis on eriti tähtis juhul, kui kavatsete last rinnaga toita. Kõhtutäitvad süsivesikud, mida saab leivast, teraviljasaadustest, makaronidest ja kartulitest, peaksid moodustama suurima osa teie päevasest toidukogusest. Püüdke süüa iga päev vähemalt viis portsjonit puu- ja juurvilju, et saada piisaval hulgal olulisi vitamiine, mineraale ja kiudaineid. Lihas, kalas ja munades on rikkalikult valku, mis annavad energiat nii teile endale kui ka arenevale lapsele.

Et luusid tugevdava kaltsiumi tase oleks organismis piisav, sööge rohkelt piimatooteid nagu piim, jogurt ja juust. Teatud naturaalsetes jogurtites on palju elusbaktereid, mis pole head mitte üksnes seedimisele, vaid aitavad tugevdada ka teie immuunsust. Kui maitsestama jogurt on liiga igav, proovige sellele lisada oma lemmikpuuvilja või natuke mett või ostke väherasvast puuviljajogurtit.

Kui palju on liiga palju?

Üllatav on see, et kuigi teil jätkub isu kahe eest, on tegelikult oluline rohkem süüa alles raseduse viimasel trimestril ja ka siis vaid umbes 200 kcal jagu võrreldes raseduseelse ajaga. See võrdub paari viilu leiva või saiaga, mis te hommikusöögiks sööte. Raseduse ajal omastab organism toidust toitaineid tõhusamalt kui tavaliselt. Kui kuhjate oma taldrikule liiga palju toitu, kuhjuvad ka kilod!

Head söögid, halvad söögid ja täielikud tabud

Kõik toidud ei tee teile head. Kui tunnete masendust või tüdimust, ärge sirutage kätt šokolaadi ega kookide poole. Valige mõni tervislikum suupiste, mis annab täiskõhutunde pikemaks ajaks ega lisa kilosid, millest on raske lahti saada. Oad röstsaial, küpsetatud kartul juustuga, kausike müslit või värske puuvili on hoopis etemad valikud. Osadest toitudest tuleb raseduse ajal hoiduda nakkuse ohu tõttu (näiteks listerioosi nakatumise oht). Niisugused toidud on valge hallituse kihiga kaetud juustud (Camembert ja Brie), sinihallitusjuustud (näiteks Stilton), pasteedid, maks, vedelad või toored munad, pehme jäätis, koorikloomad, sushi ja korralikult pesemata köögiviljad.

Olge toiduga tegelemisel, selle valmistamisel ja säilitamisel väga hoolikas. Raseduse ajal peaksite eriti täpselt kinni pidama toiduhügieenist, et hoiduda mis tahes nakatumise ohust, sest nakkus võib teilt üle kanduda veel sündimata lapsele. Jälgige, et sööksite ainult sellist toitu, mis on korralikult läbi küpsenud. Pärast toore liha kasutamist peske käed, toidunõud ja lõikepinnad ning peske enne söömist või toiduvalmistamist puhtaks kõik puu- ja köögiviljad. Hoidke toorest liha valmistoidust eraldi. Vältima peaks maapähkleid, kõik muud pähklid nagu parapähklid, sarapuupähklid, Kreeka pähklid ja India pähklid on täiesti ohutud. Hoiduda tuleks nii maapähklitest kui ka neid sisaldavatest toitudest, sealhulgas maapähklivõist, teatud hommikuhelbesegudest, kookidest, küpsistest, müslist, salatikastmetest ja leivatoodetest. Tutvuge alati tähelepanelikult tooteetiketiga.

Vedelikud aitavad seedimise korras hoida

Raseduse ajal püsib söödud toit seedetraktis kauem kui enne rasedaks jäämist. See on tingitud asjaolust, et lihased, mis juhivad toitu selle pikal teekonnal, on praegu lõdvemad (lihaseid lõdvestavad hormoonid, et hoida ära enneaegne sünnitustegevus) ja toitained imenduvad paremini. Igal heal asjal on siiski alati ka oma varjukülg. Sel korral on selleks kõhukinnisuse oht. Just sellepärast peab palju jooma – seedesüsteem vajab pidevat läbipesu.
Kui toidu kõrvale joomine tekitab kõrvetisi, muutke oma plaani ja jooge vedelikku värskenduseks toidukordade vahel.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com