Toit

Teie elu muutub palju lihtsamaks kui saate anda lapsele sama toitu mida kogu pere armastab. Eriti tähtis on, et sööksite vähemalt kord päevas kõik koos. Veelgi olulisem on see, et niisugused toidud tagavad beebile piisaval hulgal pika ahelaga polüküllastamata rasvhappeid ehk LCP-sid, tänu millele tema aju, silmad ja närvisüsteem saavad edasi areneda. Pidage meeles ka seda, et piisav kogus LCP-sid aitab hoida vererõhu lapseeas madalana ning vähendada edaspidi südamehaigustesse haigestumise ohtu.

Uued toidud aitavad teil harjutada last väga erinevate maitsete ja tekstuuridega. Et ta saaks igal söögikorral kõhu täis on menüüs lapse sööma meelitamiseks nii põhiroog kui ka magustoit. Alguses peaksite kõik toidud püreestama aga lapse kasvades jätke tema toidu sisse üha suuremaid tükikesi ja pidage meeles, et aastane laps võib tegelikult süüa samasugust toitu kui teie ise.

Alates kuuendast kuust võib hakata beebile andma jätkupiimasegu. See on niisugune segu mille koostises on rohkem rauda, vitamiine ja mineraalaineid, et rahuldada kasvava beebi suurenevaid vajadusi. Jätkupiimasegu sobib väga hästi võõrutamise ajal. Saate anda oma lapsele LCP-sid ka nendel toidukordadel kui pakute talle valmistoitu – peate ainult teadma millistes toiduainetes on palju LCP-sid ja valima kõige sobivamad. Üheks lihtsaks võimaluseks on LCP rikka tuunikala lisamine lapse toidule. Kui olete sunnitud kasutama valmistoite valige sellised mis sisaldavad kala, liha või mune.

Beebi vajab rauda

Umbes kuuendal kuul ammenduvad beebi loomulikud rauavarud. Selles eas ei piisa lapse toitainete vajaduse rahuldamiseks ainult rinnapiimast. Peate kandma hoolt, et laps saaks piisavas koguses rauda ja teisi toitaineid toidust, mida ta võõrutamise ajal sööb.

Raud on beebile oluline hemoglobiini tootmiseks (vere punalibledes olev hemoglobiin aitab kanda hapnikku). Rauapuudus võib põhjustada kehvveresust ning see omakorda väsimust ja energiapuudust. Probleem peitub aga asjaolus, et selles eas ei suuda laps suures koguses rauarikast toitu, näiteks loomaliha, kana või kala süüa. Jätkupiimasegud (nt Aptamil 2 või 3) on suurepärased rauaallikad ja kindlustavad lapsele piisavas päevases koguses seda olulist mineraalainet. Pool liitrit Aptamil jätkupiimasegu rahuldab pea kogu lapse päevase rauavajaduse.

LCP-d toidavad aju

LCP-d on erilised rinnapiimas sisalduvad rasvhapped mis on väga olulised beebi aju, silmade ja närvisüsteemi arenguks. Uuringud näitavad, et laps vajab LCP-sid vähemalt kuni kolmanda eluaastani, et tema aju saaks edasi areneda. Alates seitsmendast kuust suudab beebi organism ka ise piisavalt LCP-sid toota kuid oma osa peaksid andma ka võõrutusaegsed toidud näiteks munad, loomaliha ja rasvased kalad, ning rinnapiim.

Kaks lapse kasvule ja arengule olulist LCP-d on arahhidoonhape ehk AA (AA – arachidonic acid) ja dokosaheksaeenhape ehk DHA (DHA – docosahexaenic acid).

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee