Hammaste tulek

Mis on hammaste lõikumine? Beebi selles arenguetapis hakkavad hambad lõikuma ja kasvama. Hambaalged arenesid välja juba siis, kui beebi oli veel üsas aga nüüd hakkavad need igemetest läbi tungima ja arenevad pärishammasteks.

Mida hammaste lõikumise ajal oodata võib?

Väga paljud beebid tunnevad hammaste lõikumise ajal üsna tugevat valu. Pudelist või rinnast imemise ajal võib valu muutuda veelgi hullemaks sest vere hulk tundlikus piirkonnas suureneb ja selle tõttu võib laps hammaste tuleku ajal rinnast või pudelist keelduda. Et saada aru kas lapsel tulevad hambad, peske käed puhtaks, libistage käega üle beebi igemete ja katsuge kas mõni hammas on tulekul. Kui see nii on ootavad teid ilmselt ees mõned magamata ööd, punased ja paistes igemed, tugev süljevoolus, raskused toitmisel ning üsna jonnakas laps. Samuti märkate, et laps tahab närida kõiki asju mis suhu mahuvad – nii teie sõrmi, mänguasju kui ka kõiki käeulatuses olevaid esemeid.

Millised hambad lõikuvad kõigepealt?

Esimestena tulevad tõenäoliselt kaks alumist keskmist lõikehammast. Seejärel tulevad külgmised lõikehambad. Kui hammaste vahel on tühjad kohad pole vaja muretseda sest hambad tungivad sageli igemetest läbi erineva nurga all ning tühjad kohad kaovad tavaliselt pärast seda kui kõik 20 piimahammast on lõikunud.

Millal hambad tulema hakkavad ja kui kaua lõikumine kestab?

Tavaliselt hakkavad hambad lõikuma kuuendal või seitsmendal kuul. Mõnel lapsel hakkavad hambad tulema neljandal kuul ja mõnel isegi aastaselt. Seda kui kaua hammaste tulek aega võtab on võimatu ennustada. Isegi ühe hamba tulek võib kesta mitu kuud. Suu tagaosas asuvad purihambad tulevad alles siis kui laps on aastane ning ka see aeg on lapsele natuke pingeline ja valulik. Kõik 20 hammast lõikuvad tavaliselt neljanda eluaasta alguseks.
Hea uudis on see, et tavaliselt on kõige hullem esimeste hammaste tulek ja kuigi see eluetapp võib esialgu olla üsna pingeline läheb kõik ajaga paremaks ning ilmselt jääb esihammaste ja suurte purihammaste lõikumise vahele üsna pikk taastumisperiood.

Kuidas aidata lapsel hammaste tuleku ajal füüsilise pingega hakkama saada

Masseerige lapse igemeid. Loodetavasti meeldib teie beebile see kui surute õrnalt tema igemetele, et leevendada hammaste lõikumisega kaasnevat valu. Hõõruge sõrmega beebi igemeid, ent olge hoolas sest laps võib sõrme hammustada.

Nahalööve

Kuna hammaste lõikumise ajal eritub palju sülge võib lapsel tekkida suule ja lõuale punane lööve. Sellest ülesaamiseks pühkige sülg pehme puuvillase lapiga õrnalt ja tugevasti hõõrumata ära. Põletikku aitab alandada vaseliiniga kaitsekreem mida tuleks ööseks lapse lõuale määrida.

Söök ja jook

Sellel ajal meeldivad lapsele väga külmad toidud mida saab närida või juua sest külm mõjub valulikele igemetele rahustavalt. Andke lapsele külmkapis hoitud närimislelusid või märga lapikest. Samuti on head külmad jogurtid ja puuviljapüreed ning külm vesi. Kindlasti meeldib lapsele närida ka kõvasid asju nt. suhkruta kuivikud. Kuna sellel ajal võib lapsel olla raske imeda pakkuge talle juua või süüa tilaga tassist.

Jälgige hammaste lõikumise ajal tähelepanelikult beebi käitumist ja kehatemperatuuri. Mõnikord peetakse arstiabi vajavate terviseprobleemide, näiteks kõrvapõletike sümptomeid ekslikult hammaste lõikumiseks. Kui lapsel on palavik või väga tugev valu minge kindlasti arsti juurde sest need ei ole tavapärased hammaste tulekuga kaasnevad sümptomid.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com