Vastused teie küsimustele: rasedus ja enneaegse sünni riski vähendamine koroonaviiruse ajal

Kui olete rase ja muretsete selle pärast, kuidas koroonaviirus võib teid ja teie last mõjutada, ei ole te üksi. Seoses COVID-19 ja enneaegse lapse sünnitamise riskidega on levinud palju spekulatsioone. Oleme siin selleks, et jagada teiega kinnitatud teavet ning usaldusväärseid fakte ja nõuandeid, mida on avaldanud WHO ja teised mainekad organisatsioonid.

 

Faktid koroonaviiruse kohta raseduse ajal

Üldiselt puuduvad tõendid selle kohta, et rasedatel naistel oleks suurem risk koroonaviirusesse nakatuda, kui teistel. Kuid raseduse ajal toimuvad muutused kehas ja immuunsüsteemis võivad suurendada mõnede hingamisteede infektsioonide riski. Seetõttu on oluline, et võtate kasutusele täiendavad meetmed enda koroonaviiruse eest kaitsmiseks ja teavitate võimalike sümptomite:  palavik, köha või hingamisraskused, ilmnemisel oma tervishoiuasutust.

Kui olete koroonaviirusega nakatunud, peetakse riski loote nakatumiseks raseduse ajal madalaks. Siiani pole mingeid tõendeid selle kohta, et viirus saaks edasi kanduda enne sündi (seda nimetatakse vertikaalseks ülekandeks). Ent kui laps on juba sündinud, võib nakatumine toimuda nagu kõigil teistel – kokkupuutel teie hingamisteede eritisega.

 

Faktid enneaegsete sündide ja koroonaviiruse kohta

SARS-CoV-2 ehk koroonaviirus on uus viirus, mistõttu on vähe andmeid selle kohta, kas viirusega nakatudes suureneb risk enneaegseks sünnituseks. On esinenud juhtumeid, kus koroonaviirusega emad sünnitavad enneaegse lapse, kuid pole selge, kas see tulenes viirusest. Olukordades, kus ema enesetunne on olnud halb, on mõned emad otsustanud oma lapse(d) varem ilmale tuua. 

Sellises olukorras saate seda oma arstiga arutada.

Kas teadsite, et ühel tavalisel päeval sünnib üks laps kümnest enneaegsena (hoolimata COVID-19 haigusest)? WHO ja teiste usaldusväärsete asutuste teatel on enneaegsete sündide levinumad põhjused nakkused ja kroonilised haigused, nagu diabeet ja kõrge vererõhk. Sel põhjusel on siiski soovitatav, et rasedad naised oleksid iseäranis ettevaatlikud, et vältida koroonaviirusega nakatumist, järgides soovituslikke hügieenimeetmeid ja hoides sotsiaalset distantsi.

 

Kuidas ennast koroonaviiruse eest kaitsta

  • Peske käsi regulaarselt ja sageli rohke seebivahu ja veega 20 sekundi vältel. Samuti võite kasutada alkoholipõhist käte desinfitseerijat.
  • Teiste inimeste juuresolekul hoidke sotsiaalset distantsi. See tähendab, et teie ja teiste inimeste vahel peaks olema vähemalt 2 meetrit.
  • Vältige kokkupuuteid inimestega, kellel on palavik, köha või külmetuse ja hingamisteede infektsiooni sümptomid. See hõlmab ka lähedasi.
  • Vältige oma silmade, nina ja suu puudutamist.
  • Püsige kodus, kui väljumine ei ole tingimata vajalik.
  • Mõnedel juhtudel tasub kanda kodust väljudes maski, et haiged inimesed ei köhiks ega aevastaks teie peale.

Märkus: palun tutvuge kohalike juhiste ja soovitustega, kuna ettevaatusabinõud erinevad riigiti sõltuvalt kohaliku leviku raskusastmest. 

Viited

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com