Rahulolu kõigile

Esimestel elukuudel keerleb beebi elu söömise ja magamise ümber. Juhul kui ühega neist peaks tekkima probleeme annab laps sellest valjuhäälselt märku, olgu siis päev või öö. Kuigi seedehäired on imikueas väga sagedased (üle 50%) on õnneks need probleemid ajutised ega mõjuta lapse edasist arengut. Hea on teada, et see periood Teie lapse elus on mööduv.

Mis on beebi kõhuhädade põhjuseks?

Seedeprobleemidel on palju erinevaid põhjusi. Arvatavasti olete nii mõnestki neist kuulnud. Tabel annab lühiülevaate võimalikest seedehäirete põhjustest.

Imikutel sagedamini esinevad seedeprobleemid

 

Mis need on?

Kui sagedasti esinevad?

Koolikud

(gaasivalud)

Koolikute täpne põhjus on teadmata, küll aga seostatakse neid lohutamatute nutuhoogudega

10-st 4-l rinnapiimal või pudelitoidul oleval imikul1-4

Kõhukinnisus

Beebi väljaheide on kõvema konsistentsiga ja tal on raskusi selle väljutamisega

10-st 7-l pudelitoidul oleval imikul5

Toidu

tagasiheide

Beebil esineb pärast söötmist toidu tagasiheidet (piim tuleb suhu tagasi)

Peaaegu kõigil alla 6 kuustel imikutel esineb vähesel määral toidu tagasiheidet

Mis on koolikute, kõhukinnisuse ja toidu tagasiheite põhjuseks?

Üldised põhjused

Mõned kõhuhädad võivad tuleneda seedetrakti ebaküpsusest. Osadel imikutel tekib raskusi valkude seedimisega, sest organism ei tooda selleks piisavas koguses vajalikke ensüüme ja happeid.

Koolikute põhjused

Gaasivalude tekkepõhjused ei ole siiani selged. Mõnel beebil on selle põhjuseks lehmapiimavalgu allergia ja/või kergekujuline laktoosi seedimise häire. Teisel aga söömise ajal allaneelatud õhk.

Kõhukinnisuse põhjused

Kõhukinnisusel võib olla väga palju erinevaid põhjusi, kaasa arvatud toidu muutus ja vedelikupuudus. Pudelitoidul olevad imikud kannatavad kõhukinnisuse all märksa sagedamini kui rinnapiimatoidul olevad beebid. Lapse jaoks võib olla raskem seedida tavalise piimasegu valke ja rasvu ning probleemiks võib olla ka vedelikupuudus.

Toidu tagasiheite põhjused

Üks toidu tagasiheite tekke põhjus on liigne õhu allaneelamine söömise ajal. Selle põhjuseks võib olla liiga suur või liiga väike auk lutis, samuti liiga vedel või liiga paks piimasegu (toit ei satu suhu nii ühtlaselt, kui peaks ja seetõttu neelab beebi liiga palju õhku alla).

Kuidas aidata oma last?

Mis võiks aidata kõhumuresid leevendada:
  • Kuulake koos rahustavat muusikat, proovige ise laulda või ümiseda. Kui see ei aita, lülitage sisse mõni taustamüra tekitav kodumasin (pesukuivati, konditsioneer jms.).

  • Jalutage, tehke väike autosõit, kiigutage last beebikiiges või hällis.

  • Masseerige õrnalt beebi selga, kõhtu ja rindkeret.

  • Pange laps sooja vanni ja pärast mässige ta pehme ning sooja teki sisse.

Kui lapsel on kõhukinnisus...
  • Pakkuge lapsele pisut vett (lusikast, pipetist või lutipudelist).

  • Masseerige õrnalt lapse kõhtu.

  • Asetage laps selili ja püüdke teha jalgadega rattasõidu liigutusi.

Kui lapsel on toidu tagasiheide...
  • Kindlustage lapse püstine asend toitmise ajal.

  • Kohelge oma last veel õrnemalt kui tavaliselt, eriti “krooksutamise” ajal.

  • Püüdke vältida mähkme vahetamist siis, kui lapsel on kõht täis.

Seedehäirete puhul...
  • Toitke last spetsiaalselt seedehäirete korral kasutamiseks mõeldud piimaseguga.

Kõhu massaaž ja võimlemine

Massaaži tehakse enne veeprotseduure ja enne magama minekut - see lõdvestab last ja tugevdab tema närvisüsteemi. Profülaktilise massaaži tegemise suudab ära õppida iga ema.

Massaaži tegemine samm-sammult.
  • Valigerahulikjatuuletõmbetaruum.

  • Soojendageomakäed,hõõrudesveidiaegapeopesasidvastastikku.

  • Massaažitegemiselkasutagebeebiõlivõi-kreemi.

  • Pärastmassaažilaskebeebilpuhata,vesteldestemagahellaltoonil.

Kuidas Aptamil Comfort 2 toimib?

  • Mõned beebid on ülitundlikud toidus leiduvate valkude suhtes vaatamata sellele, et valk on lapse arenguks ja kasvamiseks asendamatu. Aptamil Comfort 2 sisaldab valku, mis on osaliselt lõhustatud ja kergemini seeditav leevendades seetõttu seedetrakti probleeme.

  • Kõik piimad sisaldavad piimasuhkrut ehk laktoosi, mis on tavaliselt beebi jaoks kerges- ti seeditav. Siiski võib mõnede koolikutega imikute jaoks olla piimasuhkur raskesti seeditav. Aptamil Comfort 2 sisaldab vähem laktoosi muutes seedimise lihtsamaks ja leevendades gaasivalusid.

  • Aptamil Comfort 2 vähendab pudelitoidul olevatel lastel kõhukinnisust6, sest sisaldab kliiniliselt testitud galakto- ja fruktooligosahhariidide (GOS/FOS) segu. See on toiduks tervisele kasulikule soolefloorale. Lisaks sellele sisaldab toit erilise koostisega rasvade segu, mis sarnaneb rinnapiimas leiduvale. Mõlemad mainitud koostisosad aitavad vähendada kõhukinnisust.8

  • Aptamil Comfort 2 on tihkema koostisega. See kergendab imemist, vähendab õhu alla neelamist ja toidu tagasiheidet.


K Kuidas alustada toitmist Aptamil Comfortiga 2?

Kiireima ja parima efekti saavutamiseks lapse seedemurede leevendamisel soovitatakse koheselt lõpetada eelmise toidusegu kasutamine ja alustada Aptamil Comfortiga 2.

Tänu unikaalsele koostisele on Aptamil Comforti 2 maitse veidi erinev teiste piimasegude omast. Juhul kui beebi koheselt ei lepi uue maitsega võib soovitada ümberlülitumist Aptamil Comfortile 2 järk-järgult. Alustage ühest pudelist esimesel päeval ja suurendage toidu kogust iga päev. Haigusnähtude taandumist võib näha juba esimesel nädalal.7

Kaks erinevust, mida oodata üleminekul Aptamil Comfortile 2

Pehmem ja heledam väljaheide
  • Aptamil Comfort 2 on spetsiaalselt loodud õrna seedimisega lastele. Sageli võib see muuta väljaheite konsistentsi ja värvi. Märkate, et see muutub pehmemaks ja rohekamaks.

  • Need muutused lapse väljaheites on täiesti normaalsed. Väljaheide sarnaneb rinnapiima toidul oleva lapse väljaheitele.

Vajadusel vahetada pudeleid ja lutte
  • Aptamil Comfort 2 on paksema konsistentsiga, mistõttu võib olla vajalik kasutada tavalisest erineva auguga lutti.


Kas ka siis kui beebi paraneb ja haigusnähud kaovad tuleks jätkata Aptamil Comfortiga 2?

Juhul kui haigusnähud Aptamil Comfortil 2 taanduvad ei ole põhjust hakata kasutama mõnda teist piimasegu. Eriti siis, kui on tegemist väga õrna ja tundliku beebiga, kellel ka eelnevalt on olnud väiksemaid seedeprobleeme.

Hoolitsedes lapse eest, aitate ka iseennast! Võtke hetkeks aeg maha, lubage lähedastel hoolitseda oma lapse eest ja tegelege endaga. Vajadusel laske end masseerida või heitke lihtsalt mõneks hetkeks pikali. Kasutage kõiki võimalusi, mis aitaksid Teil lõdvestuda.

Kirjandus:

1. Rubin SP, Prendergast M. Child Care Health Dev 1984; 10: 219–26.
2. Savino F, Oggero R. Minerva Pediatr 1996; 48: 313–9.
3. Stagnara J et al. Arch Pediatr 1997; 4: 959–66.
4. Gilbert P. Prof Care Mother Child 1998; 8: 43–6.
5. Bongers ME et al. Nutr J 2007; 6: 8.
6. Savino F et al. Acta Paediatr Suppl 2003; 91: 86–90.
7. Savino F et al. European Journal of Clinical Nutrition 2006; 1-7. 5. Moro G et al. Arch Dis Child 2006; 91: 814–9.
8. Carnielli VP, Luijendijk IH, Van Goudoever JB, Sulkers EJ, Boerlage AA, Degenhart HJ, Sauer PJ. Structural position and amount of palmitic acid in infant formulas: effects on fat, fatty acid, and mineral balance. J Pediatr Gastroenterol Nutr 1996;23:553-60.

Oluline teave

Rinnapiim on lapsele parim, see toidab, kaitseb ja arendab. Pudelitoidul võib laps võõrduda rinnast. Aptamili piimasegusid kasutatakse ainult juhul, kui ema ei saa või ei soovi toita last rinnaga. Piimasegu kasutatakse ainult arsti, ämmaemanda, med.õe või apteekri soovitusel.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com