Kuidas toetada toidu abil oma lapse immuunsüsteemi?

Immuunsüsteemil on väga tähtis roll immuunvastuse käivitamisel ja võitlemisel nakkushaiguste vastu. Sünni järgselt on lapse immuunsüsteem alles välja arenemas. Üheks immuunsüsteemi arengut toetavaks faktoriks on toit, mida sööme. Seetõttu on eakohase ja tervisliku toidu pakkumine lapsele väga oluline. See aitab ära hoida enim levinud haigusi ja vähendada hilisemas elus allergiate tekkimise ohtu. Siin on mõned sammud, mida saate lapse immuunsüsteemi toetamiseks ette võtta.

Rinnapiim on parim

Rinnapiimaga toitmine on kasulik nii lapsele kui ka emale, see pakub kaitset lisaks ka viiruste ja nakkushaiguste eest. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab toita last ainult rinnapiimaga kuni kuue kuu vanuseks saamiseni. Rinnaga toitmist soovitatakse jätkata kuni lapse 2-aastaseks saamiseni või isegi kauem, kuid siis sööb laps lisaks ka vanusele sobivaid lisatoite.

Lisatoit olgu toitaineterikas ja vanusele sobiv.

Laps on valmis sööma lisatoitu ligikaudu 6 kuu vanuses (mitte enne 4 kuuseks saamist ega hiljem kui 8 kuue kuu vanuses). Esimene lisatoit on püree, mida saab valmistada erinevatest vanusele sobivatest toitudest.  Lisateavet leiate meie imikute toitmise brošüürist: https://www.aptaclub.ee/ee/imetamine-ja-toit/lisatoidu-andmine/kuidas-toita-tervet-imikut Kindlasti peaks toiduvalikus olema ka immuunsüsteemi toetavad toitained nagu näiteks:

Raud

Raud on vajalik hemoglobiini ehk punastes verelibledes oleva valgu moodustumiseks. Selle ülesanne on organismis transportida hapnikku. Rauapuudus (raskemal juhul rauavaegusaneemia) võib mõjutada immuunvastust ja põhjustada lapse sagedasemat haigestumist.

Õnneks sisaldavad rauda paljud toidud, näiteks loomaliha ja lambaliha, munad, kaerahelbed, lehtkapsas, spinat ja kaunviljad (herned, oad ja läätsed).

C-vitamiin

Valged verelibled vajavad C-vitamiini, et võidelda  nakkushaigustega, see vitamiin on looduslik antioksüdant. C-vitamiin aitab kaitsta rakke ja hoida beebit tervena, soodustades paranemist ja suurendades keha võimet rauda omastada.

Lapse immuunsüsteemi ja tervise tugevdamiseks lisage iga päev toiduvalikusse  rohkesti C-vitamiini sisaldavaid toite, näiteks paprikat, spargelkapsast, rooskapsast, bataati, apelsini, kiivit, must sõstar, punane sõstar, metsamarjad, maasikad.

D-vitamiin

Ka D-vitamiinil on lapse immuunsüsteemi normaalses töös oma roll. Päike on parim D-vitamiini allikas, kuid oluline on jälgida, et päikese käes ei viibitaks liiga kaua. Pidage meeles, et päikese osas tuleb käituda targalt. Võimalusel lisage lapse toiduvalikusse D-vitamiinirikkaid toite nagu lõhe, tuunikala, makrell ja munad. Lapse arst/õde soovitab vajadusel lisada D-vitamiin tilkadena igapäevaselt.  D-vitamiini vajadus imiku- ja väikelapseeas on 5–10 mikrogrammi päevas.

AA (oomega-6) ja DHA (oomega-3)

Uuringud näitavad, et kaks pika ahelaga polüküllastumata rasvhapet (LCP-d) – täpsemalt AA (oomega-6) ja DHA (oomega-3), mida looduslikult leidub rinnapiimas – on olulised beebi aju, silmade ja närvisüsteemi arengu seisukohast. Kui süüa rohkem LCP-d sisaldavaid toite, nagu lõhe, makrell, sardiinid ja tuunikala, võib see parandada nägemist ning soodustada aju ja motoorika arengut.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com