Väikelapse peenmotoorsete oskuste arendamine

Nüüd on Teie beebi jõudnud väikelapse ikka. Ta üritab püsti seista, tassi hoida, mänguasju kanda või asju haarata, ent esialgu on kõik liigutused ebalevad ja ebakindlad!Kuid see on täiesti normaalne, sest laps alles omandab peenmotoorseid oskuseid. Meile on need enesestmõistetavad lihtsad liigutused, mille sujuvaks toimumiseks on tegelikult vaja käte, silmade ja aju koordineeritud tegevust.

Miks on peenmotoorsed oskused olulised?

Kogu peenmotoorika on osa teie lapse hämmastavast arengust.Tegevused, mida me võtame iseenesest mõistetavatena, näiteks kruusi haaramine, selle hoidmine ja sellest joomine on keeruline kombinatsioon pöidla, sõrmede, käe ja pea liikumistest. Neid oskuseid arendab isegi mänguklotsidega mängimine, mille käigus õpib väikelaps, et klotside virna ladumisel peab olema ettevaatlik, sest muidu kukuvad need maha.Nõnda toetab lapse peenmotoorsete oskuste arendamine ka kõikide teiste oskuste omandamist, mida ta vajab terve oma elu vältel.

Väikelapse peenmotoorsete oskuste parandamine

Väikelaps ei vaja oma kordinatsiooni parandamiseks palju innustamist.Piisab, kui selleks on võimalusi, teda julgustatakse ja ta saab harjutada.Toome mõned näited lõbusatest tegevustest, mis aitavad lapsel õppida.

Tehke mänguruumi

Tõenäoliselt meeldib Teie lapsele asju koost lahti tõmmata ja mänguasjakaste tühjendada.See on üks esimestest motoorsetest oskustest, mis tekkib ja sellel on oluline osa väikelapse aju arengus.
Ärge oodake, kuni laps kogu maja koost lahti võtab, mõttekam on panna lapse mängualale õiged mänguasjad, mis hoiavad teda tegevuses!
Pange sinna kast lihtsate ehitusklotsidega, suured pusletükid, perforeeritud plaat ja kriiditahvel. Need on asjad, mis hoiavad väikelapse huvi, arendades samal ajal tema mõtlemisvõimet ja tegutsemisoskust.Aegamööda õpib laps isegi seda, kuidas asju uuesti kokku panna.

Mängige riidesse panemist!

Aidates väikelapsel riidesse panna ja riidest lahti võtta, arendate hästi tema motoorikat, sest sel ajal peab ta koordineerima kogu oma keha.Hea asi selle juures on, et see vähendab ka Teie tööd, sest laps muutub iseseisvamaks.

Esialgu on väikelapsel lihtsam ennast riidesse panna, kui tema jalatsitel ei ole mitte kingapaelad ega pandlad, vaid takjapaelad.Kõige lihtsam on selga panna elastse vöökohaga pükse või seelikuid.Ja väikeste sõrmedega on mugavam selga panna üle pea tõmmatavaid pluuse, mitte neid, millel on nööbid või lukud.
Mida lõbusam väikelapsel on, seda rohkem ta õpib.Nii et andke talle riided, mida ise selga panna või vanad sallid, kindad ja jalatsid ja vaadake, kui lõbus tal on.

Kritseldage, sirgeldage ja joonistage

Tõenäoliselt meeldib Teie lapsele juba praegu värvipliiatsite või kriidiga kritseldada. See lõbus tegevus arendab samal ajal ühte kõige olulisematest oskustest, mida teie väikelaps oma elus vajab – kirjutamisoskust.Sellepärast muutke sirgeldamine võimalikult lõbusaks, andes tema käsutusse palju vahendeid:

  • piisavalt rasvakriite,

  • pestavaid viltpliiatseid,

  • kriite, millega saab joonistada nii õues kui ka toas,

  • värve, pintsleid ja käsnu,

  • sõrme-, käe- ja jalavärve. 

Laske mängida erinevate materjalidega!

Väikelastele meeldib puudutada materjale nagu liiv ja pehme mängusavi.Liivalosside ehitamine ja mängusaviga mängimine aitab arendada lapse enesekindlust ja kordinatsiooni. Proovige ka pehmet värvilist paberit,seda on lihtne kortsutada ja seejärel sirgeks patsutada ja teha kujusid, mis väikelastele meeldivad.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee