Suured ootused

Esimesed kuud. Mida oodata? Imelikul kombel on targem oma ootusi mitte üle paisutada. Loomulikult soovite, et teie beebi oleks kõiges esimene, kõige targem, kõige ärksam jne. Kõik lapsed ei arene siiski samas tempos ja mõnel võtab uute oskuste õppimine kauem aega kui teistel. Kõik sõltub beebi loomusest, välismõjudest, soost ja paljudest muudest teguritest mida ei saa kontrollida. Kuigi väike Aleks kes elab paar maja edasi juba istub ärge oodake, et teie beebi kohe sama teeks. Asjad juhtuvad siis, kui need juhtuvad.

Siiski on hea teada mõnd üldist teetähist, et oskaksite arvestada millal laps jõuab teatud arengutasemele. Kolmekuune laps hakkab naeratama ja häälega naerma, koogab ning siputab jõuliselt käte ja jalgadega kui te ta riidest lahti võtate. Ta sirutab oma käsi esemete poole (kuigi ei oska neid alati haarata) ja hoiab pead ilma, et see ära vajuks nagu mõni aeg tagasi. Samuti märkate, et laps oskab teid silmadega saata. Nüüd pole enam pääsu! Olete üleni oma beebi võimuses!

Neljandast kuuenda kuuni toimuvad veelgi suuremad muutused. Beebi hoiab kindlalt pead ja sirutab käsi mänguasjade poole aga see on juba vana trikk. Nüüd õpib ta end ka seljalt kõhule keerama. See oskus täieneb iga päevaga ja laps haarab asju üha kindlamalt. Mõni laps suudab iseseisvalt istuda, mõned hakkavad isegi roomama või ennast edasi nihutama. Kui tunnete oma beebi arengu pärast muret või tahate kinnitust, et kõik on korras rääkige oma perearstiga.

Kuidas tagada rahulikku uinumist?

Selles arenguetapis vajab laps 14–16 tundi und ja peaks magama (loodetavasti) just öösiti, kuigi ta võib aeg-ajalt ärgata. Kui te pole veel kindlat magamamineku rutiini sisse seadnud, on mõistlik hakata last sellega võimalikult kiiresti harjutama. Peale selle, et kindlad reeglid aitavad last rahustada ja öiseks uneks ette valmistada saate ka ise lõõgastuda ja kergemini magama jääda.

On lapsi kellel on uinumisega raskusi ja see muudab magamapaneku väsitavaks ja ebameeldivaks toiminguks. Kui lasete tal üleval olla võib beebi üle väsida ja siis on tal veelgi raskem magama jääda. Istuge natuke lapse juures, silitage ta pead ja proovige ta seejärel mõneks minutiks üksi jätta. Kui beebi maha ei rahune minge tagasi ja püüdke teda veel kord rahustada aga katsuge hakkama saada nii, et beebil ei tekiks halba harjumust süles magama jääda. Muidu võib kuluda kuid enne kui ta oskab öösel ärgates ise uuesti magama jääda ja see tähendab, et teie unevõlg muutub veelgi suuremaks.

Võõrutusaeg

Kuna beebi on nüüd aktiivsem, kulutab ta palju energiat ja on väga hea isuga. Peagi vajab ta oma kasvava isu rahuldamiseks lisaks piimale ka muud. Beebi on rinnapiimast võõrutamiseks valmis, kui:

  • tundub, et ainult piimast ei saa tema kõht täis;

  • ta nõuab sagedamini süüa ja sööb rohkem;

  • laps hakkab igasuguseid asju suhu toppima.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga aptaclub.ee@danone.com