Potil käimise õpetamine

Potil käimine on asi, mida paljud vanemad pikisilmi ootavad, sest see annab märku mähkmevahetuse ajajärgu lõppemisest. Tavaliselt ei õpi laps potil käimist kohe ära. On lapsi, kes saavad juba mõne päevaga asjale pihta, kuid paljudel võtab sellest arusaamine mitu kuud. Mida saaksite teha teie, et laps õpiks kiiresti ja kergesti potil käima?

Kas laps on potil käimiseks valmis?

Püüdke leida märke, mis näitavad, et laps on potil käimisest huvitatud. Selge vihje tema valmisolekust on see, kui laps hakkab jäljendama teiste inimeste tualetikombeid. On lapsi, kes on valmis õppima kaheaastaselt, ent on ka neid, kes on selleks valmis alles nelja-aastaseks saades.

Kasutage potil käimise õpetamiseks õigeid vahendeid

Müügil on nii pissipotte kui ka spetsiaalseid prill-laudu, mis aitavad last õpetada. Ükskõik kumma te valite, vaadake, et lapse jalad ulatuksid põrandale. Tal peab olema kindel toetuspind, et oleks lihtsam kakamise ajal vajalikke lihaseid pingutada.

Alustage potiga harjutamist

Selleks ajaks ilmselt juba teate, millal laps kakab. Kui see aeg on käes, näidake talle potti või lastele mõeldud prill-lauda ja proovige meelitada last sinna istuma, aga ärge riideid ära võtke. Nii hakkab laps potti või prill-lauda kakamisega seostama. Kui laps tundub kartvat, ärge teda sundige. Mõte on selles, et potist saaks lapse elu tuttav ja turvaline osa, nii et hoidke seda nähtaval ja ärge peitke kappi.

Kui laps on harjunud riietega potil istuma, hakake teda potile mähkmeta panema. Selgitage lapsele, et ka teie teete tualetis sama – võtate püksid maha. Samuti võite lapsele selgitada, kuhu kaka pärast läheb.
Lubage tal vaadata, kuidas te poti tualetti tühjendate. Kui ta on piisavalt julge, laske tal vett tõmmata. On lapsi, kes tualetti kardavad, sest arvavad, et ka nemad võivad koos vee ja kõige muuga potist alla minna! Kui laps kardab, et on väike ja võib potti kukkuda, proovige kasutada lasteistet, mida saab paigutada täiskasvanu tualetipotile.

Rahustage last igati, et temaga ei juhtu midagi ja ta ei pea veel suurel potil istuma. Alati, kui ta seda teeb, istub ta oma istmel ning ema või isa on iga kord juures, et tema eest hoolitseda. Kõige lõpuks õpetage last end uuesti riidesse panema ja korralikult käsi pesema.

Öine potitamine

Selleks, et õpetada last öösel potil või tualetis käima, võib kuluda päris palju aega. Jätke pott ööseks voodi kõrvale ja selgitage lapsele, et ta võib teid alati kutsuda, kui tahab öösel potile ja vajab abi.
Suhtuge kogu asjasse positiivselt. Mudilase jaoks on potil ja lõpuks ka tualetis käimine täiesti uus asi. Väikesele lapsele on see üleminek väga raske, sest lihtsalt mähkmesse pissimise ja kakamise asemel peab ta end nüüd rohkem kontrollima ja käituma täiskasvanulikumalt.

Kui lasete lapsel aru saada, et pissimise ja kakamisega seonduv on teile vastik või vastumeelne, võib laps ekslikult arvata, et tegi midagi valesti või räpast. Seletage talle, et kõik teised inimesed, ka ema ja isa, teevad sedasama. Selgitage, et kakamine ja pissimine ei ole paha või rumal, aga hais on natuke ebameeldiv ja sellepärast tuleb pissi ja kaka potist alla lasta.

Kinnitage lapsele, et ta võib potti kasutada alati, kui tahab, ja te olete alati olemas, et teda aidata. Oluline on see, et te ei pahandaks lapsega ega karistaks teda, kui tal juhtub õnnetus. See võib kogu protsessile halvasti mõjuda ning panna lapse tundma tarbetut häbi ja kohmetust tualetis käimise ees.

Tasuta infoliin emme küsib:
800 3663
Ootame teie küsimusi e-postiga info@aptaclub.ee